Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym – o tym warto wiedzieć

Czyszczenie komina

Własny dom na pięknej działce to marzenie wielu z nas. Podejmując decyzję o budowie domu, musimy pamiętać, że wiążą się z jego utrzymaniem liczne obowiązki. W przypadku mieszkanie nie musimy martwić się o utrzymanie i remontowanie części wspólnej budynku. Jedynym obowiązkiem jest regularne opłacanie czynszu. Przeciekający dach, nieszczelne okna na korytarzu, sprzątanie klatki schodowej i terenu wokół posesji – pozostają w gestii zarządcy. W przypadku domu jednorodzinnego wszystkie remonty musimy wykonywać samodzielnie. Na nas też spoczywa troska o regularny przegląd instalacji i urządzeń. Według obowiązujących przepisów przynajmniej raz na kwartał powinniśmy przeprowadzić czyszczenie komina.

Czyszczenie komina – co mówi prawo?

Zaniedbane kominy są przyczyną wielu pożarów i wypadków śmiertelnych. Właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani przepisami prawa do przeglądu i czyszczenia kominów. Na podstawie art..62 ust. 1 prawa budowlanego raz do roku powinna być przeprowadzona kontrola sprawności przewodów wentylacyjnych, domowych i spalinowych. Tego typu kontrolę może przeprowadzić tylko kominiarz posiadający uprawnienia mistrza kominiarskiego i należący do Korporacji Kominiarzy Polskich. W przypadku czyszczenia kominów ich częstotliwość reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2010 roku. Częstotliwość czyszczenia kominów w domach jednorodzinnych zależy od rodzaju paliwa. Jeśli dom jest opalany gazem, olejem lub innych paliwem ciekłym, to czyszczenie wystarczy wykonać dwa razy w roku. W przypadku opalania domu paliwem stałym (węgiel, drewno) czyszczenie komina i przewodów powinno się odbywać cztery raz w roku. Co ciekawe, czyszczenie komina w domu jednorodzinnym może dokonywać sam właściciel.

Termin czyszczenia komina

Jeśli właściciel domu nie dopełni obowiązku czyszczenia komina i przewodów, grozi mu grzywna w wysokości nawet 500 zł. Tak naprawdę to nie kara powinna skłaniać właścicieli domów do dbałości o komin, ale troska o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Z czyszczeniem komina nie należy czekać na ostatnią chwilę, kiedy ciąg jest niewielki albo w mieszkaniu unoszą się kłęby dymu. Konieczne jest wykonanie tych czynności przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Jeśli piec jest używany do całorocznego ogrzewania wody lub regularnie jest wykorzystywany kominek, to przegląd powinien być wykonywany też latem. W przypadku wyjątkowo długiego sezonu grzewczego, o czyszczeniu komina można pomyśleć też zimą.

Jak samodzielnie czyścić komin?

Wykonanie tej czynności wcale nie jest takie proste, jak myślimy. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, właściciel może sam nauczyć się systematycznie czyścić komin. Powinien jednak posiadać do tego odpowiedni sprzęt. Najważniejsza jest szczotka do czyszczenia komina, tzw. kominiarska. Szczotka powinna być wielkością dostosowana do wymiarów komina. Jeśli jest za duża – można ją przyciąć. W przypadku kominów murowanych można skorzystać ze szczotki drucianej. Jeśli komin jest ze stali kwasoodpornej najlepsza będzie szczotka nylonowa lub wykona z innego tworzywa sztucznego. Należy jeszcze skompletować obciążnik do szczotki i stalową linkę. Te podstawowe akcesoria pozwolą skutecznie oczyścić komin.

Czyszczenie komina – krok po kroku

Czyszczenie komina należy rozpocząć od zabezpieczenia kotłowni lub pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Najlepiej wykorzystać do tego folię malarską. Potem trzeba odczepić rurę łączącą piec z przewodem kominowym, a powstały otwór dokładnie zabezpieczyć tkaniną i folią. Pozostałe prace wykonuje się już na dachu. Przygotowaną wcześniej szczotkę z obciążnikiem należy przywiązać do stalowej linki, której koniec przymocowuje się do dowolnego stabilnego uchwytu na dachu. Potem delikatnie, ale i energicznie spuszcza się szczotkę do komina i kilkakrotnie przesuwa nią na całej długości komina. Ta czynność fachowo nazywa się szczotkowaniem. W kotłowni wybiera się sadzę, która spadła na dół przewodu, a następnie czynność szczotkowania powtarza. Po zebraniu całej sadzy wystarczy… posprzątać. Nie jest to najprzyjemniejsza praca, ale po takim czyszczeniu komina i przewodów możemy nie obawiać, że w domu będzie zimno.

Artykuł sponsorowany