Klimatyzator w domu czy w bloku – jak sprawdzi się w poszczególnych sytuacjach?

Klimatyzator

Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa się do głowy większości osób posiadających klimatyzator, jest funkcja chłodzenia w upalne dni. Oczywiście jest to jego główne zadanie, jednak niejedyne. Urządzenie, poza chłodzeniem, oczyszczaniem i osuszaniem powietrza, może również ogrzewać pomieszczenie. W jakich warunkach klimatyzacja poradzi sobie najlepiej? Czy sprawdzi się lepiej w mieszkaniu w bloku, czy w budynku wolnostojącym? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do swojego domu.

Funkcjonalność klimatyzatora

Chłodzenie przy użyciu klimatyzatora jest bardzo efektywne. Różnice można poczuć już po kilku minutach pracy urządzenia, nawet w upalny dzień. W porównaniu z innymi rodzajami chłodzenia podłogą lub sufitem, czy poprzez nawiew zimnego powietrza przez system wentylacji mechanicznej – klimatyzacja jest bezkonkurencyjna. Ponadto powietrze przepływające przez jednostkę wewnętrzną, jest filtrowane i oczyszczane z zanieczyszczeń.

Klimatyzatory posiadają funkcję czyszczenia powietrza poprzez filtr przeciwpyłowy montowany w górnej części urządzenia. Jego konserwacja jest bardzo prosta, jednak nie powinno się o niej zapominać. Duży wpływ na to, jak skutecznie oczyszczane jest powietrze, ma czystość filtrów. Coroczny przegląd to minimum, aby zadbać o dobrze pracujące urządzenie.

Oprócz chłodzenia, oczyszczania i osuszania powietrza w wilgotnych pomieszczeniach, klimatyzacja marki Saunier Duval może również ogrzewać wnętrza. Funkcja ta świetnie sprawdza się w okresach przejściowych lub w małych lokalach usługowych przez cały rok, w których nie ma centralnego ogrzewania, a ilość pomieszczeń jest niewielka. Jako uzupełnienie układu stosuje się wtedy grzejnik elektryczny i elektryczny podgrzewacz ciepłej wody. Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest jednym z tańszych sposobów na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, cenowo porównywalnym z pompą ciepła. Należy pamiętać, że klimatyzator ma ograniczone pole działania i w większych budynkach jedna jednostka może być niewystarczająca.

Do każdego klimatyzatora dołączany jest pilot, który umożliwia sterowanie urządzeniem. Pilot ma wbudowany termostat i sprawdza, jaka temperatura jest w pomieszczeniu. Oczywiście urządzenia te mogą być sterowane zdalnie przy pomocy smartfona, jeśli zostały połączone z siecią Wi-Fi. Zdalnie można włączyć tryb wentylacji, w którym jednostka wewnętrzna cyrkuluje i oczyszcza powietrze bez zmiany temperatury czy tryb sleep, kontrolujący temperaturę, tak by zapewnić najlepszą jakość snu.

Klimatyzator w mieszkaniu w bloku

Klimatyzacja w blokach jest bardzo często spotykanym wyposażeniem. Szczególnie jeśli większość okien jest zlokalizowanych od strony południowo-zachodniej. W tym przypadku pomieszczenia nagrzewają się najbardziej, jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której warto zamontować klimatyzację.

Instalacja jednostki zewnętrznej najczęściej odbywa się na balkonie lub na elewacji. Przed montażem warto skontaktować się z administracją budynku, która może przekazać pewne wytyczne co do umieszczenia jednostki zewnętrznej (szczególnie na elewacji).
W małych blokach najczęściej stosuje się monosplity, klimatyzatory z jedną jednostką wewnętrzną. Klienci wybierają klasyczną jednostkę wiszącą i montują ją w salonie lub sypialni, zależnie od rozkładu pomieszczeń oraz wymaganego komfortu. Przy instalacji urządzenia nie można zapomnieć o odprowadzeniu kondensatu, który wydostaje się z urządzenia. W okresie letnim podczas chłodzenia z jednostki wewnętrznej, zimą podczas grzania z jednostki zewnętrznej. Moc urządzenia w takich budynkach przyjmuję się na poziomie około 100W/m2.

Klimatyzator w budynku wolnostojącym

W domu wolnostojącym o większej powierzchni jest również zwiększone zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Wydajność jednostki zewnętrznej dobiera się wtedy w taki sposób, aby była ona dopasowana do kilku pomieszczeń. W takim przypadku najczęściej wybierane są jednostki typu multispit. Oznacza to, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych, które można zamontować w paru pomieszczeniach. Więcej jednostek wewnętrznych to komfort w domu wolnostojącym o dużej powierzchni, w chwili, gdy jednostka zewnętrzna jest tylko jedna.

W ofercie Saunier Duval znajdują się jednostki typu multi, do których można podpiąć do 4 jednostek wewnętrznych w różnych konfiguracjach mocowych, dopasowanych do konkretnego pomieszczenia. W domach jednorodzinnych nie ma problemu z montażem jednostki zewnętrznej, ponieważ jest dużo więcej możliwości. Urządzenie można powiesić na ścianie, postawić na gruncie lub zamontować nawet na kominie.

Ostatnie rozwiązanie wybierane jest często w bliźniakach, w których jest mało miejsca. Należy jednak pamięta, że koszt przeglądu i ewentualnego serwisu będzie większy, ponieważ dostęp do urządzenia jest utrudniony. W większych domach klienci mogą zdecydować się na innego typu jednostki wewnętrzne. Przykładowo w salach konferencyjnych, możliwy jest montaż jednostki kasetonowej w centralnej części pomieszczenia.

Innym, bardziej eleganckim pomysłem jest klimatyzator typu konsola, wyglądem przypominający klasyczny grzejnik montowany pod oknem. To świetne rozwiązanie do pomieszczeń z dużymi skosami, gdzie nie ma możliwości montażu klasycznej jednostki wiszącej. Wszystkie metody sterowane są za pomocą pilota dołączonego do klimatyzatora.

Eksperci marki Saunier Duva