Grill ogrodowy – jaki wybrać?

Grill ogrodowy

Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, spotykać się z przyjaciółmi, spędzać długie leniwe godziny w ogrodzie, jeśli tylko pogoda temu sprzyja. Naturalnym elementem takiego spędzania wolnego czasu jest oczywiście grillowanie. Niektórzy mówią nawet, że w ostatnich latach stało się to nawet naszym sportem narodowym. Wszyscy, którzy w ten sposób spędzają czas wolny, wcześniej czy później staną przed tematem wyboru grilla ogrodowego. Jaki wybrać? To pytanie często powtarza się podczas rodzinnych spotkań. Warto nad tym problem się pochylić. W dużych ogrodach lepszym rozwiązaniem na pewno będzie grill stacjonarny, w mniejszych – przenośny. Poza tym musimy też zdecydować się, czy wybieramy grill węglowy, gazowy, a może elektryczny? 

Grille węglowe 

Są one najpopularniejsze i powszechnie dostępne. Najprostsze grille węglowe można kupić za kilkadziesiąt złotych. Często są traktowane jako produkt przejściowy przed wybudowaniem wieloletniego grilla w ogrodzie. Najczęściej są wykonywane z aluminium pokrytego specjalną folią lub ze stali. Te drugie są zdecydowanie trwalsze. Ruszt jest w takich grillach zbudowany z żeliwa ewentualnie stali nierdzewnej. Może być dodatkowo wyposażony w specjalne półki, na których stawiamy choćby tace. Niektóre grille są wyposażone w półokrągłe pokrywy. Są one bardzo praktyczne, gdyż potrawy nie są wysuszone, a jednocześnie szybciej nadają się do spożycia. W bardziej zaawansowanych modelach są specjalne popielniki, które umożliwiają czyszczenie grilla w trakcie przygotowywania potrawa. Ten element jest bardzo potrzebny, kiedy przygotowujemy więcej potraw i musimy w trakcie pieczenia systematycznie dorzucać węgiel. W przypadku grilli węglowych warto sprawdzić, czy są odporne na korozję. W końcu powinny posłużyć nam dłużej niż tylko jeden sezon. 

Grill elektryczny 

Grille elektryczne są najczęściej niewielkie i częściej stosowane na tarasach i balkonach niż w ogrodach. Mają one jednak niewątpliwą zaletę – nie dymią! To może być ważne, kiedy nasi sąsiedzi nie tolerują zapachów i dymu wydobywającego się z grilla węglowego. Istotną zaletą jest łatwość obsługi. Wystarczy grill podłączyć za pomocą przewodu elektrycznego do sieci, nacisnąć odpowiedni przyciski i już możemy cieszyć się grillowanymi potrawami, które są dodatkowo zdrowe. Oczywiście nie wszystkim musi odpowiadać smak potraw z grilla elektrycznego, które są pozbawione charakterystycznego smaku potraw grillowanych na węglu lub brykiecie. Grille elektryczne można wybrać w zależności od kształtu. W sklepach dostępne są te w formie tradycyjnej, z jedną lub dwoma płytami oraz z dodatkowymi elementami np. półkami na zgrillowane już potrawy. 

Grill gazowy 

Na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych grille gazowe są najpopularniejsze, u nas dopiero zyskują zwolenników. Idealnie nadają się do ogrodów ze względu na swoją stabilną i solidną konstrukcję. Ich zaletą jest fakt, że są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają długotrwałego czyszczenia. Wystarczy jedynie podłączyć butlę i podpalić palnik, by móc się cieszyć smacznym jedzeniem, które nie musimy specjalnie pilnować. Odpowiednio ustawiona temperatura umożliwi “dochodzenie” grillowanych mięs, owoców i warzyw. Smak potraw nie różni się specjalnie od tych z grilla węglowego, a temperaturę można uzyskać bardzo szybko. Zaletą jest fakt, że można ją dowolnie regulować. W tego typu grillu nie ma pojemnika na popiół. Są jedynie: palenisko, ruszt i specjalna pokrywa, która zabezpiecza przed przypadkowym zgaszeniem płomienia. Za wadę niektórzy mogą uznać cenę, bo grille gazowe są droższe od tych tradycyjnych. Jeśli jednak szukamy urządzenia, które będzie nam służyło przez kilka sezonów, może warto pomyśleć o takim właśnie grillu.  

Jaki grill wybrać? 

Przy wyborze nie kierujmy się ceną. Zastanówmy się, czy potrzebujemy grilla okazjonalnie, czy używamy goi często. Istotne jest, ile osób z takiego grilla korzysta, czy taką kuchnie traktujemy jako hobby, a może tylko rozrywkę na wolne wieczory. Niezależnie od rodzaju urządzenia, zwracajmy uwagę na jego stabilność, funkcjonalność i bezpieczeństwo obsługi. 

Artykuł redakcyjny