Dlaczego warto impregnować surowe drewno?

sadolin

Czy można pominąć etap impregnowania drewna przed jego malowaniem lub lakierowaniem? To bardzo kiepski pomysł! Jeśli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu drewnianych, zewnętrznych powierzchni, na listę zakupów powinniśmy wpisać impregnat techniczny.

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie drewna na zewnątrz, musimy być świadomi, że nie jest to materiał „bezobsługowy”. Drewniane powierzchnie wymagają impregnacji, skutecznej ochrony, a następnie systematycznie powtarzanych zabiegów pielęgnacyjnych i – już mniej częstych – konserwacyjnych, aby zachwycać i cieszyć oko przez całe lata. Prawidłowo zabezpieczone i otoczone odpowiednią opieką drewno odwdzięczy nam się jednak za to nieskazitelnym wyglądem na długo.

Dlaczego impregnacja drewna jest tak istotna?

Na drewniane powierzchnie użytkowane na zewnątrz, jak deski tarasu, ogrodzenie, drewniana elewacja czy elementy małej architektury, oddziałują negatywne czynniki atmosferyczne. Drewno jest narażone na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur. Nie należy bagatelizować ponadto ryzyka rozwoju biokorozji czy zagnieżdżenia się owadów. Surowe drewno chłonie wodę z otoczenia, pęcznieje i w końcu pęka.

Jak działa impregnat do drewna?

Impregnaty, np. Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP, wnikają głęboko w strukturę drewna i wzmacniają ją. Dzięki penetracji drewna zapewniają mu pewną i długoletnią ochronę biologiczną przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę i grzybów podstawczaków, w związku z czym ryzyko głębokiego rozpadu drewna jest mniejsze. Wyrób jednocześnie redukuje chłonność drewna.

Należy mieć jednak na uwadze, że impregnatów technicznych przeważnie nie stosujemy w pojedynkę, jako samowystarczalnego wyrobu do zabezpieczenia drewna. Wynika to z tego, że impregnaty techniczne zazwyczaj nie tworzą na powierzchni powłok, czyli nie odizolowują drewna od otoczenia i warunków zewnętrznych. Pełną i kompleksową ochronę drewna otrzymamy więc, jeśli na powierzchnię drewna w następnej kolejności nałożymy wyrób powłokotwórczy, taki jak: farba, lakier czy lakierobejca, bądź wyrób, który nie jest powłokotwórczy, ale zapewniający pewną ochronę, jak olej.

Czy istnieją impregnaty powłokotwórcze?

Na rynku dostępne są również impregnaty do drewna, które tworzą na powierzchni szczelną powłokę. To produkty typu 2 w 1, które łączą w sobie biologiczną ochronę charakterystyczną dla impregnatów z wzmocnioną ochroną przed czynnikami atmosferycznymi właściwą lakierobejcą.

Jak impregnować drewno?

Kluczowe jest prawidłowe przygotowanie drewna do impregnacji. Drewno powinno być suche i wysezonowane (jeśli zabezpieczamy nową powierzchnię), czyste, odtłuszczone oraz zdrowe. Usuwamy z niego poprzednie powłoki aż do surowej warstwy, naloty organiczne, plamy i zabrudzenia (jeśli poddajemy drewno renowacji).

O tym, jak impregnować drewno, tzn. w jakich warunkach i za pomocą jakich narzędzi, decyduje producent. Najważniejszych informacji, także tych dotyczących czasu schnięcia poszczególnych warstw czy ich liczby, szukajmy więc w karcie wybranego produktu.

Wśród ogólnych, najczęstszych zaleceń dotyczących impregnacji, można wymienić m.in.:

  • nie rozcieńczamy produktu (chyba że producent zaleca inaczej),
  • impregnat rozprowadzamy dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów,
  • przed nałożeniem kolejnej warstwy warto przeszlifować, zmatowić drewno drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylić powierzchnię.

Nie traktujmy tego rodzaju produktów jako kwestii opcjonalnej, a niezbędny element kilkuetapowego procesu zabezpieczania drewna. Impregnaty do drewna są łatwe w aplikacji, a ich zastosowanie daje dobry, oczekiwany efekt: zabezpieczoną powierzchnię, przygotowaną na nakładanie kolejnych warstw ochronnych.