Oświetlenie piwnicy naturalnym światłem

Rodzaje okien piwnicznych, ich montaż i dodatkowe prace, które należy wykonać.

Piwnica powinna być oświetlona przede wszystkim naturalnym światłem. Okna zapewnią nie tylko dopływ światła, ale również możliwość wentylacji tego pomieszczenia. Większy dostęp do światła i świeżego powietrza w piwnicy zwiększa jej użyteczność, ponieważ sprawia, że przebywanie w niej nie wiąże się z dyskomfortem.

Odpowiednio oświetlona piwnica może być miejscem uprawiania hobby, dodatkowym pokojem gościnnym lub miejscem pracy, po wprowadzeniu stosownych zmian w zakresie wykończenia wnętrza. Doświetlenie piwnicy poprzez montaż piwnicznych okien jest jednak możliwe jedynie w przypadku, gdy pomieszczenie jest co najmniej częściowo wyniesione ponad poziom gruntu. Czasami w piwnicy są już zamontowane okna, jednak ich konstrukcja i rozmiar uniemożliwiają odpowiednie doświetlenie pomieszczenia.

Kilka małych okien zamiast jednego

Duże, szerokie okno piwniczne zapewni mniejszy efekt oświetlenia wnętrza niż kilka mniejszych okien rozmieszczonych w regularnych odstępach. W ogrzewanych piwnicach okna powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła nieprzekraczający 1,3 W/(m2xK). Zagłębienia w gruncie przy oknach piwnicznych powinny być ukształtowane skośnie, albo tarasowo. Dzięki takiemu ukształtowaniu gruntu do pomieszczenia przeniknie więcej naturalnego światła.

Wstawienie nowych okien wymaga wykucia otworu i wykonania nowego nadproża. Tego typu prace remontowe są uznawane za ingerencję w konstrukcję budynku, więc właściciel budynku ma obowiązek sporządzenia projektu przebudowy i złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Okna skrzynkowe w piwnicy

W piwnicach najczęściej stosuje się okna z ram wykonanych z PCV, które można uchylić w celu wietrzenia pomieszczenia. Dużym zainteresowaniem cieszą się także okna piwniczne narożnikowe. Alternatywą dla powyższych rodzajów okien są okna skrzynkowe. Najczęściej występują w starych budynkach. Ich konstrukcja składa się z ramy w formie skrzynki, wyposażonej w zewnętrzne i wewnętrzne skrzydła. Można spotkać je w zabytkowych kamienicach.

Okna poniżej poziomu gruntu

W przypadku, gdy okna znajdą się całkowicie poniżej poziomu gruntu konieczne jest dodatkowo wykonanie betonowej lub murowanej studzienki. Dno studzienki powinno być usytuowane na poziomie ok. 200 mm poniżej dolnej krawędzi okna. Na jej dnie montuje się kratkę odpływową. Studzienka jest połączona z rurą spustową, która odprowadza wodę opadową. W przeciwnym razie mogłoby dochodzić do zawilgocenia ścian budynku. 

Doświetlacze piwnic

Na rynku są dostępne doświetlacze piwnic – konstrukcje przeznaczone do montowania w betonowym suficie pomieszczenia piwnicznego. Światło słoneczne lub sztuczne przedostaje się do pomieszczenia przez ruszt (stalową kratkę). Doświetlacze są konstruowane w taki sposób, aby znieść duże obciążenia, w tym także ruch pieszy i samochodowy. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku, gdy nie ma możliwości doświetlenia piwnicy za pomocą okien. Doświetlacz sprawdza się jednak w przypadku, gdy nad sufitem piwnicy nie ma budynku. Obecnie tego typu konstrukcje uchodzą za ekonomiczne i efektywne rozwiązanie w zakresie oświetlania pomieszczeń piwnicznych.