Jak urządzić pokój w prostokącie?

meble Zych

Prostokątny kształt pokoju to zdecydowanie najkorzystniejszy układ, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Mimo to nie masz pomysłu na jego urządzenie? To żaden problem! W dzisiejszym wpisie podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań, które warto wykorzystać podczas aranżacji, dzięki czemu gotowe wnętrze będzie funkcjonalne, stylowe, a jednocześnie spersonalizowane i tym samym dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Przekonaj się o tym już dziś!

Zacznij działać od planu i podziel pokój na strefy

Plan to podstawa do działania, szczególnie jeśli mowa o aranżacji domowych wnętrz. Chaotyczne urządzanie przestrzeni rzadko kiedy kończy się dobrze, dlatego najlepiej na spokojnie usiądź przy stole z kartką papieru, narysuj kształt pomieszczenia, które planujesz zaaranżować i weź w dłoń pisak. Rysunek powinien w swojej skali dobrze odzwierciedlać rzeczywiste wymiary, dzięki czemu możesz zrobić makietę, w której elementami wyposażenia będą niewielkie pudełka lub grubsze kartony w rozmiarze planowanych mebli. W ten sposób na rzucie możesz je przesuwać do woli i tym samym znaleźć dla nich idealne miejsce, dostosowane do układu pomieszczenia.

Warto także podzielić pokój na strefy, dzięki czemu przestrzeń będzie znakomicie uporządkowana wizualnie, praktyczniejsza i wygodniejsza w użytkowaniu. W większym pokoju możesz znaleźć miejsce dla strefy rozrywki z telewizją, relaksu z kompletami wypoczynkowymi oraz jadalnianą ze stołem i krzesłami, a nawet czytelniczą z regałem, wygodnym fotelem, małym stolikiem i lampą podłogową.

Wybierz styl aranżacji zgodny z Twoim gustem i potrzebami

Każdy pokój spełnia wybraną funkcję. Sypialnia jest przeznaczona do odpoczynku po całym dniu, salon do relaksu i rozrywki, jadalnia do spożywania posiłków i wspólnego biesiadowania, a gabinet do pracy. Każde z tych pomieszczeń może mieć prostokątny kształt i wymagać będzie znalezienia w nim miejsca dla niezbędnych elementów. Zatem nie podążaj ślepo za trendami i nie wprowadzaj w życie pomysłów, które nie sprawdzą się w Twoim przypadku, np. ze względu na potrzebne znacznie więcej miejsca do przechowywania czy większe biurko do wygodnego rozłożenia dokumentów niż to, które widzisz na inspiracyjnym projekcie.

Aby wystrój w prostokątnym pokoju był spójny, koniecznie skup się na jednym stylu. Może to być projekt inspirowany aranżacją loftową, nowoczesną, retro, glamour czy też klasyczną. Harmonię możesz również osiągnąć poprzez pasującą do siebie kolorystykę czy rodzaj wybranych materiałów.

Chcesz kupić ławę do prostokątnego pokoju? Sprawdź, jak ją wybrać: https://meblezych.pl/lawa-do-salonu-czyli-polaczenie-funkcjonalnosci-z-estetyka

Pamiętaj, że zasady są po to, aby je łamać

Aktualnie trendy wnętrzarskie zmieniają się jak w kalejdoskopie, a każda kolejna propozycja może być zupełnie inna od tej, która dopiero co królowała w tej branży. To znakomity dowód na to, że trudno nadążać za modą, choć niektóre przełamane schematy, które nie powielają od lat sprawdzonych zasad, są ciekawym rozwiązaniem, dlatego warto je wykorzystać. Poniżej znajdziesz całą ich listę.

  • Prostokątny pokój wcale nie oznacza, że musisz wszystkie meble dosuwać do ściany, jednocześnie pozostawiając praktycznie cały wolny środek. Przekonaj się do tego, że to właśnie w centrum możesz ustawić komplet wypoczynkowy czy fotel i nadal cieszyć się funkcjonalnością wnętrza.
  • Meblościanka to zestaw mebli, które powinny pochodzić z jednego kompletu – czy faktycznie to konieczność? Oczywiście, że nie. Twoje wnętrze to Twoje zasady, dlatego, jeśli podoba Ci się komoda z zupełnie innej kolekcji niż szafka RTV, to możesz je ze sobą zestawić. Ważne, aby miały ze sobą coś wspólnego – może podobny kolor albo styl? Możesz je również przerobić wedle własnego pomysłu i tym samym znaleźć dla nich cechę wspólną, np. w postaci wymiany uchwytów.
  • Meblościanka wcale nie musi tworzyć ciągu mebli, które są ze sobą połączone. Możesz je rozdzielić, zrobić pomiędzy nimi przerwy i wykorzystać je na większe kwiaty stojące w doniczkach bezpośrednio na ziemi lub też na lampę podłogową.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie ścianek działowych, co pokój w prostokącie w pełni umożliwia. W ten sposób możesz rozdzielić dwie strefy od siebie, wydzielić kącik czytelniczy czy też przestrzeń na jadalnię. Między nimi możesz także zastosować przesuwne drzwi, które w przypadku szklanych modeli mogą stać się dodatkową dekoracją wnętrza.
  • Nie bój się asymetrii, pomimo że prostokątny kształt pokoju jest symetryczny.
  • Graj i baw się kolorem, za pomocą którego możesz optycznie zwęzić lub poszerzyć pokój.

Planujesz generalny remont? Sprawdź bogatą ofertę mebli drewnianych na stronie https://meblezych.pl/