Prysznic bez brodzika i kabiny, czyli nowoczesny i praktyczny trend w łazienkach

Ciasna kabina prysznicowa czy przyklejająca się do ciała zasłona z tworzywa sztucznego o kiczowatej kolorystyce są wspomnieniami, które ma niemalże każda osoba wyjeżdzająca kiedyś na kolonie lub wczasy do ośrodków wypoczynkowych.

Niegdyś tak prezentowały się właśnie prysznice, których za wszelką cenę unikano w domach i mieszkaniach. Dziś trend się zmienił i prysznic coraz częściej zastępuje wannę – nie tylko z powodu niższego zużycia wody, ale i ze względów estetycznych.

Koniec z ciasnymi kabinami

Tym, co wciąż często zniechęca do korzystania z prysznica, jest ciasna kabina. Niewielka powierzchnia sprawia, że możliwość wykonywania ruchów jest ograniczona, a po otwarciu kabiny odczuwa się nieprzyjemny chłód. Rezygnacja z kabiny i stworzenie w łazience otwartego prysznica skutecznie rozwiązuje ten problem. Nowoczesny prysznic wystarczy oddzielić od pozostałej części pomieszczenia za pomocą eleganckiego panelu ze szkła. Szklany panel jest łatwy do utrzymania w czystości, a ponadto bezpieczny, gdyż wykonuje się go ze szkła hartowanego. Hartowane szkło jest odporne na uderzenia, a po ewentualnym stłuczeniu – rozbija się na drobniutkie kawałki pozbawione ostrych krawędzi, co niweluje ryzyko skaleczenia.

Brak kabiny prysznicowej jest rozwiązaniem, które pozwala optycznie dodać łazience wielkości. Niewielkie pomieszczenie wydaje się większe, jeżeli nie ma w nim ściśle oddzielonych przestrzeni. Szklany panel stanowi jedynie delikatny akcent wskazujący na funkcję danego miejsca, sprawiając jednocześnie, że pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Ponadto cała łazienka jest dobrze doświetlona, gdyż panel chroniący przed rozlewaniem się wody podczas brania prysznica przepuszcza światło słoneczne oraz sztuczne.

Aby zwiększyć efekt przestrzeni, prysznic może być pozbawiony nie tylko ścian kabiny, ale i jej dolnej części. Jeżeli utworzy się w miejscu przeznaczonym do kąpieli lekki spad i zamontuje się w płytkach podłogowych odpływ liniowy, możliwe jest zaprojektowanie prysznica bez brodzika. Powinno się pamiętać, że w takim przypadku niezbędne jest wybranie wydajnego odpływu, na przykład pochodzącego z oferty firmy Wiper. Zaletą prysznica bez brodzika jest łatwość w utrzymaniu czystości w części łazienki przeznaczonej do codziennej kąpieli – brak dużej ilości zakamarków i uszczelnień sprawia, że pod prysznicem gromadzi się mniej bakterii oraz innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.