Zlewozmywak ceramiczny w naszej kuchni

zlewozmywak_ceramiczny

Niezależnie od tego, jakie mamy wyposażenie wnętrza i czy posiadamy zmywarkę do naczyń czy nie, zlewozmywak stanowi niezastąpiony element kuchni, przy którym koncentruje się wiele codziennych czynności. Powinien więc on być przede wszystkim dobrej jakości, trwały i służyć nam przez wiele lat. Warunkiem niezbędnym dla tego rodzaju sprzętu jest też jego funkcjonalność i estetyczność. Wszystkie te cechy spełnia zlewozmywak ceramiczny, będący stosunkowo nową propozycją na rynku, mającą jednak już spore grono zadowolonych użytkowników.

Właściwości materiału

Ceramika (czyli glina wypalana w temperaturze około 1300 stopni C) jest materiałem znanym i stosowanym od tysięcy lat, cechującym się większą twardością niż stal, a więc odpornym na zarysowania nożem czy uderzenia ciężkim garnkiem. Ceramiczne zlewozmywaki są także odporne na wysokie i niskie temperatury. Bez obaw można więc na nich stawiać rozgrzaną do nawet 600 stopni C patelnię czy rozdrabniać lód. Zlewozmywakowi z kamionki niestraszne są środki chemiczne, jakie używane są w gospodarstwie domowym. W kontakcie z sokami o wyjątkowo intensywnej barwie (jak np. sok z buraka) nie dojdzie do przebarwień nawet jasnej powierzchni. Świetną sprawą jest też wyjątkowa łatwość w utrzymaniu czystości ceramicznego zlewozmywaka. Dzięki idealnej gładkości nie przywierają do niego resztki oraz zanieczyszczenia, nie tworzy się na nim uciążliwy osad z kamienia, sprawiając, że do jego pielęgnacji wystarczy zwykła gąbka lub szmatka, płyn do mycia naczyń i woda.
Zlewozmywaki z ceramiki (np. zlewozmywaki V&B) są niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji na rynku, jeżeli chodzi o tego typu sprzęt kuchenny. Zakup ich wiąże się przeważnie z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Za tę cenę otrzymujemy jednak sprzęt naprawdę wysokiej jakości, odporny na uszkodzenia i niezwykle przyjazny w utrzymaniu, a przy tym będący eleganckim elementem wystroju każdej kuchni.