Sprzątanie na budowie – jak czyścić maszyny budowlane?

jak czyścić maszyny budowlane
Maszyny i pojazdy budowlane utrzymane w czystości to jeden z czynników mających wpływ na bezawaryjną i bezprzestojową pracę na budowie. Regularne usuwanie zabrudzeń pomaga zachować pełną sprawność maszyn i przyczynia się do obniżenia kosztów ich serwisowania. Na szczęście można to zrobić bez wysiłku, korzystając z urządzeń wysokociśnieniowych, które skutecznie eliminują nawet uporczywe zanieczyszczenia, takie jak np. resztki betonu.

Myjki wysokociśnieniowe bez podgrzewania wody – profesjonalne urządzenia do czyszczenia maszyn budowlanych

Maszyny budowlane podczas pracy ulegają silnym zabrudzeniom. Nie zmienia to faktu, że nadal muszą pozostać w pełni sprawne. Dlatego wymagają czyszczenia pośredniego na placu budowy, aby nie uległy awarii i zapewniały bezpieczną pracę. Z tym zadaniem doskonale radzą sobie profesjonalne myjki ciśnieniowe HD Kärcher bez podgrzewania wody.

Wysokie ciśnienie strumienia wody pozwala skutecznie i dokładnie usuwać wszelkie zabrudzenia z elementów maszyn budowlanych, nawet bez stosowania środków czyszczących. Przy tym proces czyszczenia jest szybki i nie wymaga dodatkowego wysiłku ze strony operatora, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć koszty.

Na placu budowy potrzebne są urządzenia, które spełniają szereg wymogów i są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Pożądane cechy to: wysoka wydajność, mobilność, łatwość transportowania, solidna konstrukcja umożliwiająca przenoszenie za pomocą dźwigu, niezawodność oraz wygoda użytkowania i serwisowania. Takie właśnie są profesjonalne myjki HD Kärcher klasy super i specjalistycznej, stworzone do pracy na placu budowy.

Myjki ciśnieniowe Kärcher klasy super – idealne do pracy w trudnych warunkach

Profesjonalne urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher klasy super przeznaczone są do ciężkich prac w trudnych warunkach i ciągłego usuwania dużych ilości zanieczyszczeń. Niezawodność i wydajność pracy gwarantują mocne silniki chłodzone wodą lub powietrzem, trójtłokowe pompy z mosiężnymi głowicami oraz filtry wody. Na uwagę zasługują także kompaktowa, pionowa konstrukcja myjki oraz gumowe, duże koła do transportu po nierównym terenie. Dzięki temu urządzenia są wygodne podczas doraźnego czyszczenia np. pojazdów wyjeżdżających z placu budowy na drogę publiczną.

Komfort pracy zapewnia m.in. pistolet wysokociśnieniowy EASY!Force Advanced z obrotową lancą, który redukuje do zera wysiłek związany z trzymaniem spustu. Na wygodę wpływa także system mocowania wyposażenia EASY!Lock pozwalający zmieniać wyposażenie 5 razy szybciej niż tradycyjny system gwintów.

Przykładem myjki wysokociśnieniowej do użytku na placu budowy jest model 10/25-4 S. Doskonałe efekty czyszczenia w krótkim czasie zapewniane są przez wysokie ciśnienie 250 barów i wydajność tłoczenia wody wynoszącą 1000 l/h. Dodatkowym udogodnieniem jest Servo Control, czyli pierścień umożliwiający czasową regulację wydatku wody bezpośrednio na pistolecie.

Innym modelem, który doskonale sprawdza się w budownictwie, jest myjka ciśnieniowa Kärcher HD 13/18-4 SX Plus, wyróżniająca się imponującymi parametrami pracy. Ciśnienie maksymalne wynosi 198 barów, zaś wydatek wody to nawet 1300 l/h. Dzięki temu urządzenie sprawnie czyści maszyny budowlane z uporczywego brudu. Wyposażenie standardowe obejmuje pierścień Servo Control oraz praktyczny bęben na wąż wysokociśnieniowy.

Myjki Kärcher klasy specjalistycznej bez podgrzewania wody – urządzenia do zadań specjalnych

Klasa specjalistyczna obejmuje myjki wysokociśnieniowe przeznaczone do pracy w trudnym terenie i ekstremalnych warunkach. Urządzenia wyróżniają się przede wszystkim mocną, stalową konstrukcją rurową, której zadaniem jest ich ochrona przed uszkodzeniem. Dzięki temu myjki mogą być bezpiecznie podnoszone przez dźwig na wyższe kondygnacje, gdy zajdzie potrzeba natychmiastowego czyszczenia w innym miejscu.

