Jak urządzić salon? Kilka sprawdzonych pomysłów

Jak urządzić salon

Salon to jedno z głównych pomieszczeń w każdym domu – to tutaj przyjmuje się gości, ogląda telewizję, ale też można odpocząć na wygodnej kanapie albo poczytać książkę w ulubionym fotelu.

W przypadku małych mieszkań salon to także główna sypialnia rodziców, pokój zabaw dla dzieci oraz jadalnia, gdzie wspólnie z rodziną można spożywać posiłki, a nawet część kuchni, która stanowi jego aneks. W związku z ilością funkcji, jaką nierzadko pełni salon, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację, aby wszyscy mogli w nim wygodnie i przyjemnie spędzać czas.

Reprezentacyjnie i praktycznie

Salon to pierwsze pomieszczenie w domu, do którego wprowadza się gości, często też już od drzwi wejściowych widać go w całej okazałości, ponieważ nowoczesne budownictwo preferuje otwarte i łączone przestrzenie. Dobrze jest więc urządzić to wnętrze w taki sposób, aby było reprezentacyjne. Najważniejszy jest więc porządek, a żeby stał się możliwy do osiągnięcia, warto zrezygnować z przesadnej ilości bibelotów wyeksponowanych na meblach, ponieważ zbyt wiele drobnych przedmiotów poustawianych na szafkach sprawia wrażenie nieładu i powoduje, że wnętrze wydaje się ciasne. Jeśli jednak chce się pokazać rodzinną, pamiątkową zastawę albo elegancki zestaw kieliszków do wina to warto umieścić je w szklanej witrynie albo kredensie. Taki mebel idealnie sprawdzi się w salonie jako element dekoracyjny. Dla wyróżnienia prezentowanych przedmiotów można zdecydować się na podświetlane półki, co będzie stanowić dodatkowa ozdobę. W dobrym tonie jest również zadbanie o świeże kwiaty w wazonie albo misę z owocami ustawioną na komodzie lub stole. Poza tym, jeśli wielkość mieszkania na to pozwala, dobrze jest zrezygnować z przechowywania odzieży w salonie oraz wykorzystać minimalną ilości mebli. W pomieszczeniu, który pełni przede wszystkim reprezentacyjną funkcję pokoju gościnnego wystarczające są: stolik kawowy, wygodna kanapa i fotel, komoda oraz regał, witryna lub kredens. W takim pomieszczeniu przyjemniej jest odpoczywać i spędzać czas z przyjaciółmi oraz rodziną.

Oprócz odpowiedniego wyglądu warto też zadbać o funkcjonalność salonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich mieszkań, w których nie ma zbyt dużej ilości pokoi, dlatego każda przestrzeń jest maksymalnie wykorzystywana do przechowywania. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o rozkładanej sofie. Nawet, jeśli główna sypialnia właścicieli domu jest w innym pomieszczeniu, to takie rozwiązanie przyda się w momencie, w którym pojawi się konieczność przenocowania gości. Ponadto, rozkładane kanapy są wyposażone w pojemnik do przechowywania pościeli, w którym można trzymać jeszcze kilka innych rzeczy – koc, zapasową kołdrę, poduszki itp. Innym praktycznym rozwiązaniem jest stół, który, złożony, będzie możliwie jak najmniejszy, natomiast po rozłożeniu pomieści kilka, a nawet kilkanaście osób. Podobny pomysł dotyczy stolika kawowego, który składa się  z dwóch części – niższej i wyższej, aby jeden stolik można było wsunąć pod drugi. Nie dość, że w ten sposób na co dzień nie zajmą dużo miejsca, to w razie potrzeby, np. przyjmowania większej liczby gości, sprawdzą się idealnie. Takie pomysły nie tylko zwiększają funkcjonalność salonu, ale też nie zaburzają estetycznego wyglądu wnętrza.

 Salon z aneksem kuchennym

Coraz częściej w nowym budownictwie można spotkać salony z aneksem kuchennym. To bardzo wygodne i efektowne rozwiązanie, które jednak wymaga odpowiedniej aranżacji całego wnętrza – konieczne jest zadbanie o spójność estetyczną i funkcjonalność. W tym celu można zdecydować się na jednolitą podłogę w salonie i części kuchennej, najlepiej drewnianą. Dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie ścian w tym samym kolorze, a jedynie nad blatami umieszczenie płytek. Warto również postarać się o dobranie jak najbardziej podobnych mebli w kuchni i salonie. Obecnie, w obu wnętrzach wykorzystuje się szafki z frontami na wysoki połysk albo wręcz przeciwnie – meble w stylu rustykalnym.

Natomiast, wszyscy, którzy chcą zaakcentować odrębność obu przestrzeni, również mogą wprowadzić w życie kilka ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim warto zdecydować się na różne podłogi – inną w salonie i w kuchni. W tym drugim przypadku mogą to być płytki, podczas gdy w pokoju gościnnym podłoga będzie drewniana albo wyłożona panelami. Pomimo, że salon z aneksem kuchennym wyraźnie się łączą tworząc jedną duża przestrzeń, to dobrym pomysłem są odmienne meble, np. w kuchni nowoczesne, na wysoki połysk, natomiast w części salonowej bardziej przytulne, ciepłe, drewniane. Dobrze jest też ustawić stół jadalniany w taki sposób, aby wyraźnie wyznaczał granicę pomiędzy kuchnią a pokojem. Wykorzystanie takich rozwiązań sprawi, że obie przestrzenie, chociaż w jednym wspólnym wnętrzu, będą wyraźnie wyodrębnione i podkreślone.grafika: pixabay.com