Blat kuchenny – drewniany czy kamienny? Jak wybrać ten idealny?

Blat kuchenny

Blat kuchenny podlega intensywnej eksploatacji i jest narażony na działanie rozmaitych czynników, np. gorąca, tłuszczu, czy barwiących soków. Jednocześnie warto wspomnieć, że wyposażenie i wykończenie przestrzeni kuchennej wiąże się ze sporą inwestycją finansową, dlatego należy stawiać na materiały najlepszej jakości, które posłużą przez wiele lat. Jak wybrać idealny blat kuchenny? Szukamy rozwiązania w tym tekście!

Blat drewniany

Blat drewniany to chętnie wybierane rozwiązanie ze względu na wyjątkowy wygląd i charakter. Drewno świetnie wygląda we wnętrzach rustykalnych i boho, a także doskonale ociepla surowe wnętrze.

Niestety, drewniane blaty mają również wady – są mało odporne na zarysowania i ciągły kontakt z wilgocią. Łatwo je odbarwić, stawiając na nich gorący garnek, czy rozlewając wino lub sok z buraków. Warto więc wziąć pod uwagę, że tego typu blat będzie potrzebował pracochłonnej pielęgnacji, wykonywanej regularnie, nawet co kilka miesięcy. Powierzchnia blatu drewnianego może być lakierowana lub olejowana.

Aranżacja kuchni zwykle wymaga zamówienia mebli na wymiar. To pomieszczenie musi być przecież szczególnie praktyczne, trwałe i „szyte na miarę” wnętrza. Pracownia Architektoniczna Deer Design udostępnia w swojej ofercie możliwość zamówienia mebli na wymiar z własnej pracowni stolarskiej. Dzięki ścisłej współpracy architekta oraz wykonawcy mebli, można mieć pewność, że każdy detal pomieszczenia będzie perfekcyjnie wykonany. Sprawdź ofertę w zakładce „meble na wymiar” na stronie: https://deerdesign.pl/.

A może granit?

Granit jest kamieniem naturalnym o cechach, które doskonale wpasowują się do przestrzeni kuchennej.Blat kuchenny wykonany z granitu z powodzeniem może przetrwać w swojej doskonałości przez wiele lat. Jest odporny na ciężar, zarysowania, pękanie czy ścieranie. Co więcej, niestraszne mu też działanie wody, wysokich temperatur i innych zabrudzeń. Blat granitowy pozostaje chłodny w dotyku, co jest doskonałym zastosowaniem przy pracy bezpośrednio na blacie. np. przy wyrabianiu na nim ciasta (ciasto doskonale odchodzi od blatu i nie klei się).

Blaty z kamieni naturalnych, w tym granitu, są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy stawiają na jakość. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wymienione wyżej właściwości praktyczne, ale też na fakt, że kamień ten stanowi nietuzinkowy element wykończenia wnętrz, uwzględniając jego wysokie walory estetyczne. Zastosowanie granitu w kuchni wytworzy elegancki klimat i pasuje do większości wnętrz, nie tylko tych klasycznych, ale i minimalistycznych, czy eklektycznych.

Niestety, minusem takiego rozwiązania może być cena, gdyż za kamień naturalny trzeba zapłacić więcej. Cena dobrego blatu granitowego będzie nawet kilka razy droższa niż drewnianego.

Wybór blatu kuchennego nie musi być trudny. Postaw na trwałe, jakościowe materiały i staranne wykonanie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jaki materiał wybrać i zlecisz aranżację swojej kuchni najlepszym w swoim fachu. Życzymy powodzenia.

Artykuł sponsorowany