Wszystko o fontannach ogrodowych – praktyczny poradnik

Fontanny
Fontanny stanowią efektowną dekorację ogrodu, przy której miło spędzisz czas wspólnie z bliskimi lub zrelaksujesz się w słoneczny dzień. Nadają się one zarówno do przydomowego ogrodu, jak i jako ozdoba zieleni przed budynkiem komercyjnym. Sprawdź, co musisz wiedzieć, przed podjęciem decyzji o zakupie i montażem fontanny ogrodowej.

Korzyści z montażu fontanny

Przebywanie nad wodą samo w sobie jest atrakcją, która pozwala choć na chwilę się oderwać i odpocząć od codziennych obowiązków – pracy, zakupów, sprzątania czy opieki nad dziećmi. Posiadanie własnej fontanny niesie ze sobą szereg  korzyści wykraczających poza uatrakcyjnienie ogrodowej kompozycji.

  • Fontanna w ogrodzie przynosi niewątpliwe korzyści dla zdrowia psychicznego. Uspokaja skołatane nerwy. Szum wody wycisza zmysły, nawilża drogi oddechowe, orzeźwia i ochładza skórę (jeśli wytwarza mgiełkę wodną).
  • Stałe źródło wody pomoże zwabić ptaki, które są mile widzianymi lokatorami przydomowego zagajnika. Niektóre gatunki pielęgnują ogrodowe drzewa, pozbywają się insektów i pięknie śpiewają, witając wschód słońca.
  • Fontanna w oczku wodnym ogranicza rozwój glonów, sprawiając, że woda jest przejrzystsza. Niektóre pompy fontannowe wyposażoną są w filtr wody, który usuwa ryzyko powstania osadów i brzydkiego zapachu w przydomowym zbiorniku wodnym.
  • Cyrkulacja wody odstraszy przynajmniej część komarów i ograniczy ich rozmnażanie. Stojąca woda działa niestety na odwrót, więc to jest silny argument za montażem pompy fontannowej w oczku wodnym lub sadzawce.

Znaczenie fontann doceniają architekci miejscy, którzy czynią z nich centralne punkty placów i parków jeszcze chętniej odwiedzanych dzięki obecności tych wodnych atrakcji.

Fontanna ogrodowa – rodzaje

Jeśli marzysz o własnej fontannę w ogrodzie, to zanim wybierzesz się na zakupy, odpowiedz na kilka pytań. Pierwsze dotyczy rodzaju fontanny, którą chciałbyś zamontować. Poznaj cztery podstawowe.

  1. Fontanna w oczku wodnym – może przybierać różne artystyczne formy. Woda może być pobierana bezpośrednio ze zbiornika lub krążyć w obiegu zamkniętym. W większych zbiornikach wodnych instaluje się fontanny pływające wykonane np. ze stali nierdzewnej, które tworzą efektowne gejzery, tworząc na około orzeźwiającą mgiełkę. Ich mniejsze odpowiedniki możesz również zainstalować w basenie lub oczku wodnym.
  2. Fontanna kaskadowa – tworzą ją kilkupoziomowe konstrukcje, woda przelewa się przez kolejne piętra, pieniąc się i szumiąc.
  3. Fontanna wolnostojąca – jest to rodzaj prostej fontanny ogrodowej, która nie wymaga zbiornika wodnego w postaci basenu ani oczka. Nadaje się nawet do niewielkich ogrodów, może być ozdobą podjazdów i przydroży, jak i z powodzeniem stanowić centralny punkt ogrodu.
  4. Fontanna przyścienna – ten rodzaj montowany może być w lub przy ścianie. Często spotykane w budynkach miejskich, o wiele rzadziej stosowany w domach wolnostojących.

Niezależnie od wybranego rodzaju, każda będzie wyjątkową ozdobą, która wzbogaci kompozycję ogrodową, nawilży powietrze, tworząc kojącą i orzeźwiającą aurę.

Fontanny mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą konstrukcje betonowe, kompozytowe lub ze stali nierdzewnej.

wszystko o fontannach ogrodowych - praktyczny poradnik

Rodzaje zbiorników do fontanny ogrodowej

Fontanny możemy podzielić jeszcze ze względu na rodzaj zbiornika. Wyróżniamy naziemne i podziemne. Te pierwsze nie wymagają specjalnych prac przy instalacji. Są kompletne, wystarczy je ustawić w dowolnym miejscu (szczególnie jeśli zasilane są bezprzewodową pompą solarną). Bardzo często są małe i mobilne. Ich zaletą jest to, że możesz je przestawiać, jeśli uznasz, że pierwsza lokalizacja jest nietrafiona. Atut stanowi także cena odpowiednio niższa w stosunku do fontann ze zbiornikiem podziemnym.

Fontanny podziemne wyposażone są w zbiornik wody ukryty pod ziemią. Z tego powodu ich przeniesienie wymaga dodatkowych prac w ogrodzie. Niewątpliwą zaletą jest to, że mogą być większe i bardziej efektowne od fontann naziemnych. Ukryty zbiornik pozwala na stworzenie ciekawych i efektownych kompozycji.

Dowiedz się więcej o fontannach ogrodowych > Fontanna ogrodowa – wszystko o wyborze fontanny do ogrodu

Pompa do fontanny

Kolejną ważną kwestią, którą powinieneś przemyśleć przed udaniem się do sklepu, to rodzaj zasilania fontanny. Kiedyś nie było problemu, wszystkie zasilane były energią elektryczną. Aktualnie wybór się nieco komplikuje, bo do tradycyjnych pompek do fontanny ogrodowej doszły jeszcze pompy solarne.

  • Pompa elektryczna działa tylko wtedy, kiedy jest podłączona do prądu. W przeciwieństwie do solarnej, może działać w mocno zacienionych miejscach, do których dociera niewiele światła słonecznego. Konieczność zapewnienia dostępu do energii elektrycznej może ograniczać lokalizację i uniemożliwić umiejscowienie fontanny w odległych częściach działki.
  • Pompa solarna do fontanny to najnowocześniejsze rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowego zasilania poza energią słoneczną. Fontanny solarne mogą być montowane zarówno w oczkach wodnych, jak i w wolnostojących konstrukcjach.

Pompy fontannowe solarne i elektryczne mogą być wyposażone w lampki LED, które dają możliwość podświetlenia strumienia wodnego, uatrakcyjniając dodatkowo przepływ wody.

Jak wybrać najlepszą pompę do fontanny? >>>

Mnogość współczesnych rozwiązań daje Ci możliwość spełnienia marzenia o własnej fontannie w ogrodzie niezależnie od jego rozmiaru. Niewielką naziemną fontannę z pompą solarną możesz postawić nawet w przydomowym skalniaku. Zanim wybierzesz sklep, w którym chcesz kupić fontannę, dowiedz się, czy oferuje usługi montażu, tak jak robi to np. OBI. Oprócz wsparcia w tym zakresie możesz uzyskać w nim fachową poradę dotyczącą doboru najlepszego modelu i lokalizacji fontanny.

artykuł sponsorowany