Wentylator domowy – jaki rodzaj wybrać?

Aby skutecznie ochłodzić mieszkanie, warto zamontować klimatyzację lub kupić tradycyjny wentylator domowy. W sklepach dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów – wentylatory stojące, nabiurkowe i kolumnowe. Osobną grupą są mniej popularne i nieco inaczej działające cyrkulatory. Zobacz, czym się różnią, i zdecyduj, który z nich najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby.

Stojący wentylator domowy – idealny do dużych pomieszczeń

Podstawowym typem wentylatora jest wiatrak stojący. Jego konstrukcja wyróżnia się obecnością śmigła osłoniętego ażurową czaszą. Zazwyczaj spotykana jest metalowa osłona – chromowana lub malowana na wybrany kolor – czarny, biały czy szary. Śmigła mogą być wykonane z lekkiego plastiku lub aluminium i wyprofilowane w taki sposób, by zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Podstawę wentylatora stanowi trójnóg lub okrągła baza, która zapewnia odpowiednią stabilność. Większość producentów zadbała o montaż antypoślizgowych elementów, które dodatkowo pomagają unieruchomić konstrukcję.

Ważnym parametrem wyróżniającym wentylatory stojące jest opcja regulacji wysokości. W przypadku wielu modeli będziesz miał kontrolę nad kątem nachylenia czaszy, a także włączysz funkcję obrotu. Dzięki nim urządzenie rozprowadza rześkie powietrze po całym pokoju.

Wentylator nabiurkowy – niewielki, ale wydajny

Ten typ działa identycznie jak wentylator stojący, a różni się przede wszystkim gabarytami. Ustawisz go na blacie stołu, komody czy biurka, dokładnie tak, jak wskazuje jego nazwa. Zazwyczaj ma dwa lub trzy tryby prędkości, dlatego jego wydajność dopasujesz do swoich bieżących potrzeb. Wentylator domowy ustawiony na biurku poprawi komfort pracy w upalne dni. Pamiętaj jednak, że działa punktowo i nie ochłodzi całego pomieszczenia.

Będzie on stylowym dodatkiem, szczególnie jeśli wybierzesz model w kolorze metalicznego brązu lub miedzi. Być może nie zależy Ci tak bardzo na estetyce, lecz przede wszystkim funkcjonalności. W takim wypadku wybierz wiatrak wykonany z plastiku. Ceny wentylatorów tego typu w większości mieszczą się w przedziale 50–100 zł.

Czym wyróżnia się wentylator kolumnowy?

Zupełnie inaczej wyglądają wentylatory kolumnowe (nazywane także wieżowymi) – są wyjątkowo smukłe, a przez to doskonałe do nowoczesnych wnętrz. Mogą posiadać kilka niewielkich śmigieł umieszczonych jedno nad drugim pod czarną obudową – działają wtedy jak tradycyjny wentylator domowy. Często jednak bazują na konstrukcji wykorzystującej małe skrzydełka przymocowane do obrotowego walca. To dzięki niej możliwe jest osiągnięcie tak wąskiego, kompaktowego urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Wentylatory kolumnowe często sterowane są pilotem, a także wyposażone w wyświetlacz LED, zegar czy termometr, który ułatwi Ci kontrolę nad temperaturą w pokoju.

Cyrkulator – przydatny przez cały rok

Klimatyzator, wiatrak, wentylator – to nie jedyne sprzęty stosowane w celu obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu. Prawdopodobnie spotkałeś się także z terminem „cyrkulator”. To urządzenie do złudzenia przypomina tradycyjny wentylator i również jest używane do chłodzenia mieszkania w ciepły dzień. Ale to nie jedyna jego funkcja. Cyrkulator może pracować także w sezonie grzewczym, zapewniając lepszy ruch powietrza w pomieszczeniu. Dzięki cyrkulacji zwiększysz wydajność kaloryferów – ciepło zostanie rozprowadzone równomiernie po całym pokoju.

Artykuł redakcyjny