Jak czyścić panele i ściany tapicerowane?

Tapicerowana ściana to kapitalny sposób na efektownie prezentującą się sypialnię lub salon. To również sposób na wygłuszenie pomieszczeń i większy komfort wypoczynku – bez problemu można oprzeć się o taką ścianę i potraktować ją jak wezgłowie łóżka. Jeżeli także chcesz zdecydować się na tapicerowaną ścianę lub masz ją już teraz, warto również wiedzieć, jak utrzymać ją w czystości.

Tapicerka na ścianie, podobnie jak na meblach, jest narażona na zabrudzenia. To nie tylko zanieczyszczenia przenoszone na nią z rąk, głowy, ubrań czy też rozpryśnięte plamy, ale również osiadający na niej kurz, który z czasem powoduje, że nawierzchnia staje się coraz bardziej ciemna, ponieważ jej kolory są mniej intensywne.

Chociaż wydawałoby się, że pielęgnacja tapicerowanej ściany jest skomplikowana, to jednak w rzeczywistości wcale nie musi być utrapieniem w trakcie sprzątania. Przede wszystkim warto mieć w domu odpowiednie detergenty, aby w razie potrzeby móc od razu usunąć plamy.

Środki tego rodzaju można kupić w marketach – są to preparaty przeznaczone do czyszczenia tapicerek i najlepiej wybrać te mające formę sprayu lub pianki, ponieważ wtedy można z łatwością nałożyć preparat na pionową ścianę. Można także zakupić środki w formie szamponów, które trzeba najpierw rozpuścić w wodzie. Plamę powinno się czyścić zawsze od zewnętrznych brzegów aż do środka, zbierając zabrudzenia, a nie wcierając je w tkaninę. Najlepiej wykorzystać do tego gąbki oraz jednorazowe ściereczki, natomiast na koniec zastosować ręczniki kuchenne.

Równie pomocny będzie odkurzacz do prania wodnego, który może być stosowany do czyszczenia dywanów, wykładzin, a także mebli tapicerowanych i tapicerek samochodowych.

Nie trzeba jednak kupować odkurzacza na własność – można również wypożyczyć tego rodzaju urządzenie lub skorzystać z usług firm oferujących czyszczenie tapicerek. W wielu z nich można także zamówić czyszczenie ścian tapicerowanych, dlatego wtedy to specjalista będzie mógł zająć się wszystkimi pracami.

Jeżeli ściana tapicerowana nie będzie wyglądała już zbyt świeżo, warto wykonać jej pranie całościowe – wtedy będzie można usunąć z niej nagromadzony kurz i inne zanieczyszczenia, dlatego po takiej operacji będzie wyglądać jak nowa.

Jak widzisz, to wcale nie jest trudne i nazbyt uciążliwe, dlatego jeśli marzy ci się taki klimatyczny dodatek, skorzystaj z usług tapicerskich. Niech twoje wnętrza się wyróżnią!