Jakich pozwoleń wymaga budowa instalacji fotowoltaicznej?

Planując inwestycję budowlaną, ważne jest ustalenie, czy wymaga ona formalnego pozwolenia. Dotyczy to także branży fotowoltaicznej, niezależnie od tego, czy panele mają stanąć na ziemi, czy też być zamontowane na dachu. W dzisiejszym artykule omówimy, kiedy pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej jest konieczne, wskażemy ewentualne wyjątki oraz poinstruujemy, gdzie kierować swoje kroki w celu jego uzyskania.

Kiedy fotowoltaika wymaga pozwoleń?

Prawo budowlane jasno wskazuje, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych należy uzyskać niezbędne pozwolenia. Montaż instalacji fotowoltaicznej, czy to na dachu, czy bezpośrednio na ziemi, jest traktowany jako prace budowlane, co oznacza konieczność uzyskania wspomnianego pozwolenia przez inwestora. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Jeden z nich dotyczy instalacji o mocy do 50 kW, a taką fotowoltaikę zamontuje firma Silesia Solar, która projektuje i montuje te panele. Niemniej jednak, zanim przejdziemy do tych mniejszych instalacji, skupmy się na tych o większej mocy, ponieważ w ich kontekście regulacje są bardziej jednoznaczne.

Instalacja fotowoltaiczna powyżej 50 kW a przepisy

Instalacja fotowoltaiczna, która przekracza 50 kW, bezwzględnie podlega wymogowi uzyskania niezbędnego pozwolenia na jej budowę. W tym przypadku nie ma też znaczenia, czy inwestycja ta będzie zamontowana na dachu budynku, czy na ziemi. Warto pamiętać, że przed budową takiej fotowoltaiki należy spełnić wszystkie wymagania formalne. 

Fotowoltaika do 50 kW

Prace budowlane związane z instalacją paneli fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 50 kW nie wymagają formalnego pozwolenia na budowę. Można je przeprowadzić bez oficjalnego zezwolenia, niezależnie od:

  • miejsca montażu paneli – czy to na strukturze, jak dach budynku, czy jako niezależne konstrukcje na powierzchni ziemi,
  • przeznaczenia wyprodukowanej energii – niezależnie od tego, czy będzie ona wykorzystywana wyłącznie dla danego budynku, czy też z myślą o sprzedaży.

To, że fotowoltaika do 50 kW nie wymaga specjalnych zezwoleń, nie oznacza, że następuje całkowity brak obowiązków dla inwestora. Niezbędne jest zgłoszenie budowy instalacji fotowoltaicznej, nawet jeśli nie przekracza mocy 50 kW w przypadku kiedy montowana jest na obiekcie budowlanym, a wysokość paneli nie przekracza 3 metrów oraz kiedy planuje się je umieścić na terenie, który jest wpisany do rejestru zabytków. Warto również zaznaczyć, że wszelkie niezbędne zgłoszenia muszą zostać przeprowadzone przed rozpoczęciem inwestycji.

Jakich pozwoleń wymaga budowa instalacji fotowoltaicznej?

Wiemy już, że w zależności od wielkości samej instalacji fotowoltaicznej wraz z uwzględnieniem pozostałych warunków budowa może wymagać pozwoleń, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę, zgłoszenia planowanej inwestycji do właściwego urzędu, właściwego oddziału Państwowej Straży Pożarnej oraz zakładu energetycznego. 

Jak widać, to czy niezbędne będzie pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej, zależy od konkretnej sytuacji. Warto jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności i zgłoszeniu inwestycji do właściwych organów przed jej rozpoczęciem.