Blaski i cienie przemysłu meblowego

magazyny do wynajęcia

Meble są w naszym kraju ważnym towarem eksportowym, a przemysł meblowy jest prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki. Należy jednak pamiętać, że chodzi głównie o podwykonawstwo dla zagranicznych firm. Przed założeniem biznesu tego typu należy przemyśleć, jak konkretnie miałaby wyglądać nasza działalność.

Większość polskich producentów mebli to podwykonawcy, którzy pracują na zlecenie firm zagranicznych, przeważnie niemieckich. Wysoki stopień odtwórstwa połączony z niskimi kosztami produkcji sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla zleceniodawców, którzy niskim kosztem mogą uzyskać produkty finalne dobrej jakości. Zagraniczni inwestorzy taką współpracę oceniają bardzo dobrze – według przeprowadzonych badań aż 98% z nich zainwestowałoby tu ponownie. Z prowadzonych już od ponad dekady badań wynika także, że zainteresowanie taką formą współpracy ciągle rośnie.

Oprócz masowo produkowanych mebli istnieje jednak oczywiście zapotrzebowanie na inny rodzaj produktów – meble na wymiar, meble artystyczne, meble według indywidualnych projektów zamawiających. Takie działanie ma oczywiście bardziej lokalny charakter. Związane jest też z zupełnie innym sposobem prowadzenia biznesu. Na niektórych rynkach może jednak być bardzo opłacalne. Konieczne jest przeprowadzenie gruntownego badania rynku i określenie, czy warto próbować swoich sił w tym sektorze. Bez wątpienia jest to bardziej twórcze i satysfakcjonujące zajęcie niż masowa produkcja, konieczne są jednak solidne podstawy.

Niezależnie od tego, na jaki rynek i dla jakiego klienta produkowane będą nasze meble, istnieją kwestie, o które należy zadbać, takie jak odpowiednie zaplecze produkcyjne czy miejsce do przechowywania. Na początku rozwoju firmy nie musimy inwestować w całe wyposażenie – wynajem hal produkcyjnych i magazyny do wynajęcia są dobrym rozwiązaniem w tym okresie. Z czasem oczywiście będziemy inwestować we własne zaplecze – kiedy produkcja będzie wzrastać, konieczne będzie dostosowanie towarzyszących mu budynków i maszyn. Dotyczy to szczególnie produkcji masowej – w pewnym okresie potrzebne mogą być na przykład magazyny automatyczne, które pozwolą na sprawne działanie wszystkich systemów oraz wesprą logistykę. Automatyzacja za pomocą komputerowych systemów sprawi, że załadunek i rozładunek stanie się szybszy, ponadto cały proces stanie się bezpieczniejszy. Pozwoli to uniknąć na przykład uszkodzeń wynikających z pracy wózków widłowych.

Warto pomyśleć także o specjalizacji naszej produkcji. Ograniczenie swojej działalności do produkcji jednego rodzaju mebli, na przykład łazienkowych czy kuchennych, pozwoli na zwiększenie jej jakości. Będzie to także stymulujące w zakresie rozwoju – wyspecjalizowanie się w wąskim zakresie pozwoli na osiągnięcie mistrzostwa w swojej dziedzinie.

Przemysł meblowy jest dość pewnym i przyszłościowym obszarem rynku. Na tym polu możliwe jest osiągnięcie imponujących sukcesów – konieczne jest jednak uprzednie zorientowanie się na rynku oraz umiejętne inwestowanie w jej rozwój.