Czym się kierować przy wyborze narzędzi do obróbki podłoży?

Wszelkie operacje wykonywane na powierzchniach, między innymi na betonie czy na granicie, potrzebują specjalnych urządzeń i narzędzi. Ze względu na specyfikę materiału, polegającą na jego dużej twardości, a z drugiej strony kruchości, nie można sobie pozwolić na używanie nieodpowiednich narzędzi. Dobrze się zastanowić przed zakupem, aby nie stracić podwójnie: czasu i niestety pieniędzy.

Jaki materiał, jaka obróbka?

Na początek przy wyborze narzędzia do obróbki podłoża należy sprecyzować, do jakiego materiału będzie potrzebne i jaki efekt ma osiągnąć, czyli jaka ma być uzyskana powierzchnia.

Narzędzia do powierzchni mogą dzielić się ze względu na rodzaj obróbki, do której mają mieć zastosowanie. Do takich operacji zaliczane jest:

  • szlifowanie;
  • polerowanie;
  • usuwanie powłok;
  • młoteczkowanie.

Szlifowanie i polerowanie

Szlifowanie to jedna z najpopularniejszych operacji obróbki powierzchni. Najczęściej wykonuje się je tarczami z odpowiednimi segmentami z węglika spiekanego albo diamentowymi. Są one głównie użytkowane do takich materiałów jak:

  • beton o różnej twardości;
  • wylewka, cegła, tynk oraz inne cementowane zaprawy;
  • różne rodzaje kamienia jak granit, marmur, lastryko czy grys;
  • drewno;
  • metal.

Przy wyborze tarczy, tak jak w przypadku innych obróbek, należy kierować się jej gradacją, czyli wielkością ziarna. Im bardziej gładka powierzchnia przy efekcie końcowym jest potrzebna, tym bardziej drobne powinny być ziarna. Narzędzia do szlifowania montuje się w szlifierkach kątowych, urządzeniach jezdnych jednogłowicowych i planetarnych.

Narzędzia polerskie stosuje się na te same urządzenia oraz na multinarzędzia, które umożliwiają także obróbkę w narożach betonów, wylewek i kamienia. Zwykle są to tzw. pady, które w łatwy sposób montuje się na elektronarzędziach, mogą być także na rzepy. Dostępne są też pady i gąbki do ręcznego polerowania. Jest to obróbka dokładniejsza od szlifowania. 

Usuwanie powłok

Obróbka podobna do szlifowania, ale bardziej zgrubna i agresywna. Wykonuje się ją tarczami PCD PKD, opartymi o syntetyczne diamenty. Usuwają tak trudne materiały jak żywica syntetyczna i epoksydowa, różnego rodzaju papy, lepiki, kleje, kafelki winylu, płytki PVC czy farby akrylowe.

Młoteczkowanie

Jest to osobna grupa obróbki mechanicznej, której celem jest uzyskanie równomiernego, delikatnego zarysowania, szorstkiej powierzchni spełniającej funkcję antypoślizgową. Tę metodę stosuje się na materiałach o różnej twardości, w tym na betonie i kamieniu. Efekt możliwy jest dzięki narzędziom zwanym groszkownikami. Są to punktowe lub obracające się elementy ze specjalnymi wypustkami, w których najczęściej jest osadzony węglik spiekany, nadający fakturę powierzchni.

Konkretne narzędzie jest osadzane na szlifierkę kątową, wiertarkę, młot udarowy lub wyburzeniowy lub szlifierkę planetarną bądź głowicową. 

Parametry narzędzia i marka

Rodzaj obróbki konkretnego materiału determinuje wybór urządzenia. Dlatego w przypadku narzędzia należy określić dodatkowe parametry jak rodzaj uchwytu, średnica, dopuszczalna maksymalna prędkość obrotowa, czy może być wykonywana praca na sucho czy mokro. Na końcu ważne są złącza na maszynie. 

Na tego typu specjalistycznych narzędziach nie warto oszczędzać, bo się to po prostu nie opłaca. Odpowiednio dobrane do obrabianego materiału, solidne i trwałe narzędzia to gwarancja uzyskania najlepszych rezultatów.

Taki profesjonalny sklep, który ma w swoim asortymencie sprawdzone narzędzia obróbkowe do powierzchni, można znaleźć na stronie https://www.diamentowe.net.pl. Lata tradycji i doświadczenia zobowiązują. Sprawdzone i profesjonalne rozwiązania oraz pomocna dłoń to atuty godne polecenia. Warto!