Przykładem myjki klasy specjalistycznej jest model HD 7/17 M Cage. Urządzenie generuje ciśnienie robocze na poziomie 255 barów, zaś wydajność tłoczenia wody to 700 l/h. Niezawodną pracę w trudnych warunkach zapewniają dwubiegunowy silnik chłodzony powietrzem oraz trójtłokowa pompa osiowa, która jednocześnie redukuje straty przepływu i ciśnienia. Przekłada się to na większą o 20% wydajność czyszczenia i oszczędność energii.

Warto dodać, że model HD 7/17 M Cage może pracować w pozycji pionowej i poziomej. Ponadto zaopatrzono go w takie udogodnienia, jak: możliwość przechowywania akcesoriów na obudowie, łatwy dostęp do najważniejszych podzespołów, pistolet wysokociśnieniowy EASY!Force oraz system mocowania wyposażenia EASY!Lock.

Inną propozycją jest urządzenie wysokociśnieniowe HD 20/15-4 Cage Plus o maksymalnym ciśnieniu 190 barów i wydatku wody 2000 l/h. Ta mocna myjka gwarantuje błyskawiczne czyszczenie nawet wyjątkowo silnie zabrudzonych maszyn budowlanych. Jej dużym atutem są trwałe podzespoły, np. pompa korbowodowa z mosiężną głowicą i ceramicznymi tłokami. Łatwość transportu zapewniają duże, gumowe koła.

czyszczenie maszyn

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody – efektywne czyszczenie na gorąco

Do czyszczenia maszyn budowlanych znajdują zastosowanie także profesjonalne urządzenia wysokociśnieniowe HDS Kärcher z podgrzewaniem wody. Najczęściej wykorzystywane są do gruntownego mycia pojazdów po zakończonej pracy. Myjki podgrzewające wodę do temperatury 85°C oferują wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  • przyspieszenie i poprawa wydajności czyszczenia dzięki wykorzystaniu energii cieplnej,
  • ograniczenie lub całkowita rezygnacja ze stosowania środka czyszczącego przy zachowaniu wysokiej skuteczności usuwania brudu,
  • skrócenie czasu czyszczenia o 40%,
  • doskonałe efekty czyszczenia delikatnych powierzchni przy zmniejszonym ciśnieniu strumienia wody,
  • szybsze wysychanie czyszczonych obszarów,
  • możliwość pracy w trybie czyszczenia parą wodną o temperaturze do 155 °C,
  • łatwiejsze usuwanie oleju, tłuszczu, żywicy, sadzy, powłok bitumicznych itp.,
  • niższe koszty pracy i eksploatacji.

Wśród myjek ciśnieniowych Kärcher HDS do pracy na placu budowy przeznaczone są urządzenia klasy super, z silnikiem spalinowym i HDS Trailer.

Wysokowydajne myjki ciśnieniowe klasy super

Profesjonalne urządzenia wysokociśnieniowe HDS klasy super zostały zaprojektowane do szybkiego czyszczenia silnie zabrudzonych i dużych powierzchni. Cenione są za wysoką wydajność, długą żywotność oraz wyposażenie zapewniające maksymalną wygodę obsługi. Warto wspomnieć chociażby o pistolecie wysokociśnieniowym EASY!Force Advanced, który minimalizuje siłę potrzebną do utrzymania spustu, oraz systemie mocowania wyposażenia EASY!Lock, pozwalającym na pięciokrotnie szybszą zmianę wyposażenia w porównaniu do tradycyjnego systemu gwintów.

Przykładem myjki z podgrzewaniem wody do użytku w budownictwie jest urządzenie HDS 12/18-4 S. Model ten o ciśnieniu 180 barów i wydatku wody 1200 l/h wyposażony jest w system podawania środków zmiękczających wodę. Za pomocą pokrętła serwisowego wybiera się odpowiedni stopień zmiękczania wody w zależności od jej twardości. Następnie myjka automatycznie dozuje właściwą ilość środka, który zapobiega odkładaniu się kamienia kotłowego i korozji. Ponadto urządzenie może pracować w trybie eco!efficiency – woda podgrzewana jest do temperatury 60°C, co pozwala na skuteczne czyszczenie i jednocześnie ogranicza zużycie paliwa o około 20%.

Wyposażenie obejmuje także system tłumienia drgań SDS, który reguluje pulsacje ciśnienia w układzie wysokociśnieniowym i przez to wydłuża żywotność wszystkich elementów pompy. Pozostałe zalety myjki HDS 12/18-4 S to: ciągły monitoring spalin, odporna na korozję obudowa, wytrzymały na wysokie temperatury króciec spalinowy oraz wygodny dostęp do wszystkich podzespołów.

Urządzenia wysokociśnieniowe z zasilaniem spalinowym

Profesjonalne myjki wysokociśnieniowe Kärcher HDS z silnikiem spalinowym zostały skonstruowane z myślą o pracy w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Niezależne zasilanie, mocna rama malowana proszkowo i wytrzymałe opony pneumatyczne sprawiają, że urządzenia te znajdują zastosowanie w czyszczeniu maszyn budowlanych. Dla ułatwienia obsługi wyposażone są w elektroniczne rozruszniki oraz duże zbiorniki paliwa pozwalające na długotrwałą pracę.

