Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy

Olej opałowy

Olej opałowy to popularny surowiec o innowacyjnych właściwościach, który służy m.in. do ogrzewania domów jednorodzinnych i zakładów przemysłowych. Z jego pomocą można uzyskać efektywne źródło energii grzewczej, które gwarantuje niezależność od sieci gazowej. Chcąc w pełni cieszyć się komfortem korzystania z nowoczesnej instalacji olejowej, zalecane jest wykorzystywanie opału o najwyższej jakości. Gdzie można znaleźć go w dobrej cenie i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Olej opałowy jest wydajnym paliwem grzewczym, który swoim wyglądem oraz właściwościami jest łudząco podobny do oleju napędowego. Różnice między nimi są tak niewielkie, że wielu niedoświadczonych użytkowników z łatwością mogłoby je ze sobą pomylić. Z tego powodu polskie prawodawstwo wystosowało rozporządzenie, które wymaga barwienia i znakowania olejów opałowych, a także olejów napędowych używanych do celów grzewczych. Olej opałowy, o którym więcej informacji dostępnych jest na stronie ekoterm.pl, można podzielić na kilka kategorii. Ze względu na gęstość materiału grzewczego, wyróżnia się jego następujące rodzaje:

  • olej opałowy lekki,
  • olej opałowy średni,
  • olej opałowy ciężki.

Ten pierwszy stosowany jest przeważnie do celów grzewczych w domach jednorodzinnych oraz budynkach gospodarczych o niewielkich gabarytach. Natomiast olej opałowy średni oraz ciężki, najczęściej wykorzystywany jest w przemysłowych budynkach wielkopowierzchniowych, a także elektrociepłowniach. Powodem jest znacznie wyższa wartość energetyczna zużywanego materiału grzewczego.

Proces zakupu oleju opałowego w świetle obowiązujących przepisów

Chcąc zakupić olej opałowy, należy najpierw zarejestrować swoje urządzenie grzewcze w urzędzie skarbowym. Wszyscy nabywcy oleju opałowego muszą złożyć do urzędu uproszczone zgłoszenie AKC-RU. Po dokonaniu rejestracji nabywca oleju opałowego otrzymuje status „zużywającego podmiotu olejowego”.

Status ten uprawnia użytkownika do otrzymania unikalnego numeru identyfikacyjnego dla miejsca dostawy lub urządzenia przenośnego. Wówczas przy zamawianiu oleju opałowego, należy podać sprzedawcy swoje dane i otrzymany numer. W przeciwnym razie dystrybutor nie będzie mógł wykonać dostawy. Po odbiorze materiału grzewczego należy także potwierdzić ilość dostarczonego oleju i poświadczyć, że kupujący jest uprawniony do jego użytkowania w celach grzewczych. Tego typu potwierdzenia można dokonać na dwa sposoby:

  • elektronicznie – za pośrednictwem systemu monitorowania przewozu to
  • warów SENT, wysyłając zgłoszenie zamykające przewóz z portalu PUESC albo aplikacji mobilnej;
  • u kierowcy realizującego transport – przy pomocy kodu transakcyjnego, wygenerowanego z konta w PUESC lub bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie całej Polski, brak potwierdzenia odbioru oleju opałowego, lub błędy w złożonych oświadczeniach, skutkują wysokimi karami finansowymi. Dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, kara wynosi 1000 zł, natomiast dla podmiotów gospodarczych może wynieść aż 5000 zł.

Zakup oleju opałowego – najważniejsze informacje

Korzystanie z instalacji grzewczej, zasilanej olejem opałowym, zapewnia wysoki komfort użytkowania i efektywną pracę kotła. Inwestycja w piec kondensacyjny jest jednorazowa i obejmuje niezbędne koszty zakupu i montażu. Decydując się na wybór wysokiej jakości urządzeń i odpowiedniej jakości oleju opałowego, ta innowacyjna instalacja grzewcza, może funkcjonować bezproblemowo przez wiele lat. To ogranicza ryzyko nieoczekiwanego wzrostu kosztów eksploatacji, wynikających z usług serwisowych czy naprawczych.

Ostateczny koszt ogrzewania paliwem olejowym składa się również z ceny samego surowca. Jego wysokość uzależniona jest głównie od ilości i jakości zamawianego oleju opałowego.

Poszukując sprawdzonego oleju opałowego w atrakcyjnej cenie, warto rozważyć zakup Ekoterm – jednego z najczęściej wybieranych paliw grzewczych na polskim rynku, który stanowi ekonomiczną alternatywę dla powszechnie stosowanych form grzewczych – jego wysoka kaloryczność zapewnia optymalną wydajność spalania.

Ponadto produkowany przez Spółkę ORLEN Paliwa od ponad 30 lat, Ekoterm jest wysokogatunkowym surowcem, który łączy w sobie potwierdzoną wydajność i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu, osoby korzystające z tego rozwiązania grzewczego nie muszą obawiać się ryzyka awarii instalacji grzewczej, wynikającej z eksploatacji niskiej jakości surowca. To pozwala na uniknięcie nieoczekiwanych wydatków i dodatkowych inwestycji w ogrzewanie domu lub budynku.

Gdzie kupić olej opałowy Ekoterm – instrukcja krok po kroku

Obecnie zakup oleju opałowego jest niezwykle szybki i prosty. Z powodzeniem można tego dokonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową Ekoterm i kliknąć zakładkę kup olej. Następnie należy wpisać w widniejące okno kod pocztowy powiatu, na którego terenie ma zostać zrealizowana dostawa. Aplikacja wyświetli dane tych dystrybutorów, którzy obsługują wskazany region – wystarczy dokonać samodzielnego wyboru dostawcy. Z łatwością można skontaktować się z nim telefonicznie i umówić na realizację transportu.

Dystrybucja oleju opałowego Ekoterm jest dostępna na terenie całego kraju, bez względu na zapotrzebowanie. Surowiec jest dostarczany nawet do najodleglejszych miast i wsi, dzięki sieci Autoryzowanych Dystrybutorów. Zapewniają oni bezpieczne i terminowe dostawy, wprost pod wskazany przez klienta adres.