Fasada z betonowych paneli – imponujący, dekoracyjny efekt

D’Houndt + Bajart to firma skupiająca architektów, którzy podjęli się wyzwania wykonania dekoracyjnej fasady dla budynku w Tourcoing, we Francji.

betonowa ozdobna fasada

Na parterze budynku mieści się bank, natomiast na piętrach rozmieszczono łącznie osiem apartamentów. Nieruchomość jest położona w centrum miasta – dekoracyjna fasada dodaje mu artystycznego wdzięku wpływając korzystnie na architekturę tej części miasta i ciesząc oczy przechodniów. Fasada budynku została wykonana z dekoracyjnej rozety wykonanej z betonowych paneli inspirowanych wzorami banknotów. Zanim architekci przystąpili do wykonania projektu, zgłębili historię budynku i jego obecnych użytkowników, w tym banku.

betonowa ozdobna fasada

Źródłem inspiracji były głównie rysunki ornamentów bordiurowych (inaczej: guilloche). Projektanci stworzyli motyw przeplatanej rozety. Betonowe panele dekoracyjne służące do wykonania fasady są charakterystyczne dla francuskiego budownictwa. Wykonanie paneli polega na wylaniu betonu do odpowiednich form, a następnie jego utwardzeniu. Dopiero kiedy panele są gotowe, mogą być przymocowane do budynku. Każdy element jest przytwierdzany osobno. Nie tylko zewnętrzna część budynku jest pokryta charakterystycznym wzorem, ale również lobby.

betonowa ozdobna fasada