Dywan w kuchni – dlaczego warto go mieć?

dywan w kuchni

Czy to salon, czy kuchnia jest sercem domu? Coraz częściej nie trzeba rozstrzygać sporu miłośników gotowania oraz błogiego wypoczynku, bo kuchnia nierzadko z salonem się łączy. Zawsze jednak prawdą jest, że spędzamy w niej bardzo dużo czasu. Przygotowujemy kawę, śniadania, obiady i kolacje, spotykamy się w niej z rodziną i przyjaciółmi. Zwykle chodzimy po niej w kapciach, na bosaka, w samych skarpetkach. Chcemy, by była miejscem przytulnym, przyjaznym i praktycznym jednocześnie. Ułożenie na podłodze chodnika do kuchni może okazać się w takiej sytuacji doskonałym pomysłem, dzięki któremu zyskamy ciepłą, przyjazną przestrzeń, zadbamy o swój komfort i piękną podłogę.

Miękkie i ciepłe podłoże dla stóp

W kuchniach najczęściej królują płytki. Zarówno na ścianach, jak i na podłodze stanowiły do niedawna jedyną ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Dzisiaj coraz częściej się od nich odchodzi, zastępując ścienne kafle panelami szklanymi, z tworzyw lub specjalistyczną farbą, a na podłodze kładąc panele laminowane lub winylowe. Jednak w licznych domach wciąż na podłodze znajduje się terakota lub płytki ceramiczne, które nie należą do materiałów ciepłych w dotyku. Są także bardzo twarde, co oczywiście w kuchni ma swoje zalety, ale nie zawsze sprzyja chodzeniu po podłodze bez obuwia. Właściciele kuchni, kiedy cenią sobie komfort, często muszą założyć kapce albo ciepłe skarpety, zanim wejdą do kuchni po pierwszy kubek kawy lub herbaty. Dywanik do kuchni jest tutaj rozwiązaniem jak najbardziej na miejscu. Można go rozłożyć w najbardziej strategicznych miejscach, np. pod szafką ze zlewem, kuchenką czy półką z ekspresem do kawy lub pokryć nim całą podłogę. Dzięki dywanikowi odczuwać będziemy przyjemne ciepło nawet bez obuwia czy skarpetek, także wtedy, kiedy podłoga pod nim jest wykonana z zimnego kamienia. Pamiętajmy o tym rozwiązaniu także wtedy, gdy z kuchni korzysta małe dziecko. Maluchy często siadają na podłodze, turlają się i swobodnie bawią. Zapewnijmy dzieciakom przyjemne podłoże, by mogły bezpiecznie towarzyszyć rodzicom podczas gotowania czy chociażby smarowania masłem kanapek. 

Mniejsze ryzyko rozbicia szklanki lub talerza

Ile razy patrzyliście z trwogą, jak ukochana szklanka rozbija się o podłogę w kuchni w drobny mak? To zdarzyło się chyba każdemu. Utrata ulubionego kubka, talerzyka, filiżanki z rodowego serwisu czy formy do przygotowywania ciasta lub lazanii może być niezwykle przykra, a szansa na to, że szkło nie pęknie przy uderzeniu w twardą podłogę, jest minimalna. Dlatego ułóż chodnik kuchenny, który zmniejszy ryzyko porozbijania uwielbianych naczyń. 

Wytłumienie dźwięków spadających przedmiotów

Cichutko, na paluszkach, by nie obudzić domowników, skradasz się do kuchni, włączasz czajnik na wodę, wyjmujesz łyżeczkę oraz kubek. Chwila nieuwagi i zestaw do przygotowywania porannej kawy spada na podłogę. Brzdęk budzi wszystkich i na tym kończą się marzenia o cichym poranku w samotności… A wystarczyłoby mieć w kuchni dywan, który tłumi wszelkie hałasy. I nie chodzi tylko o te wywołane przez upadające kubki, sztućce czy puszki z kawą lub herbatą, ale także o odgłos kroków. W wielu kuchniach, w których brakuje dywanów, chodników, rolet, zasłon, świetnie niosą się wszelkie dźwięki i nawet szum gotującej się wody czy pracującego okapu może dotrzeć do najdalszych zakątków domu. Jest to utrapienie szczególnie w domach, w których jeden z mieszkańców wstaje do pracy o wyjątkowo wczesnej porze, pracuje na nocki lub drugą zmianę. Jest też uciążliwy dla sąsiadów, zwłaszcza tych, którzy mają piętro niżej lub piętro wyżej kuchnię połączoną z salonem w tym samym pionie. Nierzadko salon taki służy też jako sypialnia, a odgłosy z domu sąsiadów mogą kompletnie zrujnować noc i z czasem negatywnie wpłynąć na sąsiedzkie relacje. 

