Sufity podwieszane w technologii SSZ

Bezpieczne, zdrowe, modne i wygodne. To tylko garść zalet sufitów podwieszanych, montowanych w technologii suchej zabudowy. Co takiego jest w sufitach z płyt gipsowo-kartonowych, że przebojem podbiły wnętrzarskie rynki?

Aby zachować pewną chronologię w opisie rozlicznych zalet sufitowych systemów suchej zabudowy, należy zacząć od samego początku, czyli od sposobów ich montowania. Choć fachowa pomoc przyda się w doborze odpowiedniego systemu, to stworzenie prostej wersji sufitu w suchej zabudowie wymaga tylko podstawowej wiedzy budowlanej i zaledwie kilku narzędzi. Przyda się wiertarka, poziomica i wkrętarka, a także piłka do przycinania profili metalowych i drabina (do ich montażu pod sufitem). Sucha zabudowa – jak sama nazwa wskazuje – nie wymaga „mokrych” robót. Podwieszenie sufitu będzie estetyczne i dość szybkie, oszczędza bowiem czas wymagany na związanie i wyschnięcie materiałów.

sucha zabudowa Fot. 1. Sufit podwieszany na konstrukcji metalowej. Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

Kiedy wiemy już, w jaki sposób zamontować sufit podwieszany, warto zaprojektować odpowiadającą nam formę. Tutaj ograniczeń nie ma. Mogą to być kształty proste lub zaokrąglone, obejmujące całość sufitu lub jego część. Mogą zawierać oświetlenie halogenowe lub z diod LED, ukrywać głośniki lub klimatyzację. Formę sufitu ogranicza tylko wyobraźnia projektanta, a jego funkcjonalność może być dalece większa niż jedynie estetyczna. W suficie podwieszanym można schować instalację elektryczną lub elementy wentylacji, a dzięki zastosowaniu wypełnienia z wełny mineralnej – także stworzyć izolację termiczno-akustyczną.

sufit podwieszany w sypialniFot. 2. Sufit podwieszany w sypialni dodaje ciepła wnętrzu. Źródło: Shutterstock

Właściwości chemiczne i fizyczne gipsu stosowanego w suchej zabudowie tworzą kolejne zalety sufitów podwieszanych. Dzięki tego typu instalacji można nieco obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie, a zastosowanie specjalnych płyt perforowanych o wysokiej izolacyjności akustycznej doskonale wytłumia pomieszczenie. Wyciszenie mieszkania zapewnia komfort jego użytkowania, ale także doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach specjalistycznych: pokojach kinowych, domowych studiach nagrań czy salkach do prób muzycznych. Sufit podwieszany znakomicie zmniejsza pogłos i izoluje od dźwięków z otoczenia, co spodoba się nawet najbardziej wybrednym audiofilom i kinomaniakom.
Możliwości izolacyjne suchej zabudowy w zakresie akustyki pomieszczeń przydają się także w miejscach użyteczności publicznej: szkołach, salach koncertowych czy biurach. Prawidłowe zastosowanie płyt perforowanych zmniejsza natężenie hałasu, uniemożliwia powstawanie echa i tłumi dźwięki, dzięki czemu np. rozmowy mogą być nieco cichsze, a głos nauczyciela nie musi być tak donośny. To także korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie.

z sufitem podwieszanymFot. 3. Domowe centrum rozrywki z sufitem podwieszanym. Źródło: Shutterstock

Gips to materiał, który w swoim składzie wiąże wodę krystaliczną. Przekłada się to na jego właściwości fizyczne i – co ważniejsze – także na bezpieczeństwo osób go stosujących. Podczas pożaru ujawniają się właściwości ognioodporne gipsu, który uwalnia związaną wodę pod postacią pary. Nie pozwala to na nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia i w ten sposób sufit, wspólnie ze ścianami gipsowymi, stanowi zabezpieczenie przeciwpożarowe. Tego typu zabezpieczenie, choć może się wydawać niewielkie, może zapewnić kilka-kilkanaście minut potrzebnych na ewakuację. Zwłaszcza jeśli sufit jest wykonany z płyt g-k wzmacnianych włóknem szklanym.

Sufit podwieszany w budynku biurowymFot. 4. Sufit podwieszany w budynku biurowym. Źródło: Shutterstock

Gips ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie pochłania z otoczenia nadmiar wilgoci. Kiedy z kolei w pomieszczeniu jest zbyt sucho, uwalnia ją, pozwalając człowiekowi cieszyć się odpowiednim dla jego zdrowia mikroklimatem. Gips jest materiałem naturalnym, przyjaznym dla ludzkiego zdrowia, a przy tym wytrzymałym (jego trwałość jest podobna do trwałości całego budynku). W razie potrzeby system suchej zabudowy można łatwo zdemontować (we fragmentach lub całości), by dostać się np. do uszkodzonej instalacji elektrycznej.

Aranżacja sufitu podwieszanego z krzywiznamiFot. 5. Aranżacja sufitu podwieszanego z krzywiznami. Źródło: Shutterstock

Sufity podwieszane znakomicie sprawdzają się nie tylko w przestrzeni domowej, ale także w biurach, sklepach, studiach nagrań czy obiektach użyteczności publicznej: muzeach, salach koncertowych czy urzędach. Na ich przydatność składają się wszystkie wspomniane powyżej właściwości, jednakże ich prawidłowy dobór dobrze jest skonsultować z ekspertami, np. z firm zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Gipsu, największych producentów systemów suchej zabudowy.