Jaką powierzchnię może mieć letniskowy dom na zgłoszenie do 35m2?

dom na zgłoszenie do 35m2

Marzysz o własnym domu bez pozwolenia na budowę. Może nawet masz już ziemię. Przyjeżdżasz tam czasem i oddychasz pełną piersią, wypoczywając w pięknych okolicznościach przyrody. A może zakup działki jest Twoim celem na przyszłość. Chcesz jednak wcześniej rozeznać swoje możliwości, by nie popełnić błędu przy zakupie gruntów.

Domy na zgłoszenie oparte na technologii szkieletowej można wybudować całkiem niedrogo i to w bardzo krótkim czasie. Spełnienie Twoich marzeń może więc nastąpić zdecydowanie szybciej, niż się tego spodziewasz. Co powiesz na urzeczywistnienie ich w zaledwie kilka tygodni? Dokładnie tyle mogą trwać prace nad Twoim domem letniskowym ocieplonym naturalną wełną mineralną, by można było czuć się w nim komfortowo przez cały rok.

35m2 to nie wszystko, na co możesz sobie pozwolić.

Jaka jest Twoja pierwsza odpowiedź na pytanie postawione w tytule?

Myślisz o 35m2? A to wcale nie jest prawidłowa odpowiedź. Polskie prawo budowlane wskazuje wyraźnie, że bez pozwolenia można budować wolno stojące, parterowe domy rekreacji indywidualnej, których powierzchnia zabudowy jest nie większa, niż 35m2. W tej formule kryją się jednak dwa haczyki, które sprawiają, że możesz postawić większy budynek, niż przypuszczasz.

Po pierwsze powierzchnia zabudowy to nie to samo, co powierzchnia użytkowa. Owszem, w przypadku obiektów parterowych są one do siebie zazwyczaj zbliżone. Jednak parterowy dom na zgłoszenie może posiadać antresolę. Nie jest ona ani dodatkowym piętrem, ani poddaszem użytkowym. A to oznacza, że powierzchnia mieszkalna Twojego domu może być znacznie większa.

Jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej pod budowę domku letniskowego?

Prawo budowlane nie określa wyraźnie, jaka jest minimalna powierzchnia działki, którą można przeznaczyć pod zabudowę. Minimalną powierzchnię działki budowlanej może za to narzucać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Stawiając dom bez zezwolenia trzeba przy tym nadal stosować się do przepisów dotyczących minimalnych odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań.

Prócz tego jest jeszcze jedna sprawa, która wiąże się z kolejnym poruszanym tu zagadnieniem.

Ile domów bez pozwolenia na budowę można postawić na działce?

Na jednej działce można postawić kilka domów na zgłoszenie. Przepisy wskazują jedynie, że liczba domów nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 działki. Jeśli więc dysponujesz ziemią o większej powierzchni, możesz na niej wybudować wiele domów bez pozwolenia, dopóki trzymasz się tej zasady.

Niestety z tego właśnie przepisu wynika pewien paradoks budowlany. Jeśli Twoja działka jest mniejsza niż 500 m2, zgłoszenie nie wystarczy, by postawić na niej dom. Trzeba będzie wystąpić o pozwolenie na budowę. Nawet jeśli masz na oku ciekawy projekt domku o powierzchni zabudowy do 35m2 i jesteś w stanie dostosować się do przepisów związanych z odległością.

Na działce mniejszej niż 500 m2 można postawić na zgłoszenie jedynie budynek gospodarczy.

Czy domy na zgłoszenie budowy można ze sobą łączyć?

Bez pozwolenia można stawiać jedynie budynki wolnostojące. Jeśli więc masz działkę, na której można postawić dwa takie domy i chcesz połączyć je w całość, zgłoszenie nie będzie wystarczające. Domy wolnostojące nie mogą się ze sobą stykać.

Mogą być jednak stawiane dość blisko siebie. A to stwarza możliwość łatwego wykorzystywania do wypoczynku wszystkich budynków.

Artykuł sponsorowany