Przykładem myjki z podgrzewaniem wody jest model HDS 801 B z chłodzonym powietrzem, czterosuwowym silnikiem benzynowym Honda GX 160 o mocy 5,5 KM i mechanicznym rozrusznikiem. Urządzenie wytwarza strumień o ciśnieniu 140 barów, zaś wydatek wody to 600 l/h. Wysoką wydajność zapewnia niezawodna trójtłokowa pompa osiowa z mosiężną głowicą, ceramicznymi tłokami i zaworami ciśnieniowymi ze stali szlachetnej. Poza tym myjka ma czujnik poziomu oleju, który powoduje wyłączenie palnika w przypadku zbyt małej ilości oleju w zbiorniku. Model ten wyposażony jest w pistolet wysokociśnieniowy EASY!Force Advanced oraz system mocowania wyposażenia EASY!Lock.

Inną propozycją jest wysokociśnieniowe urządzenie z podgrzewaniem wody HDS 1000 Be zasilane spalinowo. Myjka generuje ciśnienie wynoszące 210 barów i tłoczy wodę z wydajnością 900 l/h. Zaopatrzona została w wytrzymałą pompę z napędem pasowym oraz mocny dwucylindrowy silnik benzynowy marki Honda, co gwarantuje trwałość oraz niezawodne funkcjonowanie urządzenia.

czyszczenie maszyn budowalnych hds

Myjki ciśnieniowe Kärcher HDS Trailer

HDS Trailer to urządzenia wysokociśnieniowe z funkcją podgrzewania wody, które mogą być wykorzystywane jako myjki stacjonarne lub zamontowane na przyczepie. Ta ostatnia opcja sprawdza się doskonale w przypadku zastosowania w budownictwie – dzięki temu myjki są mobilne. Ponadto można je konfigurować według własnych potrzeb.

Przykładem myjki montowanej na przyczepie jest urządzenie HDS 17/20 De Tr1 o ciśnieniu 200 barów i wydatku wody na poziomie 1700 l/h. Niezależność od źródła zasilania gwarantuje mocny silnik Diesla Yanmar, zbiornik na wodę do czyszczenia o pojemności 500 l, który umożliwia nieprzerwane czyszczenie przez 30 minut, oraz 100-litrowy zbiornik na olej napędowy. Olbrzymią zaletą urządzenia jest wymiennik ciepła, który wykorzystuje energię oddaną przez silniki do podgrzewania wody. W praktyce daje to oszczędność do 14% kosztów paliwa.

Poza tym myjka jest łatwa w obsłudze – zaopatrzono ją w pokrętło Easy oraz zaawansowane oprogramowanie serwisowe pozwalające na natychmiastową diagnozę ewentualnych usterek. Dzięki inteligentnemu systemowi ochrony przed zamarzaniem urządzenie może być łatwo przygotowane do zimy. Zaletą jest też system zmiękczający wodę, który zabezpiecza nagrzewnicę przed odkładaniem się kamienia. Co więcej, myjka może pracować z dwiema lancami.

Sprawdź gamę produktów oraz pełne możliwość sprzętu do czyszczenia maszyn i pojazdów budowlanych

Środki do czyszczenia sprzętu budowlanego przy użyciu urządzeń wysokociśnieniowych

Do czyszczenia maszyn budowlanych wraz z myjkami wysokociśnieniowymi Kärcher stosuje się środki czyszczące, które ułatwiają usuwanie zabrudzeń.

Do spryskiwania wstępnego polecany jest alkaliczny środek RM 805, który wspomaga usuwanie uciążliwych zanieczyszczeń, takich jak: smar, sadza, olej, smoła, resztki owadów i naloty. Preparat poprawia rezultaty czyszczenia na następnych etapach oraz wykazuje bardzo dobre właściwości czyszczące nawet w zimnej wodzie.

Z kolei aktywny, silnie zasadowy środek RM 31 ASF eco!efficiency stosowany jest do mycia zasadniczego maszyn budowlanych. Ten wysoce skoncentrowany preparat skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia olejowe, mineralne, smary, żywice i smołę. Dzięki udoskonalonej formule jego zużycie w porównaniu do tradycyjnego RM 31 ASF może być niższe nawet o 25%.

Do mycia pojazdów budowlanych można zastosować także aktywny środek czyszczący RM 81 ASF eco!efficiency. Preparat jest łagodny dla powierzchni, ale skutecznie usuwa silne zabrudzenia olejowe, tłuszczowe i mineralne. Dzięki wysokiemu stężeniu jest też efektywny w niskiej temperaturze (tryb eco!efficiency).

Wydajne, trwałe, łatwe w obsłudze i ekonomiczne urządzenia czyszczące Kärcher to niezawodny sposób na walkę z zabrudzeniami na placu budowy.

artykuł sponsorowany