Pościel z satyny bawełnianej

Któż z nas nie marzy, by po ciężkim dniu zasnąć w ciepłej, przyjemnej, miękkiej i pachnącej pościeli? Na dobry sen, regenerujący organizm, składa się właściwie dobrany materac, odpowiednia poduszka i kołdra, a także – pościel. Wybierając tę właściwą ważne jest, by wziąć pod uwagę: materiał, splot i gramaturę, wykończenie, rozmiar, kolor i atrakcyjny wygląd. To wszystko składa się na pościel idealną.

Satyna bawełniana – wybór doskonały

Satyna i bawełna to materiały doskonale nam znane i często używane do szycia pościeli. Naturalne, przyjazne w dotyku, dające komfort użytkowania. Producenci już dawno połączyli oba materiały i dzięki temu powstała bawełna satynowa i satyna bawełniana. I wcale nie są to takie same materiały. Skoncentrujmy się obecnie na jednym z nich, czyli satynie bawełnianej, która jest bardzo ceniona przez miłośników komfortowego snu.

Satyna bawełniana

Satyna bawełniana – co to za materiał?

Satyna bawełniana jest materiałem, który powstaje w 100% z przędzy naturalnej. Doskonałe właściwości nadaje mu specjalna technika produkcji. Na początku bawełna jest poddana barwieniu, potem merceryzacji. Podczas merceryzacji bawełna jest zanurzona w roztworze wodorotlenku sodu. Dzięki temu warstwa pokrywająca włókna rozpuszcza się i są one bardziej miękkie i podatne na czynniki zewnętrzne i np. podczas farbowania, wnikający barwnik, nadaje nici głębszy i intensywniejszy kolor. Brak bariery na włóknie pozwala też uzyskać odpowiedni połysk. Dodatkowo, sama tkanina, nabierze elastyczności i będzie mniej podatna na gniecenie. Warto pamiętać, że materiał zyskuje miano satyny bawełnianej, jeśli zastosowana była odpowiednia technika splotu podczas tkania: nić jest prowadzona cztery razy górą, a raz dołem. Z satyny bawełniane jest często szyta pościel, ceniona ze względu na wysoką jakość tkaniny.

Zalety pościeli z satyny bawełnianej

Pościel z satyny bawełnianej nie należy do najtańszych, ale jest wymieniana na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Tkanina jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Sen w takiej pościeli jest czystą przyjemnością, kiedy tkanina otula nas i delikatnie muska skórę. To doskonałe rozwiązanie dla alergików, bo materiały naturalne nie uczulają. Sprawdza się nawet w przypadku małych dzieci, bo nie powoduje podrażnień wrażliwej skóry. Delikatny, satynowy połysk materiału jest idealny na upalne noce, ale sprawdza się też zimą, bo tkanina nie jest tak chłodna jak poliestrowa. Satyna bawełniana pozwala skórze swobodnie oddychać; jest lekka i przewiewna. Specyficzna technika splotu sprawia, że tkanina jest odporna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Nie odbarwia się i nie zmienia kształtu. Jej pięknego wyglądu nie psuje nawet wielokrotne pranie.

Pościel

Pościel z satyny bawełnianej – dostępny luksus

Pościel powinna być przede wszystkim praktyczna i tym aspektem kierujemy się przy wyborze. Ostatnio jednak zwracamy też uwagę na estetyczny wygląd. I satyna bawełniana, z której szyte są komplety pościeli, zapewnia te dwie potrzeby. Jest praktyczna, a do tego piękna. Jedwabisty połysk materiału sprawia, że efekt wizualny jest znakomity. Jednocześnie pościel nie jest kiczowata, ale sprawia wrażenie luksusowej i kosztownej. Dodaje sypialni nutki dekadencji. Jednocześnie technika wytwarzania materiału sprawia, że może on być barwiony na dowolne kolory. Głębia koloru jest wysoka. Można kupić pościel z satyny bawełnianej w dużej gamie kolorystycznej. W ofertach najlepszych producentów i sklepów kupimy pościel do pokojów dziecięcych i młodzieżowych, ale i sypialni dorosłych. Sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich, glamour, vintage, klasycznych.

Jak zadbać o pościel z satyny bawełnianej?

Pościel z satyny bawełnianej jest bardzo trwała, ale tylko wtedy, kiedy właściwie się z nią obchodzimy. Jeśli chodzi o pranie, to temperatura nie powinna być zbyt wysoka – wystarczy około 40°C. Nie trzeba też stosować specjalnych płynów i proszków, najlepiej wykorzystać łagodny płyn z lanoliną. Wtedy nie będzie potrzebny nawet płyn do zmiękczania. Ważne, by pościeli nie odwirowywać zbyt intensywnie. Najlepiej swobodnie rozwiesić ją na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że satyna bawełniana, chociaż trwała, nie toleruje chemicznych odplamiaczy lub wybielaczy. Niszczą one strukturę włókna i powodują zniszczenie tkaniny. Bonusem jest fakt, że pościeli z satyny bawełnianej nie trzeba prasować, nie mówiąc już o maglowaniu. Po wyschnięciu, można nałożyć ją na poduszki i kołdrę.

Satynowa pościel w domu? Jak najbardziej! Dzięki niej poczujemy się w domu jak w ekskluzywnej hotelowej sypialni.