Czym są zawiesia próżniowe? Najważniejsze funkcje

Zawiesia próżniowe to urządzenia służące do transportu ciężkiego i wielkogabarytowego materiału. Ze względu na ich dużą funkcjonalność, mogą być stosowane w bardzo zróżnicowanej branży budowlanej. Przedstawiamy główne rodzaje zawiesi.

Co to są zawiesia próżniowe?

Zawiesia próżniowe są niezbędne tam, gdzie należy przenieść materiały o nietypowych gabarytach. Służą do przenoszenia szyb, okien, płytek kamiennych oraz innych, ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Przyssawki można wykorzystywać w halach montażowych, szeroko pojętym budownictwie, a nawet kościołach czy muzeach, w których wykonuje się prace konserwacyjne. Zawiesia przyssawkowe wspomagają pracę ludzką, dzięki czemu transport różnego rodzaju materiałów jest wykonywany znacznie szybciej i efektywniej. Precyzyjny uchwyt przyssawek sprawia, że urządzenie przyspiesza każde zadanie i przyczynia się do wydajniejszej pracy firmy. Praca z urządzeniem zapewnia nie tylko lepszą wydajność, ale również większe bezpieczeństwo pracowników. Zawiesia próżniowe są zbudowane z trzech głównych elementów, które zapewniają im prawidłową nośność i funkcjonalność. Należy wyróżnić talerze ssące, które są najważniejszym elementem przyssawki, ponieważ zapewniają szczelność między szybą a układem nośnym ssawki. Kolejnym elementem, bez którego zawiesia nie funkcjonowałyby prawidłowo, jest konstrukcja nośna, która jak sama nazwa wskazuje, zapewnia właściwą nośność i możność manipulacji transportowanym materiałem. Niezbędna jest także pompa próżniowa oraz układ dystrybucji podciśnienia.

Jakie są rodzaje przyssawek próżniowych? Funkcje

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje zawiesi próżniowych, które różni m.in. sposób zasilania. Jedną z najpopularniejszych wersji są przyssawki ręczne, które wyposażono w manualną pompkę próżniową. Takie zawiesia są przeznaczone do transportu szyb płaskich oraz giętych. Z kolei przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci umożliwiają nie tylko transport, ale również mechaniczne pochylanie i obracanie materiałem. Jest to niezwykle wygodne w przypadku montażu wielkogabarytowych szyb i okien oraz transportu materiału o nietypowym kształcie. Możliwość obrotu materiałem sprawia, że prace wykonywane są znacznie szybciej i sprawniej, a przy tym bezpiecznie. Ze względu na dużą różnorodność zawiesi próżniowych, urządzenia te mogą wspierać montaż pociągów, autobusów oraz innych tego typu pojazdów. Co więcej, zawiesia próżniowe pozwalają na realizację zadań w trudnych warunkach terenowych, dlatego ceni się je za uniwersalność i funkcjonalność. Pozwalają na szybki montaż różnego rodzaju materiałów oraz chronią je przed upadkiem i zniszczeniem.