Wideomofony – wygoda i bezpieczeństwo

Wideomofony

Wideofon? Nie, to jest raczej rozwiązanie dla bogatych rezydencji i luksusowych loftów. Jeszcze nie tak dawno w podobny sposób, na pytanie o instalowanie wideomofonów, zareagowałoby wielu. Okazuje się jednak, że jest to coraz popularniejsze rozwiązanie testowane w wielu domach i mieszkaniach. Co prawda nadal nie wyeliminowało domofonów, ale zainteresowanie jest coraz większe. Czym jest wideomofon? To nie jest tylko dodatkowy gadżet, który jest instalowany dla podniesienia prestiżu. Jest to urządzenie, które działa na podobnej zasadzie, co domofon, tylko do dźwięku dołączany jest obraz. Obraz jest przekazywany jednokierunkowo. O ile dźwięk słyszymy i możemy na niego odpowiedzieć, to obraz jest tylko widziany. Osoba będąca w domu, mieszkaniu widzi to, co jest na zewnątrz – może sprawdzić, kto chce wejść do mieszkania, ale nie jest udostępniany obraz osoby będącej w pomieszczeniu i obsługującej wideotelefon. Nadal można dwukierunkowo rozmawiać.

Po co instalować wideodomofon?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie ma co ukrywać, że w naszych domach chcemy się czuć komfortowo. I właśnie troska o bezpieczeństwo rodziny i zgromadzonego mienia skłania wielu z nas do podjęcia decyzji o instalacji wideodomofonu. Dzięki niemu bardzo szybko zweryfikujemy, kto usiłuje dostać się do mieszkania i czy osoba, która podaje się swoją tożsamość rzeczywiście nią jest. Dzięki urządzeniu można monitorować teren wokół domu lub posesji i ewentualnie reagować na zagrożenia. Oglądane obrazy można archiwizować i odtwarzać w razie potrzeby. Każdy wideo domofon może być wyposażony w dodatkowe funkcje, które podnoszą standardy bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że zakładanie wideodomofonu jest znacznie droższa niż domofonu ze względu na skomplikowaną instalację. Na pewno się jednak opłaca ze względu na bezpieczeństwo.

Funkcje i rodzaje wideodomofonów

Funkcje tego urządzenia zależą od technologii, którą możemy podzielić na: analogową, cyfrową, bezprzewodową lub z wykorzystaniem kabli. Zdarza się, że wykorzystuje się też działanie Internetu. Wideodomofon analogowy jest najprostszym rodzaj urządzenia. Składa się z kasety zewnętrznej, wyposażonej w głośnik lub kamerkę, która jest instalowana przy wejściu na posesję. Część druga, czyli monitor i głośnik, montowana jest w domu, najczęściej przy drzwiach, chociaż nie ma takiej konieczności. Oczywiście wideodomofony nie są instalowane tylko przy posesjach jednorodzinnych. Równie dobrze sprawdzają się w domach wielorodzinnych. W takiej sytuacji panel zewnętrzny jest rozszerzany za pomocą elementów modułowych z taką ilością przycisków, jaka jest niezbędna. Specjaliści uważają, że w przypadku budownictwa wielorodzinnego lepiej sprawdzają się urządzenia cyfrowe. Są tak skonstruowane, że “wybieranie” lokali odbywa się poprzez klawiaturę lub cyfrowy spis mieszkańców. Wideodomofony mogą być wyposażane w dodatkowe funkcje, zależnie od potrzeb zamawiającego. Jeśli inwestorowi zależy na obserwowaniu nie tylko miejsca przed wejściem, ale plan ma być poszerzony – choćby o teren podziemnego garażu lub kontrolowania innych strategicznych elementów, czyli chodzi po prostu o obserwację szerszego planu, polecane są dodatkowe kamery przemysłowe.

Jak działa monitor wideodomofonu?

W monitorze jako pierwszy generowany jest sygnał dźwiękowy, informujący o przyciśnięciu klawisza na panelu zewnętrznym. W ciągu kilku sekund obraz osoby/osób odwiedzających pojawia się na monitorze. Jest wyświetlany standardowo przez 30-60 sekund, jeśli wywoływana osoba nie podniesie słuchawki. W domach wielorodzinnych system działa równie dobrze jak w jednorodzinnych. Gwarantowana jest poufność wizji i sekretność rozmów. W każdym monitorze jest zainstalowany przycisk do automatycznego otwierania drzwi, ale tej czynności może dokonać tylko osoba, która prowadzi rozmowę. To znacznie podwyższa standardy bezpieczeństwa. Monitory mogą być też wyposażone w dodatkowe funkcje, np. włączania światła przed wejściem lub na klatce schodowej. Istnieje też możliwość automatycznego otwierania bramy wejściowej. Niektóre urządzenia posiadają specjalną pamięć pozwalającą zakodować kolejność odwiedzin, czas, kiedy były dokonywane. Te najlepsze zapamiętują nawet 1000 zdjęć. Można je, w razie potrzeby, odtworzyć.

Zalety wideodomofonów

Wideodomofony są nowoczesnymi urządzeniami zastępującymi tradycyjne domofony. Podnoszą bezpieczeństwo w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Zapewniają komfort i poczucie kontroli nad niezapowiedzianymi wizytami.

Artykuł sponsorowany