Dobre panele fotowoltaiczne, czyli jakie? Przegląd cech jakościowych produktów

Dobre panele fotowoltaiczne

Działanie fotowoltaiki w dużej mierze uzależnione jest od zastosowanych w instalacji modułów. Poszczególne modele określane są przez wiele parametrów i wybór optymalnego rozwiązania nie jest prosty. Czym różnią się od siebie różne rodzaje ogniw i jak możesz wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że parametr mocy jest decydujący dla ustalenia efektywności paneli, na karcie produktu znajdziesz mnóstwo innych wartości, których interpretacja może przysporzyć problemów.

Na które z nich powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc w punkcie MPP oraz moc NMOT (NCOT)

Parametr MPP (ang. Maximum Power Point) to moc szczytowa osiągana przez panele fotowoltaiczne w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Standardowe warunki testowe obejmują temperaturę 25°C, nasłonecznienie 1000 W/m2 i spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery 1,5 AM.

Aby konsumentom łatwiej było ocenić moc paneli, producenci coraz częściej odwołują się do mocy znamionowej (NMOT/NCOT). To warunki bardziej zbliżone do rzeczywistych, w przeciwieństwie do syntetycznych warunków testowych. W praktyce oznacza to natężenie energii słonecznej na poziomie 800 W/m2, prędkość wiatru 1 m/s oraz temperatura 20°C. Im wyższa jest wartość MPP/NMOT, tym lepiej będą działały panele.

  • Temperatura ogniw przy pracy znamionowej

Parametr NCOT/NMOT może być również określony w kontekście temperatury pracy w warunkach rzeczywistych. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 45°C. Im będzie niższa, tym lepiej dla całego układu, ponieważ będzie się mniej nagrzewał.

Musisz pamiętać, że nie zawsze wyższa temperatura sprzyja bardziej wydajnej pracy fotowoltaiki.

Porównując ze sobą poszczególne modele, powinieneś zwrócić uwagę również na współczynnik temperaturowy, który określa, o ile spada wydajność ogniw powyżej temperatury testowej (25°C). Na przykład, wartość „- 0,5%” oznacza, że na każdy stopień Celsjusza powyżej wartości granicznej, wydajność instalacji spadnie o 0,5%. Dlatego im niższy jest współczynnik temperaturowy, tym lepiej.

  • Roczny spadek mocy

Stopniowy spadek mocy paneli fotowoltaicznych z biegiem czasu jest procesem całkowicie naturalnym. Jak każda instalacja elektryczna, także moduły PV powoli degradują. O ile jednak spadek wydajności w pierwszym roku wynosi często 2 lub 3%, o tyle w kolejnych latach tempo zwalnia i wynosi około 0,5% na każdy rok.

Dlatego wydajność 30-letnich paneli to około 80% wartości wyjściowej. Aby spowolnić ten proces, możesz regularnie zlecać przeglądy instalacji i dbać o czystość powierzchni ogniw.

Na marginesie warto również wspomnieć, że poszczególne modele paneli różnią się między sobą zawartością ołowiu. Im więcej busbarów (to cienkie taśmy łączące panele słoneczne) występuje w panelu, tym więcej ma on w sobie metali ciężkich,a co za tym idzie, jest mniej przyjazny dla środowiska.

Aby uniknąć szkodliwego oddziaływania instalacji na środowisko (w końcu fotowoltaika to ekologia!), producenci coraz częściej stosują technologię MWT (ang. Metal Wrap Through). To alternatywna metoda łączenia płytek krzemowych oparta na elektrodach zbiorczych, umieszczonych z tyłu ogniwa.

Jakie są najwydajniejsze panele fotowoltaiczne?

Na to, ile energii będą produkowały ogniwa fotowoltaiczne, składa się również wiele czynników, wykraczających poza parametry techniczne. Które z nich są najważniejsze?

  • Na sprawność modułów wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najwyższą wydajność prezentują panele krzemowe monokrystaliczne (sprawność na poziomie 18-22%).
  • Nieco mniej efektywne są panele polikrystaliczne (sprawność na poziomie 14-18%). Najgorzej wypadają ogniwa amorficzne, ale przynajmniej na razie raczej nie są one wykorzystywane jako główne źródło zasilania dla instalacji domowej.

Każde ogniwo przykryte jest powłoką antyrefleksyjną. Im jest ona bardziej zaawansowana, tym więcej energii są w stanie zaabsorbować krzemowe powierzchnie. Na efektywność produkcji energii ma również wpływ połączenie ze sobą poszczególnych elementów instalacji.

Coraz częściej stosuje się również technologie, które mają zagwarantować optymalne oświetlenie paneli przez cały czas, bez względu na zacienienie instalacji. Zaliczymy do nich m.in. trackery solarne, optymalizatory mocy czy diody obejściowe.

W ramach audytu wykonywanego przez firmę fotowoltaiczną możesz ustalić również, gdzie powinny być zamontowane panele, aby przynieść możliwie jak najwyższą korzyść. Pamiętaj, że ogniwa mogą być znajdować się zarówno na dachu, jak i na gruncie, ale w każdym przypadku muszą być zorientowane w odpowiednim kierunku.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do domu jednorodzinnego?

W rankingach internetowych dominują takie firmy jak LONGi, Canadian Solar, Jinko czy Risen.

Jednymi z najbardziej efektywnych paneli, dostępnych w sprzedaży jest również produkt firmy ZNShine Solar. Producent zastosował w nich specjalne, hartowane szkło zarówno z góry jak i od spodu (technologia DoubleGlass). Dzięki temu moduły są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie ognia i chemikaliów.

Ciekawym rozwiązaniem jest również Bifacial, czyli ułożenie ogniw po obu stronach modułu (także od spodu). Dzięki temu uzyski energii są większe nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do innych paneli. Wśród innych rozwiązań warto wskazać również na grafenową powłokę samoczyszczącą.

Firma ZNShine Solar udziela aż 30-letniej gwarancji na uzyski energii oraz 15-letniej ochrony w przypadku wad lub usterek.

Porównanie paneli fotowoltaicznych. Podsumowanie

Cena poszczególnych modeli paneli fotowoltaicznych jest różna, w zależności od zastosowanych technologii i parametrów technicznych instalacji.

Audyt i instalację najlepiej zleć specjalistom. Zyskasz spokój i pewność niskich rachunków za prąd na długie lata. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na: https://n-energia.pl/koszt-instalacji-fotowoltaicznej-dla-domu-jednorodzinnego/.

Artykuł sponsorowany