Turkuć podjadek – jak się pozbyć z ogrodu?

turkuć podjadek
Turkuć podjadek należy do jednych z największych owadów w naszym kraju. Pomimo tego, że nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to jednak może wyrządzić znaczne szkody w ogrodzie. W jaki sposób pozbyć się tego szkodnika z przydomowego ogródka? Po czym go poznać i jakie może spowodować zniszczenia?

Szkodliwość turkucia podjadka

Turkuć podjadek to duży owad, co ważne, już jeden osobnik może zniszczyć rabatę albo grządkę w warzywniku. Turkucie tworzą rozległe systemy korytarzy w ziemi. Już jeden owad jest w stanie wydrążyć aż 30 m tuneli w ciągu sezonu. Złą wiadomością dla właścicieli ogrodów warzywnych jest to, że występuje on w większych grupach. Korytarze robione przez turkucia podjadka znajdują się na wysokości ok. 5 cm pod powierzchnią ziemi. Właśnie dlatego podczas swojego kopania owad uszkadza korzenie roślin. Ponadto, turkuć je podgryza i podjada. Skutkuje to niestety obumarciem rośliny. Co ważne, owad ten nie doprowadzi do obumarcia krzewów czy drzew, a jest jedynie zagrożeniem dla roślin cebulowych, warzyw i małych krzewinek.

Po czym poznać, że w ogrodzie żeruje turkuć podjadek?

Turkuć podjadek preferuje miejsca wilgotne, a nawet podmokłe takie jak bagna. Owady te żyją głównie pod ziemią, to właśnie tam zakładają gniazda. Tworzą korytarze i podjadają korzenie młodych roślin. Ich bytowanie można rozpoznać poprzez obecność niewielkich otworów na powierzchni gleby czy też poprzez delikatnie dźwignięty pas ziemi. W pobliżu przebywania turkucia sadzonki mogą usychać.

W jaki sposób pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu?

Tego szkodnika można się pozbyć na różne sposoby. Możemy sięgnąć po naturalne odstraszacze, pułapki czy środki chemiczne.
W pierwszej kolejności warto spróbować odstraszyć tego owada. Działaniem odstraszającym turkucia podjadka odznacza się macierzanka, korona cesarska, szałwia czy szachownicą kostkowata. Wydzielany przez rośliny zapach skutecznie zapobiega przed zadomowieniem się szkodników w uprawach. Innym sposobem jest likwidacja gniazd owada przez wlanie do ich wnętrza oleju jadalnego. Po tym, jak szkodniki wyjdą z ziemi, należy je po prostu zebrać i wynieść spoza terenu zielonego. Jest to metoda skuteczna zwłaszcza w czerwcu i lipcu, kiedy to turkucie podjadki zakładają podziemne gniazda i składają jaja. Kolejną metodą jest polanie miejsc bytowania owada wywarem z roślin. Może być to wywar z czarnej olszy. Skutecznym sposobem pozbycia się szkodników jest też zastosowanie pułapek.


Turkuć podjadek, autor Jean and Fred Hort flickr.com.jpg

Sprawdzi się zwłaszcza wkładanie do ziemi słoików w miejscu przebiegania podziemnych korytarzy. Owady wpadną do środka i nie będą mogły się z nich wydostać. W słoiku można umieścić trochę końskiego obornika, co je dodatkowo zwabi. Co ważne, pułapkę powinniśmy przygotować jesienią a wykopać ją z początkiem zimy. Powinny w niej wtedy znaleźć się owady szukające schronienia. Skutecznym sposobem ochrony roślin przed turkuciem podjadkiem jest również sadzenie ich w specjalnych osłonkach, które zabezpieczają ich bulwy i korzenie przed szkodnikiem. Przez brak jedzenia, owad szybko opuści nasz ogród. Więcej o sposobach pozbycia się turkucia podjadka można przeczytać na stronie http://poradnikogrodniczy.pl/turkuc-podjadek-jak-wyglada-zwalczanie-jak-zlapac.php.

Naturalne sposoby na pozbycie się tego uciążliwego owada sprawdzą się w przypadku, jeśli jego liczebność jest niewielka. W innym razie konieczne może okazać się sięgnięcie po preparaty chemiczne. Co ważne, należy zawsze korzystać z nich ostrożnie, zapoznając się wcześniej z zaleceniami producenta. Wszelkie informacje dotyczące sposobu użycia i dawkowania znajdują się na opakowaniu danego produktu. Środki chemiczne wykazują się dużą skutecznością i działają szybko.

artykuł sponsorowany