Pokrycia dachowe z blachy

W dzisiejszym budownictwie coraz bardziej widoczna jest tendencja do skierowania się ku lekkim, wygodnym oraz praktycznym materiałom składającym się na całość gotowego budynku. Dotyczy to także pokryć dachowych, wśród których coraz częściej ciężkie płytki cementowe odchodzą w niepamięć, ustępując miejsca lekkim i długotrwałym dachówkom blaszanym.

Wykorzystanie blachodachówek do pokrycia dachu

Blachodachówka posiada wiele zalet, wśród których wymienić można przede wszystkim jej lekkość oraz wytrzymałość. Blaszane pokrycie dachu waży mniej, a co za tym idzie jest mniej podatne na przeciążenia i komplikacje związane z wymianą choćby jednej dachówki. W zależności od rodzaju pokrycia, całość instalacji może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, a na wszystkie materiały bardzo często producent udziela kilkunastoletniej gwarancji.

Tradycyjne zastosowanie pokrycia blaszanego pozwala na produkcję specjalnie przygotowanych oraz określonych na konkretny wymiar arkuszy ciętych. Coraz częściej blachodachówka jest jednak prezentowana w formie paneli modułowych. Wybór najlepszego rozwiązania jest od rodzaju budynku oraz wielkości dachu, a także jego kształtu oraz poziomu skomplikowania całej operacji.

Montaż dachówek w arkuszach

Indywidualne dane dachu pozwalają na wykonanie szczegółowych obliczeń, za pomocą których możliwe jest dobranie odpowiednich dachówek. Poddane one zostają przycięciu i dopasowaniu do konkretnego wymiaru, który w przypadku jednej sztuki oscyluje w granicy do kilku metrów długości.

Wszelkie działania powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, ponieważ przycinanie dachówki musi być wykonane w sposób idealny i wymagający niemałego doświadczenia. Obliczenia opierają się zazwyczaj na bazie szkicu konstrukcyjnego przedstawiającego wszystkie dane dotyczące dachu. Rysunek powstaje przy pomocy specjalnego programu komputerowego, opierającego się na sporządzaniu wzorów arkuszy.

Kilkumetrowe arkusze pozwalają na szybkie i sprawne układanie dachu, jednak jedynie w przypadku nieskomplikowanych konstrukcji, np. jedno lub dwuspadowych dachów. Jakiekolwiek załamania połaci dachu mogą wymuszać kolejne przycinanie arkuszy. Należy również zadbać o ostrożność, ponieważ długie arkusze mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

Modułowe układanie elementów

Montaż dachu może opierać się na uprzednio zebranym, kompletnym systemie zawierającym sporą ilość niedużych elementów przygotowanych to realizacji. W ten sposób sprzedawana jest blachodachówka panelowa, a zakres poszczególnych wymiarów oraz wielkości dostępnych modułów ściśle zależy od ustaleń producenta.

Rozmiary paneli bardzo często są już formą standardu, dlatego zamówienie dodatkowych egzemplarzy lub zwrócenie ich nadmiaru nie stanowi żadnego kłopotu. Również obliczenia szacujące ilość dachówek koniecznych dla konkretnego dachu nie należą do problematycznych, a samo układanie przebiega sprawnie.

Blaszane dachówki panelowe sprawdzają się bardzo dobrze w budynkach posiadających nieregularne oraz nadmiernie skomplikowane kształty. Relatywnie nieduży rozmiar modułów pozwala na szybkie i wygodne rozmieszczenie na połaciach dachu, bez względu na zróżnicowanie formy.