Urządzenia dźwigowe – niezastąpione i praktyczne

 

W halach fabrycznych lub w magazynach często zachodzi konieczność transportowania ciężkich ładunków. Taka czynność przeprowadzana ręcznie nierzadko jest nie tylko niemożliwa, ale także mogłaby być niebezpieczna. W tej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest użycie odpowiednich urządzeń.

W przemieszczaniu bardzo ciężkich ładunków, które mogą ważyć nawet kilka ton, niezastąpione są różnego rodzaju urządzenia dźwigowe. Pozwalają one na transport zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do tego rodzaju urządzeń można zaliczyć między innymi wciągarki linowe i łańcuchowe oraz wciągniki pneumatyczne, które znaleźć można na przykład w ofercie firmy Red Rooster.

Najprostsze rozwiązania

Czasami nie ma potrzeby montowania w hali skomplikowanych urządzeń dźwigowych i z powodzeniem można zastąpić je prostszymi rozwiązaniami, jak ręczne wciągniki linowe albo łańcuchowe. Te ostatnie warto zastosować, gdy zależy nam na urządzeniach bardziej wytrzymałych, o dużym udźwigu, na przykład do 40 ton, jak wciągnik CB400 japońskiej firmy Kito, pozwalający unieść ładunek na wysokość maksymalnie 3,5 m. Warto jednak pamiętać, że wciągniki o udźwigu powyżej 1 tony trzeba zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego, a potem konieczne jest przeprowadzanie okresowych kontroli.

Jeśli nie przewidujemy przemieszczania ciężkich ładunków, można z powodzeniem używać w halach i magazynach ręczne wciągniki linowe, jak na przykład model M2000 Red Rooster z bardzo wydajną transmisją i ze stalowym bębnem.

Wciągniki elektryczne

Urządzenia dźwigowe bardziej zaawansowane to między innymi wciągniki elektryczne, które bardzo dobrze sprawdzają się również tam, gdzie używane są tory jezdne, suwnice, a nawet żurawie. Takie wciągniki są uniwersalne i mogą być eksploatowane zarówno w halach zadaszonych, jak i poza budynkami, na otwartej przestrzeni. Nie straszne są im nawet wysokie temperatury otoczenia. Najbardziej zaawansowane modele posiadają możliwość sterowania falami radiowymi.

Przykładem funkcjonalnego wciągnika elektrycznego może być model ED24S z udźwigiem do 240 kg i z silnikiem o mocy 0,3 kW, zasilanym prądem jednofazowym. Wciągnik ten można dodatkowo wyposażyć w wózek z przekładnią, a także sterować urządzeniem za pomocą nadajnika radiowego. Jeśli natomiast poszukujemy bardziej zaawansowanego rozwiązania, warto zdecydować się na wciągarkę trakcyjną serii TR Red Rooster z silnikiem trójfazowym. Urządzenie to można również eksploatować w strefach zagrożonych wybuchem.

Bez względu na to jednak, jakie urządzenie dźwigowe wybierzemy, powinniśmy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami i rodzajem przemieszczanych ładunków. Nie zawsze warto inwestować w drogie modele, których możliwości i tak w pełni nie wykorzystamy, a z drugiej strony kierowanie się jedynie oszczędnością w doborze urządzenia dźwigowego może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić pracę.