Innowacyjne malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to stosunkowo nowa metoda malowania wykorzystywana w lakiernictwie. Ze względu na swoje niewątpliwe zalety jest coraz częściej stosowana do malowania elementów wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa. Jak przebiega proces malowania i jakie są jego zalety?
Na czym to polega?

Podczas procesu malowania proszkowego nakłada się naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej na wybraną powierzchnię przewodzącą. Do wyboru są dwie podstawowe techniki:

  • Natrysk elektrokinetyczny, czyli metoda tarciowa (triboelektryzacji, „tribo”);
  • Natrysk elektrostatyczny, wykorzystujący wysokie napięcie 40 – 100 kV („korona”).

Po nałożeniu farby proszkowej malowane elementy nagrzewa się do temperatury 140 – 200 st. C. Pod jej wpływem farba proszkowa ulega stopieniu i polimeryzacji. Takie utrwalenie sprawia, że powłoka jest odporna na uszkodzenia chemiczne, mechaniczne i korozję. Dzięki zastosowaniu malowania proszkowego możemy uzyskać różne efekty wizualne: powierzchnia może być gładka, matowa, satynowa lub połyskująca. Malowanie proszkowe wykonywane jest w specjalnie do tego przeznaczonej kabinie lakierniczej, a wypalanie odbywa się w profesjonalnym piecu, nierzadko przystosowanym do utrwalania naprawdę dużych elementów.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to prawdziwa rewolucja w lakiernictwie. Do szeregu jej zalet na pewno możemy zaliczyć ekologiczność. Farby proszkowe składają się wyłącznie z bezpiecznych dla zdrowia i środowiska składników, nie ma w ich składzie szkodliwych rozpuszczalników. Ponadto za wyborem tego rozwiązania przemawiają względy ekonomiczne. Jedna warstwa farby proszkowej odpowiada trzem warstwom farby ciekłej. Podczas malowania proszkowego nie powstają na malowanej powierzchni zacieki, pęcherze i nierówności. Niestety jest to częsta przypadłość podczas malowania zwykłymi farbami. Niewątpliwą zaletą jest też fakt że powierzchnie polakierowane w ten sposób są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a co za tym idzie, przez długi czas zachowują swój atrakcyjny wygląd. To ważne z punktu widzenia klienta, który decyduje się na takie rozwiązanie.

Praktyczne zastosowanie

Technika malowania proszkowego ma szerokie zastosowanie. Świetnie poradzi sobie z metalowymi meblami ogrodowymi, które wymagają odświeżenia lub renowacji. Pomalowane tym sposobem meble będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oprócz względów praktycznych zyskają również walory estetyczne. Ten rodzaj malowania wykorzystywany jest również do lakierowania felg, mebli warsztatowych, łóżek szpitalnych i mebli narażonych na działanie chemikaliów. Profesjonalne zakłady wykorzystują całą paletę kolorów, dzięki czemu klient może jak najlepiej dobrać kolorystykę do elementu, który chce pomalować.

Malowanie proszkowe to przyszłość lakiernictwa. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularne i chętniej wykorzystywane do lakierowania przeróżnych elementów.