Jakie wybrać płytki do kuchni?

płytki do kuchni

Podczas remontu czy wyposażania kuchni musimy przeanalizować jaki rodzaj okładziny chcemy zastosować na posadzce oraz na powierzchni między blatem, a szafkami. Najbardziej trwałym i sprawdzonym materiałem są płytki ceramiczne. Kafelki kuchenne będą przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. Ich gładka powierzchnia i odporny materiał sprawią, że nawet tłuste czy ciemne plamy nie sprawią kłopotu w codziennym użytkowaniu. Wybierając kafle do kuchni główną powierzchnią użytkową jest podłoga, ale elementem który zwraca uwagę jest pas nad blatem roboczym. Ważne jest, by stylistycznie jeden i drugi element był spójny, dzięki czemu nasza kuchnia będzie prezentowała się ciekawie i profesjonalnie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru płytek kuchennych?

Bardzo ważne jest, by płytki do kuchni spełniały odpowiednie parametry techniczne. Szczególnie na posadzkę zalecamy wybór kafli gresowych. Tego typu płytki kuchenne będą odpowiedniej twardości i wytrzymałości na uderzenie. Płytki gresowe możemy zastosować również na ogrzewanie podłogowe. Ten typ kafli świetnie przewodzi ciepło. Dodatkowo trzeba pamiętać o kleju elastycznym oraz o odpowiedniej szerokości spoiny, tak by pozwolić płytce pracować przy okazji wahania temperatur. Istotnym parametrem jest również klasa ścieralności. Kuchnia to miejsce o zwiększonym natężeniu ruchu dlatego też zalecamy wybór płytek których wskaźnik ścieralności będzie na poziomie PEI IV lub V. Zapewni nam to radość z użytkowania przez wiele lat. Płytki o niskiej klasie ścieralności mogłyby szybciej wytrzeć się, co spowodowałoby zmianę powierzchni zewnętrznej. Kafle kuchenne powinny również posiadać odpowiedni stopień antypoślizgowości. Parametr ten oznaczany jest symbolem R i najbardziej popularny wskaźnik to R9. Czym wyższy stopień atnypoślizgowości tym płytka będzie posiadała bardziej strukturalną powierzchnię. W warunkach domowych zupełnie wystarczający będzie poziom R9, gdyż zależy nam również na tym, aby powierzchnia nie sprawiała kłopotów w utrzymaniu czystości. 

Załącznik:
płytki w kuchni.jpg

Na jaką kolorystykę płytek kuchennych się zdecydować?

Producenci płytek kuchennych oferują kafle w pełnej gamie kolorystycznej. Przeróżne wzory i kolory pozwalają na dobór płytek do kuchni zgodnych z naszą koncepcją. Najczęściej wybierane są płytki w uniwersalnej, delikatnej kolorystyce. Takie rozwiązanie pozwoli nam na dowolny wybór kolorystyki frontów meblowych. Bardzo popularne są płytki kuchenne w odcieniach szarości. Od jasnej popielatej barwy po grafitowe odcienie. Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się kafle kuchenne w białej lub kremowej kolorystyce. Jasne kolory nie przytłaczają i sprawiają wrażenie, że powierzchnia jest większa. Klienci którzy poszukują rozwiązań zgodnych z aktualnymi trendami coraz częściej decydują się na wybór płytek ściennych do kuchni w mocnych kolorach. Bardzo popularna jest aktualnie butelkowa zieleń bądź odcienie granatu. Przy wyborze mocnego koloru płytek trzeba dobrze dobrać kolorystykę szafek, tak by wszystko ładnie ze sobą współgrało. Nowoczesne płytki do kuchni na Home100.pl to modele w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. 

Jaki rozmiar płytek do kuchni?

Aktualne trendy idą w coraz większą rozmiarówkę płytek kuchennych. Czym większa płytka, posadzka sprawia wrażenie jednolitej powierzchni co wygląda bardzo nowocześnie. Większy rozmiar kafli to mniejsza ilość spoin, przestrzeni pomiędzy płytkami. Dzięki temu minimalizujemy zakres miejsc, gdzie gromadzi się bród. Fugi niestety z czasem zmieniają się swój odcień pod wpływem użytkowania, a dzięki dużym gabarytom płytek ilość fug jest znacznie mniejsza. Jeżeli chodzi o płytki do kuchni na ścianę projektanci bardzo chętnie aranżują płytki typu kafle w małej rozmiarówce np. 10x30cm, 10x15cm, 15x40cm jak również płytki typu chevron, które układane są w tak zwaną jodełkę. To aktualne trendy, na które często klienci decydują się wybierając kafle kuchenne. Warto w przypadku aranżacji całej kuchni skorzystać z usług doświadczonego projektanta, który dopasuje wszystkie kluczowe elementy jakie znajdą się w naszej kuchni. Skorzystanie z usług profesjonalistów może pomóc w podjęciu decyzji i zaoszczędzić nasz czas, który musimy przeznaczyć stając przed wyborem wyposażenia naszego wymarzonego wnętrza.