Czy ogrzewanie podczerwienią jest tańsze? Przyglądamy się coraz popularniejszym promiennikom

Jak działają grzejniki na podczerwień

Grzejniki elektryczne na podczerwień – przy pierwszym zetknięciu się z tym pojęciem można pomyśleć o skomplikowanych instalacjach w wygórowanych cenach. Prawda jest jednak zupełnie inna. Ogrzewanie podczerwienią stało się bowiem doskonałą alternatywą dla ogrzewania tradycyjnego, zwłaszcza w dobie kryzysu węglowego. Warto jednak przyjrzeć się bliżej kosztom, jakie generuje. Czy ogrzewanie na podczerwień ma w Polsce szansę na popularność tak dużą, jak ogrzewanie węglem?

Ogrzewanie podczerwienią – czy jest skuteczne?

Ogrzewanie podczerwienią to szybszy i skuteczniejszy sposób zapewnienia ciepła w domu lub mieszkaniu. Ciepło emitowane przez promienniki jest absorbowane przez to, co znajduje się w pomieszczeniu, a następnie oddawane. Emitowane jest wprost, oznacza to, że ciepło nie rotuje do góry i nie wzbija przy tym roztoczy i kurzu, nie tworzy smug kurzu osadzających się na białych ścianach. W tych kilku kwestiach zdecydowanie przewyższa ogrzewanie tradycyjne. A jak jest z kosztami?

Ile kosztuje ogrzewanie podczerwienią?

Grzejniki na podczerwień pracują w kilku rodzajach podczerwieni:

  • Krótka podczerwień;
  • Średnia podczerwień;
  • Długa podczerwień.

Każda z nich ma nieco inny obszar oddziaływania i ogrzewają pomieszczenia w inny sposób, inaczej rozprowadzają ciepło. W związku z tym grzejniki elektryczne na podczerwień stosuje się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale m.in. w biurach, czy na halach magazynowych. Czy to może się opłacać?

Ogrzewanie podczerwienią wymaga prądu, dlatego warto połączyć oszczędności i pozyskiwać go ze źródeł, które są bezpłatne, tj. z energii słonecznej. Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne mogą magazynować taką ilość prądu, która zredukuje koszty ogrzewania podczerwienią do minimum. Warto bowiem pamiętać, że taka energia magazynowana jest również w pochmurne dni. 

Przyjmuje się, że ogrzewanie podczerwienią zamyka się w kosztach 3,5-5 zł. za m2 miesięcznie. Dodatkowo inteligentne sterowanie takim ogrzewaniem może te koszty redukować, w zależności od potrzeb domowników. 

Grzejniki na podczerwień – jak wyglądają?

Grzejniki na podczerwień, nazywane również promiennikami, zbudowane są z grzałek kwarcowych, wolframowych lub grafitowych. Mają zaledwie 1-2 centymetry grubości i wykonywane są z różnego rodzaju materiałów wykończeniowych – metalu, ceramiki, szkła. Dzięki temu właściwie nie istnieją ograniczenia co do ich estetyki. Ogrzewanie podczerwienią może być zatem nie tylko wyjątkowo skuteczne i o wiele tańsze, ale także mieć piękniejszą, przyjemniejszą dla oka formę.