Kratki wentylacyjne Spiro

W systemach wentylacji stosuje się wiele rur typu Spiro. Montowanie ich wiąże się z zamontowaniem odpowiedniej kratki wentylacyjnej. Niemniej jednak rury te, ze względu na swój specyficzny kształt potrzebują specjalnych kratek wentylacyjnych.

Co wyróżnia Spiro od innych kratek wentylacyjnych

Kratki wentylacyjne można podzielić na wiele różnych grup. Dzielone są ze względu na wydajność, przeznaczenie, wygląd, materiał z jakiego są wykonane, montaż – ścienne, podłogowe, kanały wentylacyjne i wiele innych. Istotną rolę odgrywa konstrukcja i kształt kratki. W przypadku zastosowania przewodów o zaokrąglonym kształcie najlepiej sprawdzają się kratki wentylacyjne Spiro.

Kratki wentylacyjne Spiro przeznaczone są głównie do układów wentylacyjnych o okrągłym przekroju.  Ich budowa idealnie dopasowuje się do kształtu przewodu. Kratka jest półokrągła a wszystkie jej elementy (np. kierownice) są przystosowane do niestandardowej budowy. Jest wykorzystywana w instalacjach nisko i średniociśnieniowych. Zazwyczaj kratki te mają zastosowanie wywiewne i nawiewne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kratki

Wybierając kratkę wentylacyjną warto zwrócić uwagę na jej kolor. Zazwyczaj montowane kratki maja kolor biały, tymczasem na rynku jest wiele innych kolorów. Gdy już kupiliśmy kratkę można zawsze ją przemalować by pasowała do wystroju wnętrza.

Materiał, z którego wykonana jest kratka jest także bardzo istotny. Zazwyczaj na rynku dostępne są kratki z różnego rodzaju tworzyw. Są także dostępne w innych wariantach, lecz trzeba przygotować się na to, że są one znacznie droższe.

Kratka powinna być łatwa w czyszczeniu. Trafia do niej dużo zanieczyszczonego powietrza, które po pewnym czasie osiada w formie kurzu. Systematyczne czyszczenie jest istotne, ponieważ czystość układu wentylacyjnego wpływa, na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Ze względu na specyfikę pomieszczeń należy dobierać odpowiednie kratki wentylacyjne. W kuchni i w łazienkach jest najwięcej zanieczyszczonego powietrza, dlatego właśnie w tych pomieszczeniach najlepiej montować kanały wywiewne w systemie rur i kratek Spiro.