Jaki model suszarki do rąk jest najlepszy do łazienki firmowej i toalety publicznej?

Suszarka do rąk to najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób suszenia dłoni w firmowej łazience lub publicznej toalecie. Takie rozwiązanie oszczędza czas, energię i pieniądze. Rozwiązuje także problem toalet zapchanych papierowymi ręcznikami. Pozostaje jedynie pytanie, na jaki model elektrycznej suszarki do rąk się zdecydować? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli suszarek do rąk w różnych cenach, rozmiarach, kolorach i parametrach technicznych. Trudno jest więc wskazać jeden konkretny, uniwersalny model. Zaletą tak bogatej oferty jest fakt, że każdy jest w stanie wybrać dla siebie urządzenie, które będzie spełniało oczekiwania dotyczące funkcjonalności, estetyki i mieściło się w akceptowalnej klasie cenowej.

Wybierając suszarkę do rąk dobrze jest przeanalizować wcześniej kilka istotnych parametrów. Należą do nich moc suszarki, wymiary, wydajność i głośność, a także cena – mówi Ryszard Kurek ze sklepu internetowego ole. Suszarki do rąk najnowszej generacji są w stanie wysuszyć ręce już w ciągu kilku-kilkunastu sekund przy niskiej mocy, co w krótkim czasie zawraca koszty zakupu urządzenia. Instalacja suszarki do rąk eliminuje problem regularnego uzupełniania pojemników na ręczniki papierowe. Nie ma też potrzeby instalowania koszy na śmieci na zużyte ręczniki i ich regularnego opróżniania i wywożenia śmieci.

Suszarki do rąk – to się opłaca

Ekonomiczność urządzenia jest istotnym parametrem zwłaszcza w łazienkach o dużej liczbie użytkowników. Dobrej jakości suszarkę do rąk można już kupić za ok. 400-500 zł. Roczny koszt zakupu ręczników papierowych, worków na śmieci, koszty personelu odpowiedzialnego za porządek w łazience to w tym samym czasie wydatek znacznie wyższy. Suszarki do rąk można wykorzystywać nawet przez kilkanaście lat. Większość z nich nie wymaga konserwacji. Są też modele, w których serwis ogranicza się do opróżnienia zbiornika na wodę i ewentualnie dodania środków dezynfekujących oraz raz na jakiś czas wymiany lub oczyszczenia filtra. Cała inwestycja (koszt zakupu wraz z amortyzacją) w zależności od modelu zwraca się po ok. 4 miesiącach.

Producenci suszarek do rąk dołożyli wiele starań, by koszt bieżącej eksploatacji urządzeń był jak najniższy. Warto wybierać modele, o niskiej mocy, a dużej prędkości suszenia. Bardzo praktyczna jest również możliwość wyłączenia grzałki czy automatyczne wyłączanie się po 30 sekundach. Takie funkcje pozwalają obniżyć rachunki za prąd, a tym samym koszt utrzymania toalety.

Suszarka do rąk – tańsza czy droższa?

W przypadku suszarek do rąk jakość idzie w parze z ceną. Nowsze technologie, dodatkowe funkcje, ciekawszy design kosztują. Droższe urządzenia posiadają np.: silniki cyfrowe (w miejsce silników szczotkowych), wspomnianą możliwość wyłączenia grzałki lub jej brak (co przekłada się na niższy pobór mocy) filtry zasysanego powietrza (dzięki którym dłonie suszone są strumieniem wolnym od mikroorganizmów), wandaloodporne obudowy czy panele podświetlające się w trybie pracy.

Różnice w cenie są również związane z rodzajem obudowy. Najtańsze, a jednocześnie najłatwiejsze do utrzymania w czystości są tradycyjne suszarki do rąk w białej obudowie z tworzywa ABS.

Suszarki w obudowie ze stali nierdzewnej są droższe. Efektownie się prezentują, przy właściwej pielęgnacji przez lata zachowują pierwotny wygląd. W przypadku kolorystyki decydującą rolę odgrywa jednak własny gust i dopasowanie suszarki do pozostałego wyposażenia łazienki. Warto jednak dodać, że w ofercie są również suszarki w obudowie ze stali szlachetnej pokrytej lakierowaną powłoką. Ułatwia to ich utrzymanie w czystości, bo na lakierze ślady palców są mniej widoczne.

Wymiary urządzenia mają niewielki wpływ na cenę. Zarówno duże, standardowe suszarki do rąk, jak i modele przeznaczone do małych pomieszczeń spełniają swoje zadania i są w stanie sprostać nawet znacznej frekwencji. Oczywiście można znaleźć odbiegające od średniej ceny niewielkie designerskie suszarki do rąk, które wyróżniają się stylistyką, ale nie są to rozwiązania standardowe.

Suszarki do rąk – w trosce o komfort użytkowników

Głośność suszarki do rąk może być uciążliwa dla pracowników i klientów znajdujących się w pomieszczeniach w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki. Dotyczy to np. niewielkich biur, kawiarni i restauracji czy sklepów. Warto więc wybierać modele o jak najniższym poziomie hałasu. Średnia emisja hałasu wynosi 85 dB. W najnowocześniejszych modelach parametr ten został zredukowany do poziomu 65-68 dB.

Hałas to nie jedyne kryterium związane z komfortem i zdrowiem użytkowników. – Najlepsze modele suszarek do rąk są wyposażone w filtry zasysanego powietrza, które zredukować ilość zarazków i bakterii w zasysanym powietrzu aż o 90%. Dla wygody użytkowników łazienki należy także zbadać, by urządzenie zostało zawieszone na odpowiedniej wysokości. W przypadku suszarek o tradycyjnej budowie w zależności od tego kto korzysta z toalety dla dzieci wysokość montażu wynosi 95 cm, dla osób niepełnosprawnych 100 cm, dla kobiet 115 cm , a dla mężczyzn 120 cm powyżej podłogi. Suszarki kieszeniowe zaś, o ile producent nie zaleci inaczej, wiesza się dla dzieci i osób niepełnosprawnych 23 cm nad podłogą, dla kobiet 33 cm a dla mężczyzn 41 cm nad podłogą. – dodaje R. Kurek.

Suszarki do rąk – gdzie kupować?

Suszarki do rąk mają długą żywotność, więc zapewniają dużą satysfakcję z codziennego użytkowania. Nie można jednak wykluczyć incydentalnych problemów technicznych. Wówczas ważny jest sposób załatwiania reklamacji i długość przyznanej gwarancji. Standardowo okres ten obejmuje dwa-trzy lata, czasami pięć. Naprawy najczęściej dokonywane są w serwisach autoryzowanych przez producenta. W praktyce bardzo sprawdza się również opcja „door-to-door”.

Suszarka do rąk jest dziś niezbędnym elementem wyposażania każdej łazienki firmowej i toalety publicznej. Jej moc, różne dodatkowe funkcje i żywotność mają bezpośredni wpływ na koszt eksploatacji toalety firmowej. Moc suszarki, kolor, wymiary, głośność mają decydujące znaczenie dla użytkowników. Wybór suszarek jest tak duży, że bez problemu można pogodzić zarówno wymagania estetyczne, funkcjonalne, jak i możliwości finansowe. Jedno jest pewne, suszarka do rąk może być użyteczna i stanowić prawdziwą ozdobę firmowej łazienki.