Farby – definicja, rodzaje, przeznaczenie

Farby to mieszaniny spoiw, pigmentu i rozpuszczalnika. Często zawierają również składniki powodujące lepszą jakość powłoki. Takie dodatki mogą znacznie przyczynić się do poprawy przyczepności do podłoża oraz zdolności krycia.

Podział farb w zależności od przeznaczenia:

  • do ścian –  ścienne powinny odznaczać się dużą odpornością na szorowanie i zmywanie. Jedną z podstawowych cech dobrej farby ściennej jest paraprzepuszczalność, która umożliwia  przepuszczanie pary wodnej i efekt „oddychania ścian”
  • do drewna – chronią drewno przed wilgocią a także przed inwazją obcych organizmów takich jak grzyby, pleśnie i owadydo metalu – zadaniem farb przeznaczonych do malowania powierzchni metalowych jest przede wszystkim zabezpieczenie malowanego materiału przed korozją

Podział farb ze względu na zadanie:

  • gruntujące – takie farby nakłada się bezpośrednio na czyste podłoże. Zazwyczaj są one rzadsze (bardziej rozcieńczone) po to by odpowiednio łatwo przeniknęły w pory podłoża dzięki czemu osiągają lepszą przyczepność. Farby gruntujące przeznaczone do metali mają również za zadanie ochronę przed korozją i niwelują dotychczas powstałe plamy rdzy.
  • podkładowe – takie farby nakłada się na wcześniej pokrytą gruntem czyli zagruntowaną a następnie wyrównaną (np. za pomocą masy szpachlowej) powierzchnię. Stosowane są by wyrównać zabarwienie .
  • nawierzchniowe – jest to zewnętrzna powłoka malarska, nadająca całości zarówno ostateczny kolor jak i zapewniająca ochronę zewnętrzną przed szkodliwymi wpływami środowiska takimi jak czynniki atmosferyczne, ścieranie powłoki itp. Na rynku są farby, należące do grupy farb nawierzchniowych, których zastosowanie nie wymaga wcześniejszego gruntowania i podkładu, można je kłaść bezpośrednio na czyste podłoże.

Emalie – są to farby zapewniające szczególnie lśniącą i gładką powierzchnię niezwykle odporną na uszkodzenia mechaniczne.

farby

Podział farb ze względu na osiągany efekt:

Farby dekoracyjne różnią się między sobą. Można wyróżnić wśród nich następujące rodzaje farb:

  • tradycyjne dające gładką powierzchnię z połyskiem, satyną (półmat) lub macie;
  • strukturalne nadające powierzchni nie tylko kolor, ale również strukturę. Najczęściej stosowane są by ukryć niedoskonałości podłoża. Farba strukturalna może być kładziona różnymi narzędziami i zależnie od fantazji osoby nakładające przybrać wszelaki wzory i struktury.
  •  natryskowe – są to farby nakładane urządzeniami natryskowymi, często dają efekt wizualny zastosowania kilku kolorów.
  • laserunkowe – pozwalają na efekt rustykalnej ściany, czyli postarzonej w sposób sztuczny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatków powodujących niepełne krycie i przenikanie kolorów z kolejnych warstw.

Co to jest system kolorów RAL?

System kolorów RAL został stworzony przez niemiecki Instytut Jakości i Oznakowania, w systemie tym uwzględniono ponad 1700 kolorów a każdy z nich ma czterocyfrowy symbol dzięki któremu można kolor zidentyfikować.

Co to jest system kolorów NCS?

System kolorów NCS to naturalny system barw oparty na percepcji oka ludzkiego. Stworzył go Skandynawski Instytut Barwy (z siedzibą w Sztokholmie) w 1979 roku. W systemie NCS zawartych jest około o 1750 barw, które znakowane są poprzez nadanie symbolu złożonego z cyfr i liter.

fot. Nicolas Raymond, D Coetzee źródło: flickr. com

opracowano na podstawie Informatora rynkowego budownictwa Jednorodzinnego