dywan w kuchni

Zabezpieczenie podłogi przed zabrudzeniem i uszkodzeniem

W kuchni nie spadają tylko kubki, talerzyki i sztućce, ale także spada jedzenie. Jak wiemy powszechnie, zawsze masłem czy dżemem do dołu. Może się zdarzyć, że wylejesz wino, zrzucisz borówki i przydepczesz je stopą, że olej rozleje się na posadzkę. Tylko osobom, które kompletnie nie gotują, takie wypadki się nie zdarzają, ale i w ich kuchniach trzeba od czasu do czasu umyć podłogę. Bywa, że jest to podłoga, którą pielęgnuje się z trudem. Płytki z jasnymi fugami, terakota, która wchłania zabrudzenia, są bardzo trudne do doczyszczenia. Drewniane deski lub panele laminowane mogą pod wpływem środków chemicznych niszczyć się, a ich wymiana jest przecież pracochłonna i bardzo droga. Dywanik kuchenny w każdej chwili można zwinąć, wrzucić do pralki, oddać do pralni, wymienić na nowy bez poświęcania dużych pieniędzy i czasu. Wyszorowanie dywanu do kuchni bywa zdecydowanie łatwiejsze, a nawet jest pożądane, bo od czasu do czasu trzeba się pozbyć zabrudzeń. Poza tym, gdy nagle do drzwi zapuka niezapowiedziany gość, można zwinąć zanieczyszczony dywan, schować go do kosza na pranie i pochwalić się perfekcyjnie czystą podłogą. Medal od teściowej gwarantowany!

Dekoracja kuchni

Stare, zniszczone deski? Podłoga nudna, oklepana? Płytki z lat 90. ubiegłego wieku? A może fugi, które kiedyś były białe, dzisiaj są szare? Taka podłoga nigdy nie jest ozdobą wnętrza, a nie każdy może sobie pozwolić na jej wymianę. Przecież kucie płytek, zrywanie paneli czy desek może trwać przez wiele dni, a pod podłogą, zwłaszcza w starym budownictwie, kryją się bardzo przykre niespodzianki. Jedynym wyjściem może być więc położenie w kuchni dywanu. I nie ma się czym martwić, bo często okazuje się, że osiągnięty efekt przechodzi wszelkie oczekiwania. Małym kosztem można trwale ubrudzoną podłogę zamienić w jasną i osiągnąć efekt „wow”. Można stworzyć wnętrze nowoczesne, loftowe, skandynawskie czy glamour tylko za sprawą dywanu lub chodnika do kuchni. Można mu dodać koloru, rozjaśnić wnętrze lub je przyciemnić. W kuchni bez wyrazu, bez konkretnego stylu, można użyć dywanu wzorzystego, na przykład we wzory orientalne, kwiaty, a także w figury geometryczne, fale, abstrakcje lub barwione ombre, czyli z przenikającymi się odcieniami jednego koloru. Co ważne, z czasem dywan kuchenny można wymienić, na nowo ciesząc się ciekawą aranżacją wnętrza. 

Który sklep z dywanami kuchennymi wybrać?

Już wiecie, że warto mieć dywan w kuchni, teraz czas, by go poszukać. Żeby nie tracić energii, warto zajrzeć do sklepu, w którym propozycji jest mnóstwo, a dostępne dywany są wysokiego gatunku. Sklep z dywanami Dywanopol oferuje dywany i chodniki kuchenne w różnych stylach, kształtach i rozmiarach. Proponuje dywany klasyczne, nowoczesne, retro, z miękkim, odpornym na uszkodzenia runem, jak i modele szorstkie, tkane na płasko, bardzo odporne na zabrudzenia. Wybierając dywan do kuchni z Dywanopolu, można liczyć nie tylko na świetny produkt, ale także fachową obsługę. Można też zdecydować się na gotowy dywan do kuchni, jak i na chodnik kuchenny przycięty do wymaganego wymiaru. Możliwości jest więc bardzo dużo, a wszystkie powstały po to, by kuchnie zamieniały się w oazy spokoju, były ciepłe, przyjazne i przede wszystkim łączyły piękno z praktycznością.