5 genialnych pomysłów na jakiej wysokości umywalka do kuchni?

na jakiej wysokości umywalka do kuchni

Jeśli spędzający sen z powiek wybór odpowiedniego zlewu pasującego do aranżacji kuchni został już przez Państwa dokonany, pozostaje ostatnie istotne pytanie. Jak i na jakiej wysokości go zamontować? Decyzja wcale nie jest prosta i oczywista, a może mieć ogromny wpływ na komfort użytkowania całej kuchni. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Standardy

Tradycyjnie zlewozmywaki montowało się od lat na wysokości 75-85 cm. Ponieważ w ciągu ostatniego wieku średni wzrost kobiet i mężczyzn w Polsce wzrósł o około 14 cm, normy te uaktualniono i wynoszą obecnie 80-90 cm. W przypadku, gdy z umywalki będą korzystać bardzo wysokie osoby, powinno się ją montować na wysokości 95 lub nawet 100 cm. Jeśli chodzi o dopływ wody, w przypadku zlewu pamiętać należy o prawidłowej wysokości ujęcia ciepłej i zimnej wody. Powinno być ono zlokalizowane około 60 cm od poziomu podłogi i znajdować się pośrodku szafki przeznaczonej pod zlewozmywak. Jeżeli zakupią Państwo baterię z wyciąganą wylewką, ujście to trzeba przenieść o 1-2 centymetry w prawo lub w lewo, by nie przeszkadzało podczas korzystania z węża.

Rodzaje umywalek i ich wysokość

Już na etapie projektowania aranżacji kuchennej należy zdecydować o rodzaju montażu, kształcie i wysokości zlewozmywaka. Jest to jeden z ważniejszych aspektów planowania nowej przestrzeni, mający bezpośredni wpływ na codzienny komfort. Istnieje kilka rodzajów umywalek oraz metod ich mocowania. Zlewozmywak dopasować należy do wielkości kuchni i częstotliwości użytkowania. Warto zwrócić uwagę, że decydując się zmywarkę, na pewno znacznie ograniczone zostanie mycie naczyń w zlewie. Modele różnią się wielkością, liczbą komór, akcesoriami i materiałem, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy zlewy jednokomorowe, dwukomorowe, owalne i kwadratowe oraz z suszarką. Na stronie aboutdecor.pl można znaleźć setki aranżacji kuchni ze zlewozmywakami zaprojektowanymi na różnych wysokościach i w rozmaitych konfiguracjach.

Zlewozmywaki w blacie

W kuchni najczęściej spotyka się umywalki wpuszczane w zlew w kuchni. Wysokość montażu zlewu w kuchni jest zwykle dostosowana do wysokości, na jakiej przymocowana jest płyta grzewcza i przylegające blaty. Umocowanie go wymaga wycięcia w blacie otworu montażowego zgodnego z kształtem zlewozmywaka i zaimpregnowania go silikonem. Przed umieszczeniem sprzętu w otworze na całym obrzeżu umocowuje się uszczelkę, chroniącą przed przeciekaniem wody.

Umywalki pod blatem

Klienci bardzo często decydując się na ultranowoczesne aranżacje kuchenne, zamawiają montaż zlewozmywaka podwieszanego pod blatem. To rozwiązanie jest odpowiednie jedynie dla granitowych umywalek. Wprowadza ono powiew wytworności, podkreśla niebanalny design stylowej kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu pięknie eksponuje się blat, który pełni także rolę ociekacza. Zlewozmywak jest ukryty, nie wystaje nad powierzchnię blatu i nie zakłóca jego ciągłości. Proste linie nadają wnętrzu wrażenia porządku oraz harmonii. To wygodne rozwiązanie ułatwia utrzymanie okolic umywalki w czystości oraz daje niesamowity efekt wizualny.

Dzieci

Ze względu na szybką zmianę wzrostu u dzieci, projektowanie łazienki pod kątem najmłodszych użytkowników należy do rzadkości. Zamiast montować umywalkę 50 cm nad podłogą, lepiej jest umieścić urządzenie na przeciętnej wysokości i zakupić specjalne antypoślizgowe krzesełko, które ułatwi maluchom dostęp do zlewu w kuchni.

Osoby starsze i niepełnosprawne

Nie ulega wątpliwości, że gdy któryś z domowników jest osobą niepełnosprawną, aranżacja kuchni musi być dostosowana do jego potrzeb. Szczegółowe wytyczne na temat wysokości umywalki dla osób niepełnosprawnych regulują europejskie normy. Zgodnie z ich treścią górna krawędź urządzenia powinna znajdować się 80 cm nad podłogą. Równocześnie pod umywalką musi zostać uwzględniona pusta przestrzeń na wózek o minimalnej głębokości 30 cm i wysokości 67 cm.

Podsumowując, decydując o wysokości zlewozmywaka w kuchni, nie należy bezkrytycznie kierować się standardami, ale również dopasować ją indywidualnie do użytkowników. Usytuowanie sprzętu powinno bowiem zapewniać komfortowe oraz bezpieczne warunki do codziennej pracy.