Renowacja drewnianych desek krok po kroku

Drewniane powierzchnie użytkowe zachowają estetyczny wygląd na długie lata, jeżeli użytkownik będzie pamiętał o ich renowacji. Mocno zniszczone deski drewniane wymagają interwencji fachowca. Jeżeli zniszczenia nie są znaczne i nie wymagają wymiany desek na nowe, przeprowadzenie renowacji nie powinno sprawiać trudności.

Proces renowacji drewna składa się z kilku etapów – oczyszczenia powierzchni drewnianej, wygładzenia i usunięcia ubytków oraz zaaplikowania lakieru. Renowacja drewna wymaga staranności i cierpliwości, niemniej efekty prawidłowo wykonanych prac będą utrzymywać się przez lata.

Szlifowanie powierzchni

Proces renowacji drewna rozpoczyna się zeszlifowaniem warstw starego lakieru lub farby. Do usunięcia zewnętrznych, zniszczonych warstw używa się papieru o granulacji 180. Czynność trzeba powtórzyć papierem ściernym o granulacji 220 lub wyższej, aby pozbyć się resztek starego lakieru. Podczas ścierania zewnętrznych warstw powstaje pył, który można szybko usunąć mokrą ścierką. Po wyschnięciu powierzchni drewna można przystąpić do kolejnego etapu.

Usuwanie farby preparatem

Zamiast ściernego papieru można użyć do usunięcia farby specjalnego preparatu chemicznego powodującego zmiękczenie warstwy farby i jej spęcznienie. Bez względu na zastosowaną metodę warto zabezpieczyć się rękawicami ochronnymi i maską przeciwpyłową. Chemiczny preparat jest bardzo intensywny i jego wdychanie jest niebezpieczne dla organizmu. Przed jego użyciem trzeba zapoznać się ze środkami ostrożności zalecanymi przez producenta i instrukcją. Spulchniona farba łatwo odchodzi od powierzchni drewna, dlatego wystarczy użyć szpachli do jej usunięcia. Po usunięciu farby konieczne jest usunięcie resztek za pomocą ściernego papieru.

Wypełnienie ubytków i pęknięć

W starych drewnianych deskach mogą powstawać pęknięcia i ubytki. Jeżeli są niewielkie można wypełnić je za pomocą specjalnej masy szpachlowej. Są to preparaty zawierające mączkę drzewną i terpentynę. Mączka drzewna powoduje, że po utwardzeniu i wyszlifowaniu preparat ma właściwości i wygląd podobny do drewna. Natomiast terpentyna powoduje, że szpachla charakteryzuje się lepsza przyczepnością do podłoża. Niektóre preparaty zawierają mączkę kwarcową. Po utwardzeniu powierzchnia powstała po wypełnieniu ubytków może być szlifowana i polerowana. Czas schnięcia wynosi około 2 – 4 godziny, w zależności od preparatu.

Pokrycie powierzchni preparatem

Po utwardzeniu szpachli wypełniającej ubytki oraz szlifowaniu i polerowaniu miejsc wypełnionych preparatem należy dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłów przed nałożeniem lakieru. Do pokrycia drewna można wykorzystać transparentny preparat, który podkreśli sęki i ubytki drewna wydobywając jego naturalne piękno. Alternatywnym rozwiązaniem są lakiery kryjące powierzchnię drewna, zapewniające jednolitą barwę.

Artykuł redakcyjny