Jak wybrać zamiatarki do zastosowań konkretnego obiektu? 3 cenne rady!

zamiatarki

Zamiatarki to jedno z narzędzi każdej ekipy sprzątającej – niezależnie od tego, czy chodzi o wewnętrzny zespół specjalistów, czy zewnętrzną firmę odpowiedzialną za sprzątanie. Biorąc jednak pod uwagę ilość konstrukcji i ich zaawansowanie, wybór konkretnego modelu może być bardziej złożony, niż pozornie się wydaje. Poznaj 3 kroki, które pomogą Ci wybrać właściwe urządzenie.

Krok 1 – określ wielkość obiektu 

Metraż to najistotniejsza wartość dyktująca wybierany rodzaj zamiatarki. Jeśli jest to niewielki obiekt typu mała/średnia hala magazynowa, parking lub podjazd, zamiatarki mechaniczne są wystarczające. W przypadku średnich nieruchomości (np. pow. 3000 m2), warto rozważyć zakup zamiatarki z napędem elektrycznym lub spalinowym. Będzie to ułatwienie dla specjalistów, którzy otrzymają wsparcie w postaci biegów ograniczających wysiłek. Powyżej tej granicy przestrzeni, zamiatarki samojezdne o wysokiej sprawności stanowią najlepszy możliwy wybór. 

Znasz już realne potrzeby ekipy sprzątającej? Decyzja odnośnie modelu nabywanej zamiatarki powinna być o wiele prostsza. Należy dostosować jej wydajność i potencjał do metrażu obiektu. Pamiętaj, by zawsze sprawdzać specyfikacje techniczne 

Zamiatarki mechaniczne/ręczne

Zamiatarki mechaniczne są nazywane również ręcznymi. Jest to prosta konstrukcja, która nie została wyposażona w żaden system wspierający użytkowników. Oznacza to, że zamiatarki mechaniczne zasilane są wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Doskonale sprawdzają się zatem w przypadku:

 • niewielkich budynków handlowych i parkingów przynależnych do nich,
 • urzędów, 
 • nieruchomości publicznych (np. kina i ich teren), 
 • obiektów noclegowych. 

Zamiatarki elektryczne/spalinowe

Zamiatarki z napędem spalinowym lub elektrycznym pozwalają osiągnąć efektywność rzędu 3000-3500 m2/h. Ograniczając ilość potrzebnego wysiłku mięśni do wydajnej pracy, wspierają one użytkowników, zwiększając ich efektywność do bardzo wysokiego poziomu. Na liście najpopularniejszych zastosowań znajdziemy:

 • średniej wielkości obiekty handlowe, 
 • markety i sklepy ogólnoprzemysłowe,
 • małe/średnie hale magazynowe lub produkcyjne, 
 • średniej wielkości parkingi. 

Zamiatarki samojezdne

Profesjonalne zamiatarki samojezdne pomagają osiągnąć sprawność rzędu +6000 m2/h. Perfekcyjnie sprawdzą się zatem w przypadku obiektów o ponadprzeciętnym metrażu i z wieloma piętrami. Eliminują one konieczność wykorzystywania pracy mięśni specjalistów, co pozwala maksymalizować morale, samopoczucie i efektywność zespołu. 

Krok 2 – zwróć uwagę na dostęp do akcesoriów i komponentów

Zamiatarki to uniwersalne narzędzia, które mogą być wykorzystywane zarówno do sprzątania wewnątrz (np. posadzki z delikatnych płytek lub popularne żywiczne wylewki), jak i na zewnątrz nieruchomości (np. na parkingach, podjazdach i chodnikach). Przed pracą należy jednak przystosować je do konkretnych warunków i z określonych powierzchni. Najlepiej zrobić to przy pomocy wyposażenia i akcesoriów. Warto więc zwrócić uwagę na ich dostępność (razem z częściami zamiennymi). 

Zróżnicowanie szczotek ze względu na ich budowę i nabicie

Jednym z najważniejszych elementów zamiatarki są szczotki – zarówno główne walcowe, jak i boczne. Ich konstrukcja powinna zostać dobrana do rodzaju czyszczonej posadzki. Do dyspozycji konsumentów są m.in. szczotki z włosiem:

 • z tworzywa sztucznego (np. polipropylen, poliamid (nylon) i PES),
 • z drutu (o różnej grubości, twardości i formie),
 • naturalnym.

Krok 3 – postaw na jakość i precyzję

Profesjonalne zamiatarki przemysłowe to inwestycja na lata. Nie warto zatem szukać oszczędności w wyrobach, których jakość pozostawia wątpliwości. Markowe urządzenia są zwyczajnie bardziej precyzyjne, wytrzymałe, niezawodne, wydajne i wygodne. Zakup oryginalnego sprzętu renomowanej marki to po prostu rozsądna decyzja. 

Leasing? Wysokie ryzyko

Nabycie zamiatarki to jednorazowa transakcja. Czy warto więc kupować ją za gotówkę? W ostatnim czasie pojawia się mnóstwo ofert leasingu narzędzi. Należy jednak uczulić kupujących, że nie jest to rozwiązanie bez wad. Kupując sprzęt na leasing, staje się on własnością banku (do momentu spłaty zobowiązania). Może stać się to komplikacją w momencie uszkodzenia zamiatarki z winy pracownika, czy problemów ze zleceniami (np. podczas kłopotów finansowych, czy zbyt małej ilości klientów). Jeśli masz więc taką możliwość, zakup zamiatarki za pomocą transakcji gotówkowej jest lepszym pomysłem. 

Chcesz poznać szczegóły dostępnych możliwości? W ofercie Maszynyczyszczace.eu czeka wiele fantastycznych konstrukcji. Wszystkie urządzenia są nowe, oryginalne i gotowe do eksploatacji. Pamiętaj, że w razie pytań zawsze warto skontaktować się z zespołem specjalistów. Odpowiedzą oni na Twoje pytania i pomogą sfinalizować zamówienie. 

~

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*