Pompa ciepła – sposób na niższe rachunki za ogrzewanie

Zastanawiasz się nad wyborem pierwszego lub nowego systemu grzewczego dla swojego domu? Chcesz realnie zredukować koszty ogrzewania, a jednocześnie interesują Cię rozwiązania korzystne dla środowiska i proste w eksploatacji? W takim razie sprawdź alternatywne, ekologiczne źródła ciepła. Pompa ciepła to innowacyjny sposób na obniżenie rachunków, a przy tym sposób na dołożenie swojej cegiełki do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Ogrzewanie pompą ciepła – jak to działa?

Zadaniem pompy jest ogrzewanie domu i wody użytkowej. Urządzenie wykorzystuje energię cieplną dolnego źródła, czyli wody, powietrza lub gruntu – są to odnawialne źródła energii, czyli takie, które się nie wyczerpują (podobnie jak na przykład energia Słońca). W efektywności nie ustępują standardowym systemom grzewczym takim jak kocioł na olej czy piec węglowy. Pompa wymaga wykorzystania energii elektrycznej i to jedyny koszt eksploatacji, jaki musisz ponieść – choć i te kwoty można zredukować, o czym napiszemy szerzej później.

Kwota inwestycji (zakup urządzenia i poprawny montaż przez specjalistów) może wydawać się wysoka, ale jest możliwość skorzystania z jednego z licznych dofinansowań, żeby znacznie obniżyć jej koszta. Warto też mieć na uwadze, że inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat. W przypadku pompy można zastosować standardowe grzejniki, ale najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, które wykorzystuje niższe temperatury, ale nie pozwala ogrzanemu powietrzu unosić się pod sufit, dlatego zapewnia wysoki komfort cieplny w okresie zimowym.

Zalety pomp ciepła

  • Efektywność pomp jest wysoka – instalacja nadaje się do ogrzania domu nawet o dużej powierzchni.
  • Wewnętrzna część pompy nie zajmuje dużo miejsca i mieści się w standardowej kotłowni lub pralni. Nie generuje również hałasu.
  • Konserwacja jest prosta – pompy wymagają jedynie corocznego przeglądu, najlepiej przed sezonem grzewczym. Odpada także problem kupowania opału czy czyszczenia urządzenia.
  • Ten sposób ogrzewania jest bezemisyjny i nie przyczynia się do spadku jakości powietrza, a także do zmian klimatycznych.

Realne oszczędności

Wydatki na ogrzanie domu i wody stanowią sporą część budżetu gospodarstwa domowego. Ogrzewanie pompą ciepła przynosi jednak wymierne oszczędności ze względu na to, że nie wymaga ona żadnego opału. W dużym uproszczeniu – około 75% niezbędnej energii pompa pobiera z dolnego źródła, natomiast pozostałe 25% – z gniazdka, umożliwiając pracę sprężarce. Roczny koszt zasilania pompy to od 1500 do 2000 złotych, w zależności od mocy i sposobu użytkowania (a co za tym idzie, poboru prądu). To zdecydowanie mniejsza kwota, niż w przypadku wykorzystania standardowych instalacji grzewczych. Czy jednak można koszty ogrzewania pompą ciepła jeszcze bardziej obniżyć?

Sposobem może być połączenie ogrzewania pompy z fotowoltaiką. Dzięki panelom fotowoltaicznym pompa pracuje praktycznie za darmo – szczególnie dzięki korzystnym przepisom o roli prosumenta, czyli użytkownika fotowoltaiki, który oddaje nadwyżki do sieci energetycznej, a następnie odbiera prąd bezpłatnie. W ten sposób można osiągnąć niezależność energetyczną, a koszty użytkowania pompy spadają do około dwudziestu złotych miesięcznie. Polska firma działająca na terenie całego kraju FlexiPower Group ma w swojej ofercie zarówno fotowoltaikę, jak i pompy ciepła, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą uczynić swój dom bardziej ekologicznym, a jednocześnie odnotować wyraźne oszczędności.

Dofinansowania

Warto mieć na uwadze, że inwestycja szybko się zwraca. Można także skorzystać z jednego z licznych dofinansowań, jak z programu „Czyste Powietrze 2.0”, w ramach którego w zależności od dochodu można uzyskać wysokie dofinansowanie na instalację pompy (do 20 250 złotych). Programów jest znacznie więcej – niektóre mają zasięg lokalny, inne funkcjonują w ramach promocji odnawialnych źródeł energii, a jeszcze inne koncentrują się na walce ze smogiem w danym mieście. Przed przystąpieniem do inwestycji korzystnie jest rozejrzeć się w tych możliwościach, by zredukować wydatek.

Artykuł sponsorowany