Klasyczne czy nowoczesne? Wybieramy łóżko do sypialni

Łóżko do sypialni

Łóżko do sypialni powinno być komfortowe i praktyczne w użytkowaniu na co dzień niezależnie od posiadanej estetyki. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne modele mają swoich miłośników, dlatego dokonując zakupu powinniście pierwszorzędnie kierować się aspektami związanymi z funkcjonalnością. Jak dopasować idealne łóżko dwuosobowe i jak prawidłowo ustawić je we wnętrzu? Lepiej wybrać łóżko klasyczne czy nowoczesne? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.

Klasyczne łóżka dwuosobowe – z dedykacją dla miłośników komfortu i elegancji 

Klasyczne łóżko dwuosobowe można bardzo łatwo rozpoznać po stosunkowo prostej ramie i ponadczasowym wyglądzie. Elementy konstrukcyjne, z jakich składają się te meble uwzględniają zwykle zanóżki oraz wysokie wezgłowia, co dodaje szyku i podkreśla ich komfortowy charakter. Po takie łóżka do sypialni chętnie sięgają amatorzy aranżacji odpornych na zmieniające się trendy oraz eleganckich w wyrazie. Należycie do tego grona? W takim razie jest to rozwiązanie stworzone dla was. 

Klasyczne łóżka dwuosobowe mają dwie bardzo ważne zalety, które przysparzają im entuzjastów – pasują do wnętrz ukierunkowanych na różne style i dają dużą dowolność w zakresie wyboru dodatków oraz dekoracji. Do ich wykonania najczęściej stosuje się naturalne drewno, choć w ofercie producentów nie brakuje także modeli tapicerowanych miękkimi tkaninami w neutralnych kolorach. Ich cechą charakterystyczną są ozdobne pikowania i gięte nóżki zaczerpnięte z ikony klasyki designu, czyli stylu Chesterfield.   

łóżko dwuosobowe

Ponadczasowe łóżka drewniane i ekskluzywne łóżka kontynentalne 

Drewniane łóżko dwuosobowe to nadal jeden z najczęściej spotykanych modeli w polskich domach. Takie meble nie mają sobie równych pod względem wytrzymałości i oferowanych możliwości aranżacyjnych, dlatego wiele osób decyduje się zaprosić je do swojej sypialni. Pośród klasycznych modeli dużą popularnością cieszą się także ekskluzywne łóżka kontynentalne, których wysokość sięga 60-70 cm. Od zwykłych łóżek różnią się one przede wszystkim konstrukcją – materac nie jest tutaj umieszczony w ramie, a na skrzyni (boxspring) wypełnionej sprężynami bonellowymi. To właśnie kilkuwarstwowa budowa najbardziej przekłada się tutaj na funkcjonalność i wygodę odczuwaną podczas snu.

Nowoczesne łóżka dwuosobowe – rozwiązanie na miarę współczesnych sypialni

Alternatywą dla klasycznych łóżek są nowoczesne łóżka dwuosobowe. Wśród takich modeli znajdziemy łóżka do sypialni w kolorach bieli, bieli z drewnem i wykonane z metalu. Ze względu na pozbawione zbędnego przerysowania wzornictwo i proste kształty, cieszą się one sporym zainteresowaniem wśród właścicieli małych sypialni, chociaż i od tej reguły można znaleźć pewne wyjątki. Asortyment producentów pełen jest łóżek drewnianych i tapicerowanych o nowoczesnym designie, które świetnie spełniają swoje funkcje w średnich i dużych pomieszczeniach. 

Wsparte na wysokich nóżkach, pozbawione zagłówka i zanóżka czy z wbudowanym pojemnikiem na pościel – projektanci mebli sypialnianych skutecznie udowadniają, że nowoczesne łóżka dwuosobowe mogą mieć wiele twarzy. Na tle klasycznych modeli, które na ogół są dosyć masywne, takie meble wyróżniają się lekkimi sylwetkami i niezabudowanymi stelażami oraz pomysłowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Ich wysokość przeważnie sięga 40-50 cm, choć zdarzają się też łóżka w typie azjatyckim, które materace mają usytuowane na poziomie 20-30 cm. 

Łóżka do sypialni bez zagłówka i tapicerowane łóżka z pojemnikiem na pościel

Marzy wam się nowoczesne łóżko dwuosobowe do sypialni? W zależności od preferencji możecie wybrać model wsparty na wysokich nóżkach lub zdecydować się na podwójne łóżko z pojemnikiem na pościel, które pozwoli wykorzystać dostępne miejsce między materacem a podłogą. W nowoczesnej sypialni dobrze odnajdzie się zarówno model wykonany z naturalnego drewna, jak i z płyty fornirowanej, z metalową ramą w białym kolorze czy tapicerowany gładkim materiałem. Warte uwagi z pewnością będą tutaj także nowoczesne łóżka bez zagłówków i zanóżków, które optycznie zajmują znacznie mniej przestrzeni niż modele posiadające takie atrybuty. Szeroki wybór takich łóżek dwuosobowych oferuje sklep internetowy sfmeble.pl.

sfmeble

Czym kierować się przy wyborze łóżka do sypialni? Te wskazówki warto znać! 

O tym, jakie łóżko dwuosobowe najlepiej odnajdzie się w danej sypialni nie decyduje wyłącznie jego estetyka. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj oczywiście szerokość, która w przypadku podwójnych modeli może wahać się pomiędzy 140 a 200 cm. W optymalnych warunkach każda z osób powinna mieć na wyłączność 70-90 cm powierzchni łóżka, a tę mogą zapewnić modele o wymiarach 140-180×200 cm. Dobierając łóżko dwuosobowe należy zwrócić uwagę także na jego długość, która powinna być o 25 cm większa niż wynosi wzrost użytkowników. 

Jeśli chodzi o samo ustawienie łóżka i związane z tym wyzwania, to najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest usytuowanie tego mebla w odległości 40-50 cm od ściany i pozostawienie minimum 55 cm wolnej przestrzeni po każdej stronie posłania. W komfortowej wersji taka przestrzeń powinna mierzyć około 70-80 cm – dokładnie tyle odstępu musicie zachować, jeśli łóżko dwuosobowe po którejś stronie będzie sąsiadować z garderobą lub szafą. Wybierając podwójne łóżko do sypialni należy uwzględnić także miejsce na szafki nocne, których przeciętne wymiary wynoszą 35-50×30 cm.

~