Santiago Calatrava artysta architekt

bu1

Nowy Jork gości światowej sławy architekta Santiago Calatravę. Calatrava pochodzi z Hiszpanii, ale jego projekty architektoniczne zdobią wszystkie kontynenty. Obecnie trwa budowa, zaprojektowanego przez Santiago Calatravę, imponującego węzła komunikacyjnego, World Trade Center Transit Hub w Nowym Jorku.Inwestycja zostanie ukończona na wiosnę 2015 r. Dzięki centralnej lokalizacji umożliwi dogodny dojazd do One World Trade Center metrem (11 linii) lub szybką koleją PATH z każdego miejsca obszaru metropolitalnego Nowego Jorku. Centralnym elementem obiektu będzie otwieralny świetlik szczelinowy oraz hala o szerokości ponad 91 metrów przeznaczony na sklepy i restauracje Westfield World Trade Center o łącznej powierzchni 41 806 mkw. Będą się tam znajdowały także lokale należące do wiodących światowych marek takich jak Apple, Hugo Boss czy  Disney. Luksus posiadania własnych butików w Westfield World Trade Center będą miały wyłącznie ekskluzywne marki modowe.

bu2

Prace Santiago Calatravy często biorą początek w luźno sporządzonych szkicach, które nabierają formy w późniejszym etapie tworzenia. Calatrava mówi : „Szkic jest narzędziem , które pomaga mi urzeczywistnić pomysły na innym poziomie.

„Są najbardziej abstrakcyjnym sposobem, aby zrobić badania morfologii rzeźby. Morfologia mówi o ludzkim ciele, badania prowadzone są by zrozumieć ruch, gest. Miejsce ,krajobraz, topografia są dla mnie ważne. One mnie inspirują do zrozumienia istoty projektu.Istotna jest również analiza funkcjonalności. Można skierować wszystkie impulsy swobodnego myślenia, wolnego odczuwania, postrzegania kształtu, formy, w sposób naturalny  i to właśnie zawierają szkice. ”

Rzeczywiście, pierwszy wieżowiec Calatrava, Turning Torso w Malmö, w Szwecji, jest oparty na lini wygięcia ludzkiego kręgosłupa. W Hiszpanii , Calatrava zaprojektował planetarium w kształcie oka. Milwaukee Art Museum tworzy rozpostarta para skrzydeł.

Jak twierdzi Santiago Calatrava:  ” … to prawda, że coś jest niezbędne do budowy naszego ciała … trochę architektury i inżynierii. Czym jest architektura? to płaszcz, który dla naszego organizmu stanowi okład z nas samych. ”

Grafiki Calatravy zostały niedawno wystawione w Metropolity Museum of Art w Nowym Jorku (2005 ) ,Muzeum Ermitaż w St Petersburgu ( 2012) , oraz Muzeum Watykańskim w Rzymie (2013). Jego prace są częścią wielu międzynarodowych kolekcji publicznych, w tym kolekcji należącej do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku .

W 2015 roku wzdłuż Park Avenue w Nowym Jorku stanie siedem monumentalnych rzeźb dłuta  Santiago Calatravy z okazji zakończenia budowy  World Trade Center Transit Hub.

bu3

źródło: www.lifeandmore.pl