Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – do jakich kuchni?

Baterie kuchenne z wyciąganą wylewką
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, fot. Grohe

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – urządzanie lub remont kuchni jest jedną z najdroższych inwestycji w domu. Warto więc przemyśleć każdy element przy ewentualnych zmianach, by kuchnia nie tylko wyglądała ładnie, ale spełniała swoje praktyczne zadania. Eleganckie i funkcjonalne meble, duży kuchenny stół, nowoczesne AGD – to wszystko jest ważne, bo tworzy zasadniczy zrąb kuchni. Nie można jednak zapominać o mniejszych elementach, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy, ale to one sprawiają, że jest to pomieszczenie nie tylko wyjątkowe, ale spełniające swoje praktyczne funkcje. Do takich elementów należy bateria kuchenna.

Jaka bateria do kuchni?

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez zlewu. Nawet osoby, które zazwyczaj stołują się poza domem, zlew w kuchni muszą posiadać. A jeżeli jest zlew, to musi być też bateria kuchenna. Wchodząc do sklepu z akcesoriami kuchennymi większość z nas jest zaskoczona szerokim wyborem w tym zakresie. Kształty, kolory, materiały, dodatkowe funkcje, baterie ścienne, sztorcowe, z jednym lub dwoma uchwytami, małe, większe – jest doprawdy w czym wybierać. Jedną z opcji jest bateria z wyciąganą wylewką. Wielu z nas kojarzy się ona z dużymi kuchniami przemysłowymi i restauracyjnymi, w których tego typu wylewka miała przede wszystkim funkcje praktyczne. Od kilku lat można jednak zaobserwować trend użytkowania tego typu baterii w kuchniach domowych i to nie tylko w pomieszczeniach o dużej powierzchni.

Bateria z wyciąganą wylewką – zasady działania

Bateria kuchenna z wyciąganą wlewką ma ruchomą głowicę z natryskiem, która jest zamocowana na wyginanym wężu. Elastyczny wąż może mieć długość od metra do półtora, czyli dokładnie taki zasięg ma bateria. Oczywiście w momencie, kiedy wąż nie jest używany podczas mycia, mieści się w zasadniczym korpusie baterii. Generalnie zasada działania baterii tego typu jest prosta. Wystarczy delikatnym ruchem pociągnąć ruchomą głowicę, a wąż się rozsuwa i można sięgnąć do najtrudniej dostępnych ścianek i zakamarków zlewu. Co ciekawe, nie jest to rozwiązanie, które stosujemy tylko w przypadku dużych zlewozmywaków. Na rynku jest wiele baterii, które pasują do małych zlewów, a mają takie samo zadanie.

Zalety baterii z wyciąganą wlewką

Przede wszystkim jest wygodna w użytkowaniu. Baterię można wyjąć ze stałej głowicy i użyć tak, jak się używa słuchawki prysznicowej. Strumień wody sięga, gdzie chcemy, w najtrudniej dostępne miejsca komory zlewu. Szybciej i łatwiej można umyć i opłukać naczynia, nie ma problemu z dokładnym opłukaniem owoców i warzyw. Dzięki wyciągniętej wlewce bateria sprawdzi się w chwili, kiedy chcemy dolać wody do stojącego na płycie czajnika lub garnków, ewentualnie napełnić wodą naczynia, które nie mieszczą się w zlewie. Osoba, pracująca w kuchni, ma większą swobodę ruchów. Woda nie rozpryskuje się na wszystkie strony, zwłaszcza, kiedy bateria jest wyposażona w przycisk zmieniający strumienie wody. Zaletą baterii jest też zawsze nowoczesny design i niezawodność gwarantowana certyfikatami. Kuchnia staje się bardziej funkcjonalna.

Rodzaje materiałów, z których wykonywana jest bateria

Bateria z wyciągniętą wylewką może mieć powłokę z różnych materiałów. Najbardziej trwała, odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jest powłoka granitowa. Najdroższa ze wszystkich, ale jednocześnie elegancka i efektowna, jest bateria ceramiczna. Chromowana, charakteryzuje się wysokim połyskiem, natomiast z PVD jest wytrzymała i trwała. Bateria z mosiądzu jest dostępna w wielu kolorach: białym, beżowym, szarym, grafitowym, czarnym – w związku z czym można ją dobrać do kolorystyki kuchni.

Kształt i wysokość wylewki – to jest ważne!

Wiele osób, przy wyborze baterii kuchennych, zwraca uwagę na materiał wykonania, design, kolorystykę. Oczywiście to jest bardzo ważne, ale jeszcze istotniejszy jest aspekt praktyczny, czyli dostosowanie baterii z wyciąganą wylewką do kształtu i rodzaju zlewozmywaka. Wylewki są dostępne w kształcie litery „C”, „S”, „U”, a ich zasięg ma od 90 do 360°. Wylewkę wyciąganą należy tak dobrać, by pasowała do wielkości zlewozmywaka, a strumień wody sięgał dokładnie w środek komory. Wyższe wylewki są proponowane do głębszych komór zlewozmywaka. W przypadku wyciąganej, istotna jest wysoka jakość produktu, szczególnie przewodu.  Powinien być odpowiednio wzmocniony i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Bateria z wyciąganą wlewką jest ciekawą propozycją do nowoczesnych kuchni z charakterem.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot.: Grohe

artykuł sponsorowany