Jak urządzić bezpieczną i ergonomiczną kuchnię

Mówi się, że kuchnia to serce domu. To w tym pomieszczeniu przygotowujemy dania i napoje, przechowujemy żywność, sprzątamy po spożytych posiłkach.

Poświęcamy na te czynności dużo czasu i energii – często więcej niż to konieczne. Z tego powodu gotowanie i wszystkie zajęcia z nim związane mogą wydawać się przykrym obowiązkiem. Nie musi tak być. Kluczem do przyjemnej, efektywnej i bezpiecznej pracy przy szykowaniu posiłków jest odpowiednie  zaprojektowanie kuchennej przestrzeni. Poniżej omówimy najważniejsze zagadnienie związane z ergonomią kuchni, czyli podział na strefy.

Podział na strefy

W idealnej kuchni wszystkie elementy powinny być dobrze przemyślane i ustawione w kombinacji pozwalającej na oszczędność czasu i energii. Analizując podstawowe czynności, które wykonujemy podczas gotowania, można wyróżnić następujące strefy:

  • Przechowywanie zapasów – to miejsca, gdzie rozpakowujemy zakupy i w których przechowujemy żywność, na przykład: szafki, spiżarnia, lodówka, zamrażarka;

  • Przechowywanie wyposażenia kuchennego – punkty, w których znajdują się naczynia, sztućce, podkładki, serwetki;

  • Zmywanie – obszary związane ze sprzątaniem, w których znajdują się takie elementy wyposażenia jak zlewozmywak, kosz na śmieci, zmywarka;

  • Przygotowywanie posiłków – obejmuje robocze obszary kuchni (blat) i elementy z nimi związane (na przykład deska do krojenia, blender, tarka do warzyw);

  • Gotowanie – miejsca, w których żywność poddawana jest obróbce cieplnej i niezbędne do tego akcesoria, takie jak kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, garnki, patelnie, blachy do pieczenia.

W idealnej sytuacji pięć podstawowych stref kuchennych występuje obok siebie w powyższej kolejności. Powinniśmy mieć możliwość poruszania się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lodówka znajdująca się przy wejściu do kuchni pozwala na szybkie rozpakowanie zakupów i wybranie produktów, których używać będziemy do gotowania. Dobrze, aby w pobliżu znalazły się szafki, w których przechowywane są suche artykuły spożywcze i naczynia. Kolejnym punktem jest obszar sprzątania. Bardzo dobrą inwestycją jest zlewozmywak dwukomorowy, który pozwala na oddzielenie od siebie obszarów przeznaczonych do mycia naczyń i na żywność. Za strefą zmywania najlepiej zamontować blat roboczy, a w szafkach umieścić sprzęty potrzebne do przygotowywania potraw. Ostatnia strefa to ta, która służy do gotowania. To tutaj najlepiej umieścić kuchenkę wraz z piekarnikiem. Dobrze jeżeli w pobliżu znajdą się garnki i patelnie.

Zagospodarowanie kuchni zgodnie z powyższym schematem pozwala na płynny przebieg całego procesu gotowania, bez konieczności ciągłego przemieszczania się. Dzięki temu przygotowywanie posiłków może być szybsze
i przyjemniejsze niż do tej pory.

Nie zapomnij o jakości

Jakość sprzętów kuchennych ma równie duże przełożenie na komfort gotowania, co układ kuchni. Mając na uwadze to, jak dużo czasu spędzamy codziennie na przygotowywaniu jedzenia, warto zainwestować w wyposażenie wysokiej jakości. Zlewozmywaki granitowe, pojemne lodówko-chłodziarki, czy wielofunkcyjne piekarniki mogą oszczędzać nasz czas, gwarantować bezpieczeństwo i być ozdobą przez długie lata. Najlepsze sprzęty w połączeniu z przemyślaną ergonomią to przepis na kuchnię marzeń.