Kuchnia stylowa czy praktyczna?

Kuchnia

Kuchnia stylowa czy praktyczna? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób urządzających mieszkanie. Odpowiedź jest łatwiejsza niż może się wydawać. Pomieszczenie to może być bowiem zarówno praktyczne, jak i stylowe. Jak to osiągnąć? Podpowiadamy!  

Nie musimy wybierać 

Stylowa kuchnia to marzenie wielu osób. Piękne szafki, podłoga w wymarzonym kolorze i designerskie dodatki potrafią razem stworzyć doskonałe wnętrze. Na etapie projektu należy pamiętać jednak, że wygląd kuchni to nie wszystko. Kuchnia różni się od innych pomieszczeń w domu, np. sypialni, w której wyłącznie wypoczywamy. Aby codzienne przygotowywanie posiłków przebiegało w sposób komfortowy, kuchnia musi być również funkcjonalna. Czy da się to połączyć i stworzyć wnętrze, które będzie stylowe i praktyczne? Na szczęście tak!  

Po pierwsze: odpowiednie szafki  

Planując urządzanie kuchni, warto wziąć pod uwagę ilość posiadanego sprzętu oraz planowane zakupy. Chodzi zarówno o mały sprzęt AGD, jak i dodatki. Praktyczne meble powinny posiadać wystarczającą ilość szafek na wszystkie posiadane artykuły. W przeciwnym wypadku sprzęt będzie musiał stać na blacie. Takie rozwiązanie ma wiele wad. Sprzęt zajmuje dodatkowe miejsce, sprawia, że kuchnia wydaje się mniejsza oraz, co być może najważniejsze, kurzy się i wymaga częstego sprzątania. Praktyczne szafki mogą być jednak stylowe. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie tworzywo.  

Jakie tworzywo?  

Niestety stylowa i praktyczna kuchnia nie będzie tania. Kiepskim pomysłem są tanie meble z okleiny lub płyt wiórowych. Tego typu produkty bardzo szybko się niszczą i często po kilku miesiącach zauważyć można pierwsze odrapania. Osoby, którym zależy na stylu minimalistycznym, powinny postawić na eleganckie szkło. Z kolei sympatycy klasycznych wnętrz lub kuchni w stylu boho, mogą sięgnąć po ponadczasowe drewno.  

A co z kolorami? 

Warto dobrze zaplanować również kolorystykę. Jasne kolory zarówno mebli, jak i ścian, są zdecydowanie mniej praktyczne i trudno utrzymać je w czystości. Dotyczy to szczególnie rodzin z małymi dziećmi. W takim wypadku warto zastanowić się nad ciemniejszymi kolorami. Osoby, które mimo wszystko lubią jaśniejsze kolory, mogą postawić na beże, jasne szarości lub pastele. Tego typu odcienie optycznie powiększają przestrzeń, a są dużo łatwiejsze w codziennym użytkowaniu niż biel.  

Odpowiedni sprzęt  

W stworzeniu wymarzonej przestrzeni pomaga także sprzęt. Osoby, które posiadają dostęp do instalacji gazowej, podczas urządzania kuchni powinny zwrócić szczególną uwagę na płyty gazowe. Na rynku znaleźć można sprzęt o różnej wielkości. Ciekawym produktem jest zwłaszcza 75 cm płyta marki Electrolux, która posiada aż 5 palników. To niesamowicie ułatwia codzienne gotowanie. Inną zaletą sprzętu jest możliwość ustawienia intensywności płomienia od 1 do 9. Z płytą gazową Electrolux nie trzeba martwić się także kwestią bezpieczeństwa. Płyta posiada bowiem specjalną funkcją FlameLight, która informuje o tym, czy palniki są włączone.