Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Inflacja, nowe podatki, obostrzenia związane z pandemią, wzrost cen prądu. To tylko kilka czynników skłaniających nas do poszukiwania oszczędności niemal wszędzie. Sprzyja temu nowoczesna technologia, która rozwinęła się do tego stopnia, że umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej przy pomocy niezależnych metod. W Polsce rosnącym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, a liczba użytkowników instalacji fotowoltaicznych wzrasta z roku na rok. Warto zyskać podstawową wiedzę na ten temat i być może samemu skorzystać z możliwości, jakie dają alternatywne źródła pozyskiwania energii.

Czym jest system on-grid?

Instalacja on-grid to system podłączony do sieci elektrycznej. Oznacza to, że gospodarstwo domowe przyłączone do instalacji on-grid jest w pełni uzależnione od dostawcy energii elektrycznej. Rozwiązanie to jest wybierane znacznie częściej niż instalacja off-grid.

Instalacja on-grid nie używa akumulatora, który wymaga konserwacji i częstej wymiany. Ponadto systemy on-grid mają stosunkowo niskie koszty inwestycyjne i prosty układ.

Jak działa system on-grid?

Brak akumulatorów powoduje, że nadwyżka energii jest magazynowana u dostawcy prądu. Można ją odebrać w sytuacjach, gdy instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości energii potrzebnej do zasilenia sprzętów gospodarstwa domowego. Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci jest bardzo proste – wystarczy okablowanie zmienne podpiąć do rozdzielni niskiego napięcia.

Niestety poszczególne koncerny mają na wyłączność obsługę konkretnych obszarów Polski. Z firmą PGE muszą się rozliczać mieszkańcy wschodniej części Polski. Północno-zachodnia część kraju należy do koncernu Enea, a południowa do Tauronu.

Czy system on-grid to dobra inwestycja?

Obecnie coraz mniej opłaca się inwestować w fotowoltaikę. W Polsce rzadko świeci słońce, a ceny instalacji fotowoltaicznych rosną. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić roczne lub półroczne zużycie prądu przez budynek, a następnie wybrać rozwiązanie dostosowane do naszych wymagań i potrzeb. Dobrze dobrana instalacja elektryczna może się długoterminowo opłacić. Do największych plusów systemu on-grid zaliczają się małe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

System on-grid posiada zarówno zalety, jak i wady. Głównym minusem jest to, że czyni gospodarstwo domowe w pełni zależnym od sieci energetycznej. W razie ewentualnej awarii prąd zostaje wyłączony ze względu na bezpieczeństwo użytkowników.

Czym jest system off-grid?

Off-grid to system niepodłączony do sieci. Oznacza to, że budynek nie jest uzależniony od funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. To opcja wybierana znacznie rzadziej niż system on-grid. Koszty inwestycyjne są bardzo wysokie, a dodatkowo podczas użytkowania tego rodzaju instalacji pojawiają się wydatki związane z konserwacją i wymianą sprzętu.

Jak działa instalacja off-grid?

Układ tej instalacji jest zdecydowanie bardziej złożony niż ma to miejsce w przypadku systemu on-grid. Instalacja fotowoltaiczna zostaje podłączona do akumulatora, którego zadaniem jest magazynowanie energii. To inwestycja niezwykle kosztowna, ponieważ akumulatory produkowane są przy użyciu najnowszych technologii, a ich ceny osiągają nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto co jakiś musimy je wymieniać.

Gdzie sprawdzi się instalacja off-grid?

Wybór instalacji off-grid raczej nie opłaci się tam, gdzie nie ma żadnych problemów z lokalną siecią energetyczną. Generowanie prądu i magazynowanie go może sprawdzić się w takich miejscach, jak domki na działce, domek w górach lub nad jeziorem, a także w budynkach z utrudnionym dostępem do sieci energetycznej.

Na co zwrócić uwagę, montując panele fotowoltaiczne?

Stare przysłowie mówi, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Dotyczy to również montażu fotowoltaiki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie ustawienie instalacji. Warunkiem efektywnego działania jest to, to aby panele fotowoltaiczne były zwrócone na południe. Pozwoli to na pełne wykorzystanie ich potencjału energetycznego. Powszechnie przyjęto, że odchylenie od południa może wynosić do 45 stopni. Bardzo istotne jest, aby monterzy przestrzegali tej zasady. Zyskamy wtedy pewność, że wykonują oni swoją pracę w odpowiedni sposób.

Tekst: Mikołaj Kmak

Korekta: Agnieszka Dec

Fot. 8510670, pixabay