Kominki – 3 powody, by mieć je w domu

Kominki – 3 powody, by mieć je w domu

Posiadanie własnego kominka w domu to marzenie wielu osób. Urządzenia te kojarzą się jednoznacznie z rodzinną atmosfera, ciepłem i spokojem. Któż nie chciałby zasiąść z kubkiem gorącej kawy i dobrą książką, wsłuchując się w trzaskające w ognisku drewno?

Kominki oprócz funkcji typowo ozdobnej mają jednak również inne zastosowanie, jak choćby zapewnienie lub przynajmniej znaczne wspomaganie ogrzewania całego domu. Dlatego warto zadbać o to, by najważniejsza ich część, czyli wkłady kominkowe wykonane były z żeliwa wysokiej jakości i osiągały efektywną wydajność.

  1. Efektowna dekoracja
  2. Wspomaganie ogrzewania
  3. Łatwość utrzymania

Efektowna dekoracja

Kominki stanowią niewątpliwie najefektowniejszą ozdobę ogniska domowego, warto więc zacząć pracować nad jego wyglądem już na etapie projektowania domu. Zależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, można zaprojektować (lub wykorzystać gotowe wzory) motyw nowoczesny, rustykalny czy klasyczny. Trzeba pamiętać, iż podstawowym elementem urządzenia jest wkład kominkowy i to od niego należy rozpocząć budowę. Oczywiście wygląd jest istotny, gdyż to on decyduje o charakterze pomieszczenia, jednak dobrze jest też dobrać odpowiednie parametry, dzięki czemu kominek będzie spełniał swą funkcję. Nie warto również inwestować we wkłady kominkowe nieznanych producentów lub zaskakująco tanie – mogą być one niebezpieczne i powodować zagrożenie.

Wspomaganie ogrzewania

Kominki dawno już jednak przestały pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Rzadko spotyka się wyłącznie otwarte palenisko, coraz powszechniej stosowane są wkłady kominkowe umożliwiające włączenie urządzenia w system ogrzewania domu. Ponieważ drewno opałowe jest stosunkowo tanie, umożliwia to dość znaczną redukcję kosztów ogrzewania, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym. Ogrzewanie kominkowe uniezależnia również użytkownika od chwilowych braków w dostawie prądu czy gazu, zapewniając ciągłość dostarczania ciepła. Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z prawem kominki nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu. Poza tym, jeśli mają pełnić funkcje grzewcze, powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Dobrą ofertę ma na przykład Kefffner – wkłady kominkowe tej firmy zapewniają utrzymanie żaru nawet przez dziesięć godzin, co wystarczy na ocieplenie domostwa.

Łatwość utrzymania

Kominki nie wymagają skomplikowanych prac, by pracować efektywnie. Wystarczy zadbać o to, by mieć w zapasie sporą ilość drewna opałowego (warto zatroszczyć się o to poza sezonem, gdy materiał ten jest znacznie tańszy) i regularnie czyścić palenisko (oraz – jeśli wkład kominkowy jest w nią zaopatrzony – szybę). W sklepach można znaleźć urządzenia wspomagające utrzymanie porządku w kominku, takie jak odkurzacze do popiołu czy zwykłą szufelkę ze zmiotką oraz oczywiście preparat do mycia. Zadbanie o czystość to kwestia dosłownie kilku minut, a umożliwia bezawaryjne działanie przez długie lata, zwłaszcza jeśli wkłady kominkowe są naprawdę dobrej jakości.