Własny domek letniskowy nad jeziorem. Dlaczego warto? Jak stać się jego właścicielem?

domek letniskowy nad jeziorem

Leniwe weekendy i dłuższe urlopy z całą rodziną wypełnione wypoczynkiem na świeżym powietrzu, pluskaniem w wodzie i kontaktem z przyrodą – to tylko kilka korzyści wynikających z posiadania domku letniskowego nad jeziorem. Dlaczego warto zdecydować się na własny domek? Jak stać się właścicielem takiej nieruchomości?

Zainteresowanie domkami letniskowymi w ciągu ostatniego czasu, a dokładnie od początku epidemii koronawirusa, znacznie wzrosło. Ograniczenia związane ze spędzaniem wakacji w kraju i za granicą sprawiły, że Polacy coraz częściej decydują się na własne nieruchomości poza miastem, gdzie można wypoczywać komfortowo nawet przez cały rok.

Jeżeli również myślisz o tym, aby stać się właścicielem malowniczo położonego domku letniskowego nad jeziorem, sprawdź te porady, aby podjąć najlepszą decyzję!

Dlaczego warto mieć własny domek nad jeziorem?

Posiadanie nieruchomości jak domek letniskowy nad jeziorem jest związane z szeregiem korzyści. Nic dziwnego, że o takiej inwestycji myśli wiele osób, które lubią relaks pod chmurką. Co więcej, marzenie o własnym domu wcale nie są takie trudne w realizacji, chociaż trzeba przygotować się na dość duży wydatek, zwłaszcza wtedy, gdy dom letniskowy nad jeziorem ma być położony w popularnej miejscowości turystycznej.

Główne zalety własnego domku letniskowego nad jeziorem to:

– komfortowy wypoczynek

– łatwiejsza realizacja hobby

– możliwość całorocznego użytkowania

– niskie koszty relaksu

– przyszłościowa inwestycja


1. Komfortowy wypoczynek

Wystarczy tylko spakować podstawowe rzeczy do torby i już można wyruszać na upragniony weekend lub dłuższy wypoczynek nad wodą. Komfort, jaki daje własny domek letniskowy nad jeziorem, jest niezaprzeczalnie najważniejszą zaletą jego posiadania.

Domek letniskowy na własność to możliwość wypoczynku na łonie natury bez wcześniejszego planowania wyjazdu i rezerwacji noclegu. W pełni urządzona nieruchomość zgodnie z potrzebami i gustem tworzy idealną scenerię do relaksu z całą rodziną czy do zaproszenia znajomych i organizacji udanego spotkania w większym gronie.

2. Łatwiejsza realizacja hobby

Własny dom letniskowy nad jeziorem to nie lada gratka dla osób posiadających hobby jak wędkarstwo czy kajakarstwo. Będzie doskonałym wyborem także dla amatorów biegania, jazdy na rowerze, nordic walkingu lub po prostu długich spacerów wśród zieleni.

Domek nad jeziorem może zatem stać się idealną bazą do realizacji własnej pasji, szczególnie dla osób, które na co dzień mieszkają w zatłoczonym mieście, gdzie nie ma miejsca na rozwijanie sportowych zainteresowań.

3. Możliwość całorocznego użytkowania

Z domku nad jeziorem można korzystać nie tylko w ciągu ciepłych miesięcy. Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się domki całoroczne, które zapraszają do wypoczynku przez okrągły rok. 

Dobrze ocieplony, posiadający własny system grzewczy drewniany domek nad jeziorem to świetny wybór również na sezon jesienno-zimowy. Można wtedy łatwo wybrać się na urlop, aby podziwiać polską złotą jesień albo urządzić szampańską imprezę sylwestrową z najbliższymi.

4. Niskie koszty relaksu

Własny dom letniskowy nad jeziorem to także przyszłościowy wybór pod kątem kosztów. 

Jednodniowy wynajem domku w dobrej lokalizacji to koszt od 200 do nawet ponad 500 złotych. Właściciele domków mogą korzystać z nich w znacznie niższej cenie przez cały sezon, pokrywając jedynie koszty związane z mediami, podatkami i innymi wymaganymi opłatami. W dłuższej perspektywie to niższe wydatki w porównaniu z regularnym wynajmem.

Co więcej, koszt budowy własnego domku wcale nie musi być wysoki. Można zdecydować się na niedrogi drewniany domek nad jeziorem, na przykład na nowoczesny domek modułowy lub dom letniskowy z bali drewnianych, których realizacja nie jest związana ze znacznym wydatkiem.

5. Przyszłościowa inwestycja

Własny domek nad jeziorem wraz z działką, na której jest on położony, warto potraktować jako przyszłościową inwestycję. Ceny nieruchomości w miejscowościach turystycznych stale rosną, dlatego przy planach odsprzedaży można uzyskać atrakcyjną cenę i dzięki temu dodatkowo zarobić na transakcji.

Oczywiście, własny domek letniskowy nad jeziorem może stać się również rodzinną chlubą, przechodząc z pokolenia na pokolenie, aby stanowić idealne miejsce do wypoczynku dla dzieci, wnuków.

Domek letniskowy nad jeziorem – jakie ma wady?

Decydując się na domek letniskowy nad jeziorem, trzeba również pamiętać o ewentualnych wadach, jakie związane są z jego posiadaniem.

Główne wady związane z własnym domkiem nad jeziorem to:

– koszt zakupu / budowy nieruchomości

– systematyczne wydatki na utrzymanie

– konieczność prowadzenia napraw, dbania o zieleń

– ryzyko zniszczenia domku – warto kupić ubezpieczenie

Jak stać się właścicielem domku nad jeziorem?

Istnieje kilka dróg, aby posiadać własny dom letniskowy nad jeziorem. Można zakupić grunt w atrakcyjnym położeniu i wybudować na nim drewniany domek nad jeziorem. Można również zakupić działkę wraz z istniejącym już domkiem.

Aktualnie oferty nieruchomości nad jeziorami w całym kraju dostępne są na portalach ogłoszeniowych. Można zapoznać się z różnymi propozycjami, porównać je ze sobą i postawić na najbardziej atrakcyjną działkę lub domek nad jeziorem na sprzedaż.

Własny domek nad jeziorem – koszty

W kwestii kosztów domek letniskowy nad jeziorem wraz z działką to cena od około 60 tysięcy do nawet ponad 150 tysięcy złotych. 

Wydatek zależny jest od lokalizacji, powierzchni działki oraz od wielkości i technologii budowy domku. Najmniej będzie kosztować prosty domek letniskowy na małej działce na uboczu, natomiast więcej ten o wyższym standardzie w popularnym kurorcie turystycznym.

Dom letniskowy nad jeziorem to bardzo dobry wybór dla każdego, kto chciałby mieć własny azyl na łonie natury, gdzie można wypoczywać razem z bliskimi z dala od zatłoczonego i hałaśliwego miasta. Co więcej, dzisiaj to również przyszłościowa inwestycja.

Artykuł sponsorowany