Jak uprawiać jabłonie?

Wśród gatunków drzew owocowych najczęściej uprawiane są jabłonie. Chętnie uprawiają je nie tylko sadownicy, ale także działkowcy.

Gleba idealna pod uprawę jabłoni

Jabłonie powinno sadzić się na glebach, na których poziom wód gruntowych utrzymuje się na maksymalnym poziomie 1,5 metra. Pod jabłonie przeznaczyć należy ziemię przepuszczalną, żyzną i ciepłą.

Rozstaw drzewek

O tym w jakiej odległości sadzimy drzewka decyduje kilka czynników. Najważniejsze z nich to:
– żyzność gleby;
– rodzaj podkładki;
– system formowania korony;
– siła wzrostu szlachetnych odmian.

Drzewa, które mają kulistą koronę, które będą rosły jako solitery sadzi się zachowując w rzędach odległość 4-5 metrów, a pomiędzy rzędami 6 metrów. Drzewa odmian karłowych sadzi się zachowując między rzędami odległość 3-4 metry, a w rzędach odległość od 2 do 3 metrów. Drzewa odmian półkarłowych sadzimy zachowując w rzędach odległość od 3 do 4,5 metra, a między rzędami przynajmniej 4,5 metra.

Jak formować koronę?

Zdecydowaną większość odmian jabłoni prowadzi się z koronami luźnopiętrowymi lub naturalnymi. W przypadku drzewek odmian karłowych często korony formowane są w kształt wrzeciona.

Nawożenie i odchwaszczanie

Decydując się na sadzenie jabłoni w rzędach musimy pilnować, aby w odległości przynajmniej 1 metra od drzewek gleba była pozbawiona chwastów. Pod drzewami można wysiać trawę, ale należy pamiętać o tym, aby często ją kosić. W pierwszym roku po posadzeniu nie musimy zasilać jabłoni nawozami mineralnymi. Ale już starsze należy zasilać każdego roku. Dawkę nawozów dostosowujemy do wieku drzew.

Odmiany jabłoni polecane do uprawy amatorskiej

Decydując się na uprawianie jabłoni na działce, powinniśmy wybrać odmiany, które są mało wrażliwe na choroby, a szczególnie na groźnego parcha jabłoni. Dzięki temu będziemy mogli w mniejszym stopniu sięgać po środki chemiczne. Do odmian, które są niemal w stu procentach odporne na parcha jabłoni należy Prima. Inne odmiany, które warto posadzić na działce to:
Close. Owoce dojrzewają już w lipcu, są bardzo smaczne i aromatyczne;

Melba – dojrzewa w drugiej połowie sierpnia. Owoce można przez krótki okres przechowywać;

Lobo. Jabłka dojrzewają w połowie września, nadają się do przechowywania aż do grudnia;

Spartan. Jest to odmiana będącą kuzynką popularnej odmiany McIntosh. Zebrane pod koniec września owoce można przechować aż do stycznia. Odmiana ta jest średnio wrażliwa na zakażenie parchem jabłoni. Owoce są bardzo smaczne. Spartan to odmiana, która bardzo wcześnie zaczyna owocować.