Jak oszczędzać energię przy ogrzewaniu domu?

Koszty ogrzewania należą zasadniczo do największych, jakie ponosi się w związku z posiadaniem własnego domu. Nic więc dziwnego, że wielu z nas poszukuje sposobów na oszczędności.

Podstawą w oszczędzaniu energii przy ogrzewaniu domu jest wybór odpowiedniego źródła energii oraz wykorzystujących ją urządzeń, dzięki którym można osiągnąć wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacji. Dzisiaj najczęściej wybierane są: piece na eko-groszek, węgiel innych typów oraz ogrzewanie gazowe, rzadziej natomiast pompy ciepła, olej opałowy czy też ogrzewanie elektryczne.

Niezależnie od tego, na jaką instalację się zdecydujesz, sprawdź razem z nami praktyczne porady, które pomogą ci w obniżeniu kosztów ogrzewania swojego domu – dzięki nim możesz obniżyć rachunki nawet od kilku do kilkunastu procent!

Dbaj o system grzewczy

Pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu, ponieważ osadzające się w nim zanieczyszczenia powodują jego niższą wydajność pracy. Kontroluj go i serwisuj zgodnie z zaleceniami.

Nie przegrzewaj pokojów

Pamiętaj o tym, żeby utrzymywać temperaturę na najbardziej komfortowym dla siebie poziomie, ale jednocześnie nie przegrzewaj pomieszczeń. Optymalne temperatury dla pokoju dziennego to 22 stopnie Celsjusza, w łazience to 24 stopnie Celsjusza, natomiast w sypialni to 18 stopni Celsjusza.

Wietrz krótko

Jeżeli chcesz wywietrzyć pokój w okresie grzewczym, nie pozostawiaj okna otwartego lub uchylonego na kilka godzin, ale otwieraj je tylko na 5-10 minut, aby powietrze nie wychłodziło się nadmiernie.

Indywidualnie zaprogramuj ogrzewanie

Jeżeli chcesz zdecydować się na nowoczesny system grzewczy, wybierz taki, w którym można łatwo programować pracę – w ten sposób można dostosować je go swojego rytmu dnia, na przykład nie nagrzewać pomieszczeń wtedy, gdy w domu nikogo nie ma, a temperaturę obniżać także na noc.

Pamiętaj o szczelności

Stare okna i drzwi wypuszczają ogrzane powietrze na zewnątrz – jeżeli nie możesz ich wymienić, pamiętaj o tym, aby je uszczelnić.

Gdy wobec tego chcesz płacić mniej za ogrzewanie w swoim domu, pamiętaj o tym, żeby stosować się do tych zasad – dzięki nim możesz zmniejszyć koszty grzewcze i cieszyć się z cieplejszego domu!