Garderoba w małym mieszkaniu? To prostsze, niż myślisz!

Garderoba

Wydzielenie osobnego pomieszczenia przeznaczonego na przechowywanie ubrań i innych, najczęściej nieużywanych zbyt często przedmiotów, możliwe jest zazwyczaj jedynie w domach posiadających dość duży łączny metraż. Czy jednak pełnoprawna garderoba może zmieścić się również w mniejszych mieszkaniach?

Garderoba kontra mały metraż

Dzięki najnowszym pomysłom wnętrzarskim okazuje się, że garderoba nie wymaga oddzielnego pokoju, a na jej zaaranżowanie możemy pokusić się nawet wtedy, kiedy dysponujemy stosunkowo niewielkim mieszkaniem w przestrzeniach bloku z wielkiej płyty. Sprawdź sam, jak proste może być wydzielenie miejsca na przechowywanie odzieży nawet wtedy, gdy dysponujesz miejscem ograniczonym ciasnym metrażem!

Garderoba z meblami na wymiar

Niezależnie od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy, w przypadku aranżowania garderoby najlepiej będzie zdecydować się na meble na wymiar. Dzięki nim dostępne miejsce zostanie wykorzystane w największym stopniu, a domownicy zyskają sporo miejsca na przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Sklepy oferujące umeblowanie dostosowane do indywidualnych wymagań poszczególnych klientów to nie tylko gwarancja doskonałego dopasowania mebli do powierzchni, lecz również dobrej jakości wykonawstwo, zapewniające trwałość przez wiele lat.

Garderoba jako wnęka w sypialni

Naturalnym miejscem na przechowywanie ubrań i nieużywanych sprzętów będą przestrzenie położone blisko sypialni. W momencie gdy dysponujemy ograniczonym miejscem, dobrym pomysłem będzie wydzielenie wnęki w samym pomieszczeniu sypialnym. Powinna ona być na tyle duża, by zapewniona była w niej choćby podstawowa swoboda ruchów. Minimalne wymiary garderoby to mniej więcej 3 metry kwadratowe powierzchni użytkowej, które zawierać powinny się na planie litery U lub L (w zależności od charakterystyki pomieszczenia). Schowki zaś powinny mieć szerokość około 100-120 cm.

Garderoba w osobnej szafie

Jeżeli jednak w naszej sypialni miejsca jest na tyle mało, że wydzielanie osobnej wnęki na garderobę nie wchodzi w grę, wtedy najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje użytkowanie sporych rozmiarów szafy. Przeznaczone do zabudowy meble sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie możliwe jest umieszczenie ich na długości pojedynczej ściany. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną funkcjonalność, która połączona jest z innymi zaletami tego typu mebli. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od preferencji i charakteru mieszkania zdecydować możemy się na drzwi przesuwne lub otwierane na oścież.

Garderoba funkcjonalna i uporządkowana

Urządzenie wnętrza garderoby powinno być podporządkowane zachowaniu z jednej strony jak największej funkcjonalności, z drugiej zaś układ poszczególnych półek i szafek w jej wnętrzu nie powinien potęgować możliwości wytworzenia rozgardiaszu, co jest całkiem możliwe w przypadku tak dużej ilości sprzętów, jakie zazwyczaj mieszczą się w tego typu szafach czy też pomieszczeniach. Wyposażenie wnętrza garderoby powinno uwzględniać potrzeby wszystkich domowników. Dobrym pomysłem jest wydzielenie osobnych szuflad na dodatki i drobiazgi, takie jak na przykład biżuteria, czapki i szaliki, ale też bielizna. W najtrudniej dostępnych przestrzeniach powinny zaś znaleźć swoje miejsce walizki i torby podróżne.

Garderoba dla każdego domownika

Garderoba może stanowić doskonałe dopełnienie obrazu całego mieszkania. Dzięki niej wszystkie ubrania, które w innym wypadku porozrzucane byłyby na przestrzeni całego mieszkania, znajdą swoje miejsce. Podczas aranżacji tego miejsca warto również zadbać o skuteczne i ekonomiczne oświetlenie, na przykład listwy LED. Taka garderoba na pewno spełni swoje zadanie!